Ako vychovať šťastné dieťa? Toto zvládneme všetci

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Všetci chceme, aby naše deti mali úsmev na tvári a prežívali šťastný život. Nie vždy je to však jednoduché. 

Je ťažké dosiahnuť rovnováhu nielen medzi vonkajším a vnútorným svetom dieťaťa, ale aj medzi našimi povinnosťami, záujmami a časom venovaným naším deťom.

Keď som vychovávala svoje deti, často som ich, kvôli práci a iným „povinnostiam“, okrádala o spoločné chvíle radosti. Dnes mi je to ľúto, a hoci sa to snažím nahradiť svojim vnúčatám, pocit márnosti zostáva.

 

Dieťa je naplnením života, jediná skutočná hodnota, čo po ňom zostane


Výchova je náročný proces, ale podeliť sa s deťmi o úsmev a dopriať im pocit spoločnej radosti nie je až také ťažké.

 

 

 

Toto zvládneme všetci: 

Začnime od seba a buďme šťastní. Dieťa je naším zrkadlom, naše šťastie sa v ňom bude odrážať. A naopak. Dobrá rodinná nálada, vtip, veselé zážitky a spoločný smiech pozitívne ovplyvnia dieťa. Spomeňme si na chvíle, keď sme sami boli deťmi a radosť bola naším prirodzeným cieľom. Uchovajme si detskú radosť.

Vytvorme s deťmi chvíle radosti. Máme na to veľa príležitosti, aj počas obyčajného dňa. Stačí, ak na moment vypneme, zabudneme na stres a necháme, nech sa prejaví náš humor a dobrá nálada. Denné rituály vykonávané v radostnej atmosfére príjemne osviežia každý deň.

 

 

Motivujme ich vhodnými príbehmi a rozprávkami. Každý rodič si dokáže vymyslieť príbeh, ktorý dieťa nielen poučí, ale aj poteší a ukáže mu cestu z bludiska detských povinností a starostí. Deti často nerozumejú naším „múdrym“ a dobre mieneným radám, nechápu, čo od nich vôbec chceme, ale ak „zaobalíme“ poučenie do príbehu, pochopia to a možno zatúžia stať sa kladným hrdinom.

 

Spomienky sú jediným rajom, z ktorého nás nemôžu vyhnať

 

Športujme s nimi a užime si prírodu. Pobyt v prírode, pozorovanie zvierat, kvetov alebo oblakov, či hviezd je úžasný spôsob ako prebudiť u detí lásku k prírode. Spoločné zážitky vytvárajú spoločné spomienky a tie sú dlhodobým zdrojom radosti. Nezabudnime na pohybové a poznávacie činnosti, spontánne hravé aktivity, ktoré sú sami o sebe odmenou pre dieťa.

 Oceňme detskú snahu. Každé dieťa sa učí, chce byť ako dospelý a naučiť sa mnohé veci. Nevadí, ak sa mu niečo nevydarí, má právo mýliť sa. Má právo byť nedokonalé. Rozbitý tanier, či vyliate mlieko sú len schodíkom k jeho neskoršej dokonalosti. /šikovnosti/ .

Prebúdzajme deti s úsmevom a upokojme ich pred spaním. Nestresujme ich, keď pôjdu spať neskôr, radšej kratší spánok ako nervozita, krik a stres pred spaním. Upokojme ho, poďakujeme sa spoločne za prežitý deň a nalaďme ho pozitívne na nové ráno.

Deti takéto chvíle ocenia, nielen v detstve, ale aj neskôr - v dospelosti. A nezabudnime, že  trvalým zdrojom radosti je láska.

AnKa