Tri energie. Ako nájsť radosť v každej činnosti, ktorú robíme

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Každé ráno máme pred sebou množstvo povinností, banalít, ale aj činností, s ktorými sme vôbec nepočítali. Každý deň musíme väčšinu týchto činnosti vykonať.

V podstate je jedno, čo každý deň robíme, ale nie je jedno akým spôsobom to vykonávame a čo do našej činnosti vkladáme.

Vždy máme totiž na výber, buď budeme robiť veci s nechuťou, alebo ich môžeme PRIJAŤ a dáme do nich minimálne RADOSŤ, ak nie aj NADŠENIE.

Pretože akákoľvek činnosť vykonávaná bez Energie, je náročná, často ju odkladáme, alebo ju robíme s odporom, prípadne s ľahostajnosťou. Výsledkom je potom únava, frustrácia, stres a neúspech.

Tri Energie 

Naopak činnosť, ktorú sprevádza energia prijatiaradosti a nadšenia je základom našej dlhodobej spokojnosti. 

 

Ako do našich činností pridať tieto tri energie ? V podstate je to veľmi jednoduché. Ak máme pred sebou nejakú činnosť , ktorá nás neteší, naučme sa ju najskôr prijať. 

PRIJATIE

Prijať znamená, že dobrovoľne urobíme všetko, čo je potrebné a čo od nás situácia vyžaduje. Je to dôležité, napokon niektoré situácie nemôžeme zmeniť a to, čo sa v danej chvíli deje, musíme jednoducho akceptovať a prijať to ako nutnosť.

Určite ste zažili veľa situácií, keď vás niečo zaskočilo, s čím ste nepočítali. Možno ste vytopili suseda, uviazli v dopravnej špičke, alebo zasekli sa vo výťahu.  

O radosti sa v takomto prípade hovoriť určite nedá, ale môžeme to prijať ako nutnosť. Následne urobíme to, čo vyžaduje táto situácia, bez stresu a v pokoji. Kľud, s ktorým to urobíme, nám pomôže zmieriť sa so situáciou. A to je Prijatie

 

RADOSŤ

Kedysi som čítala, že všetci sme sa narodili pre Radosť. Nechápala som to. Áno, všetci poznáme radosť alebo možno skôr chvíle radosti, ktoré sa nám spájajú s blízkymi, s rôznymi životnými situáciami a pod. No určite málokoho napadne, že žiť pre  radosť je účelom prečo sme tu.

Čo nám v tom bráni?

Naša pozornosť, čo sa týka šťastia a radosti, sa zameriava na konkrétne veci, ktoré s ňou spájame: nový kabát, dom, vysnívaná práca, dovolenka. Sme presvedčení, že radovať sa môžeme až vtedy, keď si niečo kúpime, zaslúžime, dosiahneme alebo urobíme.

V radosti nás tiež často obmedzuje naša minulosť, trápime sa tým, čo sme urobili alebo neurobili, ako sme sa zachovali apod. Alebo  naopak, obmedzuje nás strach o vlastnú budúcnosť , čo bude ďalej, či všetko zvládneme a či sa náhodou niečo nepokazí.

Obavy a predstava, že život je boj a trápenie, že je príliš ťažký a zložitý, nás obmedzujú v prežívaní radosti a v pochopení, o čom život v skutočnosti je.

Radosť je dynamickým prejavom nášho života a bytia. Je zmysluplná sama o sebe, netreba ju spájať s chcením niečo dosiahnuť alebo vlastniť.  

Tu a Teraz

Ak s pokojom a odovzdaním robíme čo je potrebné, postupne si uvedomíme, že radosť začíname pociťovať aj v jednoduchých a bežných činnostiach.  Je to radosť prežívaná v prítomnom okamihu, z toho čo robíme tu a teraz. Je veľký rozdiel ak robíme veci s Radosťou, alebo ľahostajne, či s nechuťou. Napr. aj ranná káva vypitá s pocitom radosti chutí oveľa lepšie, ako keď ju neprítomne a za behu doslova zhltneme.

Skúsme v každej činnosti, ktorú bežne robíme ako je napr. umývanie riadu, žehlenie, chôdza , nákupy, zostať plne prítomný  a sústredený na to, čo robíme. Uvedomujme si každý pohyb, ktorý pri činnosti vykonávame.

Čoskoro zistíme, že čokoľvek robíme v tomto stave zvýšenej pozornosti a uvedomení, už nie je stresujúce, ani únavné a nepríjemné. Naopak, začneme si uvedomovať Radosť.

Kedy začať

Často si hovoríme, že TERAZ nemáme dôvod na radosť, lebo máme veľa práce, deti nám robia starosti, hľadáme prácu, nemáme dosť peňazí, partner je nezodpovedný apod. Zajtra to bude však rovnaké.

