25 pravidiel od tibetských mníchov. Poznáte ich?

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Hlboké poznanie a múdrosť duchovných učiteľov a majstrov ďalekého Tibetu v skutočne jednoduchých pravidlách. Poznáte ich?

Sú tak unikátne, že si ich môžeme ľahko osvojiť a náš život môže byť oveľa jednoduchší a krajší. 

1. Ak si ti niečo nepáči, povedz to

Je to oveľa jednoduchšie, ako sa tváriť , že je niečo OK, hoci cítime pravý opak. Stačí povedať, že sa nám to nepáči a prečo, pomôžeme nielen sebe, ale aj tým, ktorých sa to týka.

2.Ak sa ti niečo páči, povedz to.

Prečo je niekomu ťažké vyjadriť pochvalu, uznanie či súhlas? Asi je jednoduchšie kritizovať , posudzovať a haniť. Pochváľme , oceňme aj drobnosti a vráti sa nám to späť.

3. Ak ti niekto chýba, zavolaj mu.

Koľkokrát sedíme naštvaní alebo smutní, lebo nám niekto nezavolal. Čakáme a pritom stačí zdvihnúť mobil a zavolať.

4. Ak niečomu nerozumieš, opýtaj sa.

Nie je hanbou opýtať sa , ak niečomu nerozumieme. Nemôžeme všetko vedieť a pýtať sa je oveľa lepšie ako zostávať v nevedomosti.

5. Ak sa chceš s niekým stretnúť, pozvi ho.

Je krásne mať priateľov a stretávať sa s nimi. Nájdime si na nich čas, pozvime ich na návštevu, vychádzku do prírody, na pohár dobrého vínka apod. Koho chceš zajtra stretnúť?

6. Ak niečo chceš, popros.

Neberme nič ako samozrejmosť. Čarovné slovíčko prosím by nemalo chýbať v našom slovníku. Učíme to aj deti, tak buďme príkladom.

7. Nikdy sa nehádaj.

Toto pravidlo je dosť náročné, niekedy sa ťažko ovládame. Skúsme to však predýchať, obmedzme hádky a prestaňme si ubližovať. Rozprávajme sa spolu a počúvajme jeden druhého.

8. Ak chceš, aby ťa ľudia chápali, vysvetľuj.

Niečo je pre teba síce samozrejmé, ale druhý človek tomu nemusí rozumieť a môže to vidieť úplne inak. Ak chceme, aby nám druhí rozumeli, rozprávajme sa s nimi a vysvetľujme.

9. Ak si sa previnil, povedz to priamo a nehľadaj výhovorky.

Nekľučkuj, neošívaj sa, ale jednoducho priznaj vinu a zabudni na výhovorky. Výhovorkou sa zamotáme a všetko si skomplikujeme. Zvoľ si priamosť.

10. Mysli na to, že každý má svoju pravdu a tá sa nemusí zhodovať s tvojou vlastnou.

Presne tak, pravda je subjektívna a každý máme právo na svoju pravdu. Rešpektujme názory druhých a ponechajme si svoj vlastný.

11. Nestýkaj sa so „zlými“ ľuďmi.

Toto je niekedy nevyhnutné. Vylúčme zo svojho života ľudí, ktorí majú na nás nepriaznivý vplyv, ubližujú nám a sú pre nás negatívnou záťažou. Nenechajme sa vyciciavať.

12. Najdôležitejšia v živote je láska. Všetko ostatné sú zbytočnosti.

Toto vyzerá trochu ako klišé. A dnes sa to neustále a všade opakuje. Jedno je isté, láska má mnoho foriem, nejde len o zaľúbenosť, je dôležité mať vo svojej blízkosti ľudí, na ktorých nám záleží, robiť to, čo nás baví a čo milujeme. Všetko, čo je poznačené láskou a ide cez srdce je iné a ľudia to cítia a reagujú. Ako ? Láskou.

13. Naše problémy sú iba v hlave.

Problémy si často vytvárame sami vo svojej hlave, nafukujeme ich a dokonca si ich dopredu vymýšľame. Ak ich vieme riešiť, nie sú už problémom a ak nevieme, treba ich nechať jednoducho tak, niekedy sa samé vyriešia. A hlavný je postoj k nim – optimizmus a nadhľad.

14. Okolitý svet nie je ani dobrý ani zlý – je mu úplne jedno či existuješ.

Možno trochu kruté zistenie, ale okolitý svet si vlastne vytvárame my sami, svojimi myšlienkami, postojmi , skrátka každý sme strojcom svojho šťastia. Ak vidíme svoj svet krásny a radostný, je presne taký. Tak jednoduché je to.

15. Z každej udalosti sa snaž v živote získať pre seba niečo užitočné.

Nič nie je náhoda a každá udalosť, vzťah a situácia je tu na to, aby sme sa z nej a cez ňu niečo naučili. Práve toto nás posúva ďalej.

16. Nebuď suchár.

Nehanbime sa občas sa poriadne odviazať. Je to úplne normálne a patrí to k životu. Práve bláznivé kúsky a okamihy sú zdrojom pozitívnych pocitov. Život suchára je nudný.

17. Pamätaj, že nikomu nie si nič dlžný.

Ak ti niekto pomôže, prijmi to, poďakuj a netráp sa tým, ako sa mu odvďačíš. Ak ti pomohol priateľ, určite nič od vás nechce a príležitosť niekomu pomôcť určite dostaneš.

18. Nezabudni, že nikto ti nie je nič dlžný.

Pomáhajme nezištne a bez očakávania. Jednoduchý čin láskavosti vytvára nekonečnú reťaz.

19. Neľutuj ani čas, ani peniaze, ktoré minieš na šťastie zo spoznávania sveta.

Žijeme len raz, tak neváhaj, ak môžeš cestuj a spoznávaj svet. Cestovateľské zážitky nás obohatia a budeme dlho a s radosťou na ne spomínať.

20. V živote sa spoliehaj vždy iba sám na seba.

Kto je samostatný , zodpovedný a spolieha sa sám na seba, nebýva sklamaný, vie čo môže očakávať a má sám seba aj život viac pod kontrolou.

21. Dôveruj svojim pocitom.

Podvedomie sa málokedy mýli. Naučme sa počúvať jeho hlas a to, čo nám našepkáva. Intuícia je kráľovnou našich zmyslov a inštinktov.

22. K ženám (v podstate aj k mužom), rovnako ako k deťom, buď trpezlivý a trochu zhovievavý.

Berme každého takého aký je, neposudzujme druhých, správajme sa k nim láskou a rešpektom.

23. Ak máš zlú náladu, tak sa zamysli nad tým, že keď umrieš, nebudeš mať ani tú.

Pekná myšlienka. Zlá nálada, je často znakom vnútornej nespokojnosti, rozmýšľajme, čo nás naštvalo a či stojí za to si pokaziť pekný deň.

24Ži dnes, pretože včerajšok už nie je a zajtrajšok ani nemusí byť.

Jednoducho žime tu a teraz. Zahoďme minulosť, lebo ju nezmeníme . Neriešme budúcnosť, nevieme, čo bude. Tešme sa z maličkostí, z jednoduchých vecí, prežívajme každý okamih naplno a tak, akoby bol posledný.

25. Pamätaj, že dnešok je ten najvzácnejší deň.

Každý nový deň je krásny, je ako dar a len my sami si z neho môžeme spraviť ten najkrajší deň nášho života.

AnKa