VITAJ JÚN, čo nám prinášaš ?

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Jún je naozaj magický mesiac, prináša nám hodne Slnka a s ním aj novú Energiu a viac pozitívnych myšlienok. Deti ho milujú aj kvôli MDD a tešia sa na koniec školského roka.

S novým mesiacom prichádza nová kapitola v našom živote, nové začiatky a určite aj nové priania. Čo všetko nás čaká v Júni ?  

Tradície  

21.júna nás čaká Letný Slnovrat a s ním aj najdlhší deň v roku. Letný slnovrat nazývaný aj Svätojánska noc, bol jedným z najväčších pohanských staroslovenských sviatkov, kedy ľudia slávili najdlhší deň a najkratšiu noc v roku. Od tohto dňa sa dni opäť postupne skracujú.

Na svätého Jána otvára sa k letu brána

V dobách, kedy ľudia ešte žili v tesnom spojení s prírodou, podľa jej rytmov a zákonitostí, ctili si prírodné bytosti a komunikovali s nimi, vtedy túto noc využívali na najsilnejšie magické rituály.

Tajuplná noc prepožičiava svoju silu bylinám, ktoré sa využívajú na čarovanie. Nazbierané v tento deň majú mimoriadnu silu. Podľa legiend mal napríklad ľubovník zbieraný na sv. Jána silnú moc. Kto si potrel s jeho červenou šťavou prah domu, ten bol chránený po celý rok pred zlými silami.

Ďalším rituálom bolo, že sa na najvyšších kopcoch zapaľovali ohne a slobodní mládenci ich preskakovali na znak mužnosti a tiež, aby sa zapáčili svojim vyvoleným. Dievčatá im vili vence, tancovali a spievali okolo vatry. Ohne sa pálili aj ako oslava a hold Slnku.

Ľudia sa duchovne očisťovali a svoje negatívne myšlienky hádzali do ohňa. Na papierikoch mali napísané vlastnosti, ktorých sa chceli zbaviť a tie hádzali do vatry. Tajné želania písali na papier, alebo na kamene, ktoré potom zahrabali pod strom a verili, že sa im do roka splnia.

Na Jána sa tiež nesmelo sadiť ani prať. Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe. Aj dnes sa ešte dodržiavajú tradície a mnohí ľudia navštevujú svätojánske akcie z 23. na 24. júna, aby si vychutnali magickú atmosféru. 

Medardova kvapka, štyridsať dní kvapká

Zaujímavým dňom je 8.jún kedy je Medarda a s ním spojená známa pranostika. Mnohí akosi podvedome očakávame tento deň, obávame sa dažďa  a zároveň dúfame, že ak aj zaprší, pranostika sa nenaplní.

Jún má vôňu jahôd a čerešní. Najlepšie sú čerstvé, ale pripravujeme z nich okrem koláčov aj lahodné džemy, či sirupy.

Najkrajšie sú asi posledné júnové dni, kedy sa chystáme pomaly na dovolenky, deti sa tešia na prázdniny a všetci si užívame slnečné letné dni.   

Sviatky a pamätné dni

Sviatky a pamätné dni sú venované v tomto mesiaci predovšetkým deťom.

1. jún prináša deťom sviatok MDD a s ním radosť a príjemné chvíle v škole aj v rodine. Venujme našim deťom to najcennejšie: našu lásku a čas. Nesnažme sa ich prerobiť, či pretvoriť na náš obraz, ale berme ich také, aké sú - Jedinečné. 

Najlepším spôsobom ako urobiť deti dobrými je urobiť ich šťastnými

Pripomíname si tiež Medzinárodný deň nevinných detských obetí (4.jún), aby sme nezabudli, že na svete je stále ešte veľa detí, ktoré žijú v extrémnych podmienkach.

Deti sú budúcnosťou každého národa a za ich bezpečnosť a zdravie sú zodpovední dospelí. Ale v akom svete naozaj žijú naše deti ? Bohužiaľ stále medzi nami žujú deti, ktoré sú nútené čeliť tým najhorším životným podmienkam: sú zanedbávané, zneužívané, fyzicky aj psychicky týrané. Žijú v biede, bez prístupu k vzdelaniu, v utečeneckých táboroch, ako obete detskej prostitúcie a pornografie.

Podľa UNICEF viac ako 200 000 detí v západnej a strednej Afrike pracuje v otroctve. Chlapci sa zvyčajne využívajú na prácu na bavlníkových a kakaových plantážach, zatiaľ čo dievčatá otročia ako slúžky a prostitútky. V niektorých prípadoch sú deti unesené a predané do otroctva, zatiaľ čo v iných, rodiny predávajú svoje deti, väčšinou dievčatá, niekedy doslova za pár dolárov.

Svetový deň proti detskej práci (12. Jún) nás upozorňuje na kritickú situáciu a veľký počet pracujúcich detí. Podľa Medzinárodnej organizácie práce až 211 miliónov detí vo veku od 5 do 14 rokov pracuje na celom svete podľa . Z toho 120 miliónov detí pracuje na plný úväzok, aby pomohli podporiť svoju chudobnú rodinu.

Medzinárodný deň detských dediniek SOS (23.jún) , ktorá pripomína ich zakladateľa Hermanna Gmeinera a hlavnú myšlienku ochrana záujmov a práv detí, poskytovanie starostlivosti a terapie pre týrané deti

Oslavujeme aj Svetový deň životného prostredia (5. jún), Deň najlepších priateľov (8. jún.), Deň Otcov (16.jún) , Deň Kvetov (21.jún) a iné sviatky.

Na záver Prianie

Veľa krásnych a radostných dní najmä všetkým deťom. Nech sú ich aj naše júnové dni naplnené nádejou, láskou, slnkom a energiou. Nech je to pre všetkých mesiac Radosti, Zábavy a Smiechu.

Anka