argánový olej

Argánový olej - tekuté zlato pre našu pleť.

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Čo sa skrýva za marockým tekutým zlatom ? Arganový olej z Maroka je rastlinný olej získavaný z plodov marockého stromu argánie tŕnistej, latinsky Argania spinosa. Je to tekuté ZLATO pre našu pleť.

Arganový olej je tradične používaný v gastronómii, kozmetike, a pri liečbe rôznych ochorení. Posledné roky sa stal arganový olej jedným z najobľúbenejších produktov prírodnej kozmetiky, V oblasti kozmetiky je to predovšetkým prirodzená hĺbková hydratácia a výživa pre pokožku a vlasy, či odstraňovanie príznakov starnutia pleti, ako sú vrásky.

V gastronómii je potom kulinárska varianta arganového oleja nielen veľmi chutnou ingredienciou, ale i vysoko účinným prostriedkom v boji proti zvýšenému cholesterolu a glukóze v krvi, nadmernému krvnému tlaku, a ďalej tiež ako prevencia srdcových, cievnych a dokonca i rakovinových ochorení. Z Maroka sa tak dnes už rozšíril do celého sveta. 

 

 

Arganový olej sa podľa spôsobu výroby delí na dva druhy: kozmetický a potravinársky. Oba druhy arganového oleja sa vyrábajú trocha iným spôsobom a líšia sa od seba vôňou, sfarbením a obsahom účinných látok.

Prečo je výroba arganového oleja taká zložitá?

Výroba arganového oleja je veľmi náročnou záležitosťou, pretože sa dodnes nezaobíde bez mnohých hodín ťažkej ručnej práce, tradične vykonávanej marockými ženami. Najnáročnejšou výrobnou fázou je rozbíjanie škrupín arganových orechov, čo sa aj v dnešnej dobe vykonáva za pomoci primitívnych ploských kameňov.

Táto práca tiež okrem svojej náročnosti vedie k častým zraneniam, pretože arganové orechy sú jedny z najtvrdších na svete – dokonale prispôsobené pre prežitie na Sahare. Len vylúskanie 50 kg arganových orieškov vyžaduje bežne 20 hodín ručnej práce.

Ako sa získava olej z arganových mandličiek?

V súčasnej dobe sa olej z mandličiek získava tromi spôsobmi: tradičným ručným „miesením arganovej pasty“, strojovým lisovaním, a potom tiež stále častejšie chemickou extrakciou. Pred spracovaním sa arganové mandličky môžu ešte zľahka na sucho opražiť – získaný olej potom bude kulinárskeho typu.

Pozor na stále častejšiu výrobu chemickou extrakciou!

Ako dôsledok snahy minimalizovať výrobné náklady boli v Maroku pred pomerne nedávnou dobou postavené veľké továrne na výrobu arganového oleja chemickou extrakciou z rozomletých arganových mandličiek. Hoci sú tieto továrne schopné chrliť veľké množstvo oleja za veľmi nízke koncové ceny, jeho kvalita je takmer bez výnimky mizivá, pretože sa k extrakcii používajú rôzne chemické rozpúšťadlá. S ich pomocou sa totiž z pasty dá získať najväčšie možné množstvo olejových zložiek.

 

 

Arganový olej vyrábaný v takých podmienkach sa vyznačuje nízkym zastúpením účinných látok a môže naopak obsahovať aj menšie množstvo rozpúšťadiel alebo iných chemických činidiel, ktoré boli pri výrobe použité. Arganový olej vyrobený chemickou extrakciou sa od prvých dvoch líši najviac – je „mastnejší“ a na pohľad sterilne čistý – nikdy neobsahuje jemný pastový zákal, a nemá takmer žiadnu vôňu.

Arganový olej z priemyselnej produkcie má dnes žiaľ v rámci celkového množstva oleja exportovaného z Maroka najväčší podiel. Je tak najčastejším druhom arganového oleja, s ktorým sa môžete za marockými hranicami stretnúť. Aj v Maroku je taký arganový olej veľmi často dostupný, a to predovšetkým v supermarketoch, alebo na trhoviskách. Často sa tiež ponúka za veľmi lákavé ceny.

Tradičná ručná výroba

Táto najstaršia a tradičná metóda je v Maroku stále využívaná vo vidieckych domácnostiach a niektorých ženských kooperatívach. Arganové mandličky sa pomocou ručných kamenných mlynčekov melú na hustú hnedú pastu, ktorá sa potom s pridaním trochy vlažnej vody hnetie. Olej, ktorý sa z pasty miesením vydelí, je z vodnej hladiny zbieraný.

 

 

 

Z pasty ostane tuhý arganový koláč, ktorý sa po vysušení používa ako krmivo pre dobytok. Hoci je tradične vyrábaný arganový olej bez chemických prímesí a kvalitou zodpovedá oleju lisovanému za studena, často obsahuje veľké množstvo nečistôt, ktoré sa do neho dostávajú ručným miesením a kontaktom s vodou.