Tak kedy budeme mať dôvod na radosť, kedy príde ten pravý čas? Ak budeme takto nastavení zrejme nikdy.

Život nemáme nikdy celkom pod kontrolou, vždy tu budú situácie, ktoré treba riešiť, problémy a určitá neistota, lebo taký je jednoducho náš život. Neistý, plný zvratov, neočakávaných vecí a situácií, ktoré nedokážeme ovplyvniť...

Zmena príde až vtedy, keď prestaneme čakať na niečo lepšie, ale dokážeme oceniť to, čo už máme, čo práve teraz robíme, v akej životnej etape sa nachádzame. 

V podstate máme len jedinú možnosť: začať si užívať všetko, čo máme a robíme práve teraz. Bez ohľadu na to, aké to v tejto chvíle je.

Richard Rudd (Gene Keys) o Dare radosti hovorí: Recept na báječný ŽIVOT je jednoduchý: kráčať s ľahkosťou a nerobiť si žiadne starosti. Život nás zavedie presne tam, kam chce, aby sme došli.

Prestaňme hľadať radosť vo vonkajšom svete, ľuďoch, veciach, v nejakej činnosti. Takto to nefunguje, lebo to by znamenalo, že radovať sa môžeme, len vtedy ak niečo vlastníme, s niekým sme apod. Ale tak to naozaj nie je. Takéto chápanie je dôvodom toho, že sme trvale nespokojní.

Radosť a šťastie je vnútorný pocit, ktorý dávame do toho, čo robíme. Vychádza z nášho vnútra smerom do vonkajšieho okolia, nikdy nie naopak.  Radosť máme vždy, keď sme sústredení a vedomí pri činnosti, ktorú robíme. Keď robíme niečo z radosti, tvoríme, žijeme a sme spokojní.

Budete ako šíp, ktorý si užíva let k svojmu cieľu

S pocitom Radosti

V poslednej dobe vidím okolo seba veľa ľudí, najmä žien, ktoré našli vnútornú radosť a začali jednoducho robiť to, čo ich baví. Nestarajú sa o úspech, nesnažia sa nič dokázať, len sa sústredia na svoju obľúbenú činnosť.

Mnohé ženy odišli zo zamestnania a s radosťou háčkujú rôzne figúrky, vyrábajú bábiky zo šúpolia, pečú kváskové chleby a koláče, vyrábajú šperky apod.

Proste robia a tvoria s pocitom Radosti, teší ich samotná práca a tvorba, nezaujímajú sa o to, čo si myslia o nich druhí.

Niektorí sa k tejto činnosti dostali cez neúspech, chorobu a situácie, kedy museli prehodnotiť svoj život a siahnuť na samé dno svojich rezerv a možností. Iní si povedali dosť, odteraz sa budem venovať len tomu, čo ma baví a čo som vždy chcela robiť. 

Je zaujímavé, že hoci sa to zdá spočiatku ťažké, čo sa týka finančného ohodnotenia, či zárobku, neskôr ľudia akoby vycítia tú energiu a radosť vloženú do práce a záujem o ich výrobky a činnosť začne narastať. Hovoríme, že „ tovar sa predáva sám“.

NADŠENIE

Wikipédia hovorí, že Nadšenie je stav emocionálnej zameranosti, zaujatia pre určitú hodnotu.

Znamená to, že ľudia, ktorí pochopia vnútorný zmysel života, jedného dňa zistia, že našli vonkajší cieľ svojho života. Majú zrazu jasnú predstavu alebo zámer a s trpezlivosťou a vytrvalosťou sa ho snažia uskutočniť.

Nič veľkého nebolo nikdy dosiahnuté bez nadšenia. Ralph Waldo Emerson

Ich cieľ alebo vízia sa zvyčajne spája s tým, čo majú radi, s ich obľúbenou činnosťou, pri ktorej doslova zabúdajú na čas. Začnú vnímať vnútorné NADŠENIE, ku ktorému sa neskôr pridá obrovská vnútorná Energia, ktorá ich poháňa vpred..

Nadšenie cítime vtedy, keď si skutočne užívame to, čo robíme a zároveň je táto naša činnosť spojená s určitým cieľom alebo víziou. Je to ako tvorivá vlna energie, na ktorú stačí nasadnúť a nechať sa viesť.

Je to sila, ktorá dokáže priniesť našu víziu do reálneho sveta. Nie stres a tvrdá práca, ale tvorivá činnosť a energia s cieľom spojiť sa s ostatnými ľuďmi a svetom.

ZÁVER

Ak si toto všetko uvedomíme, pochopíme, že Radosť máme v sebe a tá je najväčšia prichádza až vtedy, keď sa o ňu podelíme s druhými. 

AnKa