Nebo a Peklo. Zenový príbeh

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Zenové príbehy obsahujú veľkú múdrosť, ich podstatou je slobodná myseľ. Príbeh je zamyslením nad tým ako žijeme, aká je naša realita a životy. Žijeme nebeský alebo pekelný život ?

Čo je ZEN

Zen je niečo ako filozofia, životný štýl. Typické sú preň meditácie, nájdenie mieru, odpovedí, pravdy, múdrosti ... pomocou vhľadu do seba samého, do vesmíru, vlastných zážitkov a skúseností.

Zen chápe meditáciu ako jednoduché bytie, sedenie s rovnou chrbticou, prekríženými nohami a myslením i nemyslením...

Typické pre ZEN sú príbehy na zamyslenie, pričom k ich pochopeniu a vyriešeniu je potrebné oslobodiť svoju myseľ.

Krátky Zenový Príbeh o nebi a pekle

Jeden veľký a drsný Samuraj s úctou zastal pred starým zenovým majstrom a spýtal sa: „Pane, nauč ma o nebi a pekle.“

Majster prudko zvrtol hlavu a znechutene povedal: „Učiť ťa o nebi a pekle ?! Prečo? Pochybujem, že by si sa mohli naučiť uchrániť svoj meč pred hrdzavením! Ty ignorantský hlupák! Ako sa opovažuješ domýšľať si, že by si dokázal pochopiť všetko, čo by som ti o tom povedal? “

Starý muž pokračoval ďalej a ďalej, bol ešte urážlivejší, zatiaľ čo prekvapenie mladého Samuraja sa zmenilo najskôr na zmätok a potom na hnev, ktorý sa z minúty na minútu stupňoval.

Majster, ne-majster, nikto nemôže uraziť Samuraja a zostať na žive. Nakoniec, so zaťatými zubami a červený od zlosti, bojovník naslepo vytasil meč a pripravil sa na to, aby v okamihu ukončil starcov ostrý jazyk aj život.

Majster sa mu pozrel priamo do očí a jemne povedal: „To je peklo.“

Na vrchole zúrivosti si Samuraj uvedomil, že je to skutočne jeho učenie; Majster ho vohnal do naozajstného pekla, poháňaného nekontrolovaným hnevom a egom. Hlboko pokorený, zastrčil svoj meč a poklonil sa svojmu veľkému duchovnému učiteľovi.

Pozrel sa na starú a žiariacu tvár múdreho muža a cítil viac lásky a súcitu, ako kedykoľvek v živote. Nato Majster zdvihol ukazovák, aby ako učiteľ povedal: „A to je nebo.“

Zenová Múdrosť z Príbehu

Príbeh je zamyslením nad tým ako žijeme, aká je naša realita a naše životy. Žijeme nebeský alebo pekelný život ? Alebo, možno lepšia otázka, dokážeme napriek našim okolnostiam žiť „ako v raji“ ? Alebo sme obeťou svojich okolností a žijeme neustále „v pekle“?

Nebo a peklo existujú iba na úrovni mysle

V podstate ide o to, aby sme sa každý snažili maximalizovať počet príjemných „nebeských“ okamihov, a minimalizovať tých opačných. Želanie ani modlitba nám moc nepomôžu, skôr by sme sa mali naučiť viac o sebe, o svojom živote, učiť sa rásť a poznávať.

Našu aktivitu si vyžaduje nebo.  Pasivita vyplýva z pekla, keď sme obeťou a pasívne prijímame, čo sa nám deje.

Záver

Ak žijeme svoj život iba ako prostriedok na dosiahnutie cieľa, môžeme premeškať svoju šancu žiť ako v nebi práve teraz.

Annka

 
 
Tags: ,