Strojové lisovanie v ženských manufaktúrach – záruka kvality

S touto metódou sa najčastejšie stretneme v ženských manufaktúrach – ženských kooperatívach, ktoré sa rozhodli zmeniť svoju tradičnú úlohu v spoločnosti, a stali sa podielníčkami v čiastočne automatizovaných výrobniach arganového oleja .

K výrobe arganového oleja sa v tomto prípade používajú nerezové lisovacie stroje, ktoré arganové mandličky melú na pastu, a lisujú z nej čistý arganový olej. Pretože prebieha strojové lisovanie za studena a nedochádza pri ňom ku kontaktu arganovej pasty s vodou, je takto vyrobený arganový olej najbližšie svojej prirodzenej podobe, a zachováva si príjemnú vôňu.

Tá má v prípade kozmetickej varianty ľahko orieškový tón prírodných arganových mandličiek, a intenzívnu orieškovú vôňu v prípade tej kulinárskej. 

 

 

Arganový olej pre Vašu pleť

100% prírodný biologický argánový olej  je vhodný na každodennú starostlivosť o Vašu pleť. Arganový olej je ideálna kozmetika na tvár hneď z niekoľkých dôvodov :

Silný antioxidačný (anti-aging) efekt
– vysoký obsah vitamínu E a skvalenu pre optimálnu regeneráciu a elasticitu Vašej pokožky

Hĺbková hydratácia a výživa
– zamatovo hebká pleť hneď po aplikácii

Vyhladzovanie vrások
– tá pravá prírodná kozmetika na vrásky a starnúcu pleť

Znižovanie tvorby kožného mazu
– citeľne nižšia tvorba kožného mazu už po 14 dňoch používania

Liečebné účinky
– vhodné na ekzémy, akné, lupienka, slnkom namáhanú pokožku, podráždenia a kožné zápaly

 

 

Vrásky a starnúca pleť

Vrásky a starnúca pleť iste trápia každú ženu. Udržať si hladkú a napnutú pokožku v akomkoľvek veku je snom každej ženy. Záleží na type pleti, ale prvé vrásky sa pod kožou začínajú vytvárať okolo dvadsiateho roku, na povrchu ich však pozorujeme až neskôr, spravidla okolo tridsiatich rokov. Bez vhodnej starostlivosti stráca pleť veľmi rýchlo pružnosť a prejavujú sa na nej viditeľné známky starnutia.

Arganový olej patrí k naj-univerzálnejším prípravkom v boji proti starnúcej pleti. Arganový olej obsahuje veľmi vysoké percento vitamínu E – napríklad až dvojnásobne toľko, ako olej olivový. Tento vitamín je silným prírodným antioxidantom a dokáže pokožku účinne chrániť proti poškodeniu voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré patria medzi hlavné činitele spôsobujúce jej starnutie.

Stimuluje tiež v pokožke tvorbu kolagénu a elastínu, čím je schopný brániť tvorbe vrások a účinne vyhladzovať i tie už existujúce. Je vhodný tak k aplikácii na celú pokožku, tak i ako účinné sérum pre starostlivosť o jemnú pokožku so sklonom k vytváraniu drobných mimických vrások. Čiže pre oblasť okolo očí a pier. Arganový olej, ktorému sa tiež hovorí elixír mladosti, je teda skutočnou prevenciou proti starnutiu.

 

 

Ako aplikovať argánový olej

Jednoducho prstami vmasírujte do navlhčenej pokožky tváre malé množstvo oleja. Množstvo aplikovaného oleja je individuálne, na celú tvár väčšinou postačia 1 až 2 kvapky. Olej nezanecháva pocit mastnoty a rýchle sa vstrebáva do pokožky. Aplikáciu oleja opakujte podľa typu pokožky aspoň 2x denne – napríklad ráno a večer.

Použitie na nechty

Naneste na navlhčené nechty a ich okolie malé množstvo oleja. Aplikáciu oleja opakujte podľa typu pokožky aspoň 2x denne – napríklad ráno a večer. Pre efektívnu starostlivosť o nechty a pokožku okolo nich je vhodné používať také kozmetické návleky, ktoré nechtom zaistia dostatok času na vstrebávanie živín a ochranných látok v argánovom oleji obsiahnutých.

Dalšie tipy na využitie

Ak máte radi kúpele s éterickými a liečivými olejmi, stačí nakvapkať niekoľko kvapiek arganového oleja do napustenej vane – zaistíte si tým po kúpeli zamatovo jemnú a príjemne hydratovanú pokožku. Arganový olej môžete pridávať i do svojich kozmetických krémov či masiek pre zvýšenie ich hydratačných a revitalizačných účinkov.

AnKa