Potrebujeme prijať všetky svoje emócie

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

V živote potrebujeme pocítiť všetky emócie, príjemné aj nepríjemné. Bojovať s nepríjemnými pocitmi často vedie k väčšiemu utrpeniu.

Možno aj vás učili, že prejavovať svoje pocity je nevhodné a že najlepšie je najmä tie nepríjemné emócie potlačiť a držať si ich pod kontrolou.

Preto mnohí ľudia utekajú z nepríjemných pocitov do sveta alkoholu, tabletiek, drog, workholizmu alebo iných nezdravých spôsobov správania.

Takto to ale vôbec nefunguje. Je oveľa zdravšie prijať svoje bolestivé zážitky, ako sa ich snažiť vytesnať alebo potlačiť.

Nespracované, neodpustené a nevypovedané“ boľavé emócie nás doslova dusia, trpíme a trpí aj naša sebaúcta. Do života si tak prinášame rolu obete alebo nepriateľa.

Je  úplne prirodzené, že človek okrem pocitov spokojnosti a šťastia zažíva i smútok, či nepokoj

Naučme sa spracovať a „cítiť“ svoje pocity

Keď otupíme v sebe smútok, otupíme aj šťastie a radosť.

Jednoducho realita je taká, že nemôžeme selektívne umŕtviť emócie.  Môžeme si pomôcť rôznymi drogami , aby sme sa vyhli smútku alebo hnevu, ale utlmíme si tým aj prežívanie pocitov šťastia alebo radosti. 

Jedno bez druhého neexistuje. To že prežívame pocity bolesti a smútku môže byť zároveň zdrojom neuveriteľnej radosti a šťastia.

Naše pocity sú ako vlny v oceáne. Prichádzajú a odchádzajú, vstávajú a padajú. Žiadny pocit netrvá večne;  potrebujeme ich všetky, aj hnev a smútok. Sú užitočnou súčasťou našej ľudskej skúsenosti. 

Všetky naše emócie navyše obsahujú dary a pomáhajú nám osobne rásť.

Boj s emóciami vedie k väčšiemu utrpeniu

Snaha bojovať proti našim pocitom často vedie k ešte väčšiemu utrpeniu.  

Závislosťou zaplátať negatívne pocity je to isté ako keby sme si dali na  otvorenú ranu leukoplast. Možno sa budeme chvíľu cítiť v pohode, ale zachráni nás to len na určitý čas. A hlavne „nevyrieši“ to základný problém. 

Navyše takéto zakrývanie bolestí nakoniec vedie k tomu, že sa cítime ešte horšie. nemôžeme sa ich ani zbaviť. Ich popieranie vedie v konečnom dôsledku nielen k rôznym závislostiam, ale aj k psychickým a fyzickým chorobám. A tie sa už liečia oveľa horšie.

Nepotláčajme preto žiadne negatívne pocity, snažme sa ich skôr pozorovať. Pozorovanie je skvelá metóda na mnohé problémy a situácie.

Všímajme si aké emócie prežívame a kde ich vo svojom tele cítime. Potom sa snažme odstúpiť od toho a zaujať zvedavý a hlavne "nesúdiaci" postoj.

Naše emócie nám totiž často chcú niečo povedať, sú poslami nejakej dôležitej správy, ktorej by sme mali venovať svoju pozornosť.

Napr. pozorujeme svoju priateľku, ktorá totálne zmenila svoj životný štýl a začínajú nás ovládať pocity žiarlivosti. Ak sa zastavíme a pozrieme sa na to nezaujate, zistíme , že príčinou našej žiarlivosti, je to, že aj sami túžime po zmene.

Alebo cítime hnev na partnera a možno aj odpor. Takéto pocity môžu signalizovať, že niekto nerešpektoval vaše hranice alebo je to signál, že nedokážeme efektívne informovať o svojich potrebách.

Spracovanie a prežívanie našich pocitov je súčasťou života

Akákoľvek snaha zbaviť sa svojich emócií, uniknúť im nás enormne vyčerpáva.

A nielen to. Ak sa sústredíme na to , aby sme svoje pocity potlačili, namiesto toho , aby sme s nimi pracovali a spracovali ich zdravým spôsobom, tak ani nežijeme naplno.

Píš dopis keď sa rozčúliš, do obálky ho však vlož až druhý deň. - Erich Maria Remarque

Všetky tie zranenia, frustrácia, bolesť, smútok a hnev sú prirodzenou a zdravou súčasťou našej skúsenosti. V živote potrebujeme cítiť všetky emócie, príjemné aj nepríjemné. Dôverujme všetkým svojim pocitom.

Niekedy sme skrátka vďační za okamihy radosti, a niekedy musíme zacítiť hlbokú bolesť a sklamanie, aby sme sa ponorili do toho všetkého a pochopili – seba aj druhých.

Neoddeliteľnou súčasťou schopnosti vyrovnať sa s emóciami je pochopiť sám seba, naučiť sa veriť sám sebe, svojim pocitom, či sme smutní alebo s niečím zápasiaci.

Naučme sa byť k sebe láskaví, buďme k sebe jemní a súcitní, starajme sa o seba.

Chápanie svojich pocitov a zraniteľnosť voči tým , ktorým dôverujeme je znakom našej skutočnej sily, nie slabosti.

Hľadajme spôsob ako vyliečiť svoje bolesti, ponore sa do nich a prijmime ich. Napíšte svoj príbeh, maľujte, meditujte, porozprávajte sa  s priateľom alebo vyhľadajte pomoc terapeuta.

Záver: 

Existuje viacero pomôcok a zdravých spôsobov ako spracovať svoje emócie. Chce to len jedno: rozhodnúť sa a hľadať, čo mi pomôže.

Nakoniec je to o tom, aby sme si dovolili prežiť všetky svoje emócie a boli k nim aj k sebe láskaví a starostlivý.

P.S. Aj tento môj Blog je o prijatí všetkých pocitov a života vôbec.

Anka