Pútnik a Smrť. Stará indická báj

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Krátke inšpiratívne báje a príbehy sú nádherným čítaním. Skvelá vec na nich je, že sú "ľahko stráviteľné", zároveň veľmi inšpiratívne a na konci príbehu je vždy nejaká potrebná Múdrosť. 

Či už sú to skutočné príbehy alebo nie, nie je ani tak dôležité, pretože mnohé z nich sú doslova legendy, ktoré majú údajne stovky aj tisícky rokov. Sú často silné a inšpiratívne, že nás naozaj donútia premýšľať a prehodnotiť svoj pohľad a názor.

Krátky príbeh o pútnikovi a smrtke sa hodí práve do tohto obdobia, plného obáv a strachu z Koronavírusu.  Médiá nás bombardujú hrôzostrašnými správami, ktoré vyvolávajú nepokoj a paniku.  A mnohí z nás ich ešte zveličujú a rozširujú ďalej.

To čo posilňujete, čomu dávate pozornosť, to narastá

Preto základom každej takejto situácie je byť informovaný, ale zároveň zachovať kľud. A pomáhať si.

 

 

Pozrime sa, čo o tom hovorí starý indický príbeh Pútnik a Smrť. 

Išiel pútnik do veľkého mesta a v púšti stretol Smrť s kosou. Spýtal sa jej kam sa ponáhľa.

Smrť na to, že ju posiela Boh, aby skosila morom 50 000 ľudí.

Za nejaký čas stretol pútnik opäť Smrť s kosou.

A hneď sa na ňu oboril: „ Nestojíš si v slove, mala si zahubiť 50 000 ľudí a zabila si ich 150 000“.

Smrť odpovie: „Zahubila som morom len 50 000 ľudí. Tých ďalších 100 000 umrelo strachom.“

 

A ešte niekoľko múdrych slov od Karla Čapka k podobnej téme:  

1. Jakmile poznáte, že vám je tak nějak divně, a jakmile na sobě zjistíte horečku, zůstaňte doma a vlezte do postele, ale hlavně nechoďte mezi lidi a nedýchejte jim pod nos, hekajíce a bědujíce, že máte chřipku. Každý, kdo si svým bližním naříká, že má chřipku, zaslouží jednu do zad, ne proto, že je vůbec protiva, ale proto, že chřipku nebo rýmu roznáší.

2. Když už marodíte, vemte si dobrou knížku a čtěte, abyste aspoň nestonali nadarmo.

3. Posléze neříkejte každé rýmě, kašli, angíně, katarům, bolení hlavy a jiným svízelům, že je to chřipka. Zbytečně jí tím děláte reklamu a ztěžujete život všem hypochondrům, kteří náhodou ještě kašel nebo rýmu nemají a bojí se skoro dýchat, aby nevdechli nějakého toho Pfeifferova bacila nebo jaký neřád. Čím míň se bude o chřipce povídat, tím dřív přejde – už z nedostatku veřejného zájmu.

Lidové noviny 29. 1. 1931 

Ponaučenie:

Buďme zodpovední, k sebe , k svojmu zdraviu aj k druhým. Dodržiavajme preventívne opatrenia na redukciu ochorenia, ale nerobme zbytočnú paniku. 

 

O koľko viac utrpenia je spôsobené myšlienkou na smrť než smrťou samotnou. Will Durant

Panika je veľmi nebezpečná a Strach, ktorí ju vyvoláva alebo sprevádza je oveľa nebezpečnejší, zabíja najviac ľudí, myšlienok, nápadov aj snov.

Možno je táto situácia pre ľudstvo skúškou, ako sa vyrovnať so svojimi strachmi, ako sa  naučiť ich v pokoji zvládnuť, ako sa obrátiť do svojho vnútra, ako sa viac o seba starať po fyzickej aj duševnej stránke, ako si začať viac pomáhať a ako si uvedomiť, že všetci sme na jednej lodi.

Anka

 
 
Tags: