Metóda «zelenej ceruzky». Všetko sa začína v detstve

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Na čo zameriaš pozornosť, to sa zväčšuje. Všetko to začína v detstve, z detstva si so sebou ťaháme do dospelosti mnohé návyky a obyčaje. A nie všetky nám robia zrovna dobrú službu.

Pred pár rokmi som natrafila na článok o " zelenej ceruzke", veľmi ma oslovil a nedávno som ho opäť objavila vo svojom počítači. 

Autorka vo svojom článku opisuje ako trénovala s dcérou písanie. Nepodčiarkovala chyby červenou farbou. Naopak  zelenou ceruzkou obťahovala tie tvary a písmená, ktoré sa jej zvlášť vydarili. Dcére sa to páčilo a pri každom riadku sa pýtala, ktorý tvar je najlepší.

V čom sa tento prístup líši ?

V prvom klasickom sa sústreďujeme na chyby. Čo sa uloží dieťaťu v pamäti? Presne to, čo bolo napísané nesprávne. Vizuálna pamäť nám tak pripomína, to čo bolo napísané nesprávne.

V druhom prípade je pozornosť sústredená na to, čo je správne. Takto sa prebúdzajú opačné emócie a úplne iné vnímame. Podvedome sa snažíme zopakovať, to čo sa podarilo.

Získavame úplne inú vnútornú motiváciu, nesnažíme sa neurobiť chybu, ale snažíme sa to urobiť to správne.

Teraz POZOR - ako môžu zdôrazňované chyby v zošitoch ovplyvniť náš ďalší dospelý život ?

Odpoveď je jasná. Od detstva  zvykáme deti sústrediť sa na nedostatky, na to, čo je nesprávne. Učíme ich tomu doma aj v škole pomocou červenej ceruzky, čím sa venuje oveľa väčšia pozornosť chybám, miesto toho, aby sme deti pochválili za to, čo sa im podarilo.

Napr. : ak z 20 písmen je podčiarknuté len jedno, znamená to, že 19 je správnych a len jedno písmeno sa nepodarilo.

Tento zvyk (zdôrazňovať chyby červenou), ktorý si vštepujeme od detstva a už sa ho za žiadnu cenu nedokážeme zbaviť v dospelosti, býva často príčinou nespokojnosti v živote.

Aj mojou najväčšou chybou bolo, že som sa ustavične bál, že urobím nejakú chybu. Až keď som sa prestal báť, prišiel úspech. Jack Dorsey

Ak budeme zvýrazňovať to, čo je správne, dieťa sa bude viac usilovať a napodobňovať to, čo sa mu podarilo.

Na čo sa sústredíš, to narastá.

Na čo zameriaš pozornosť, to sa zväčšuje. Všetko to začína v detstve, z detstva si so sebou ťaháme do dospelosti mnohé návyky a obyčaje. A nie všetky nám robia zrovna dobrú službu.

Záver:

Nezameriavajme sa na nedostatky, ani u detí, ani u seba, či druhých. Všímajme si kladné stránky a to, čo je na tom druhom pozitívne a zaujímavé. Nielen deti, ale všetci robíme chyby a zároveň túžime byť prijatí a rešpektovaní.

Najlepším spôsobom ako urobiť deti dobrými je urobiť ich šťastnými.

Anka

 

 
 
Tags: , ,