Ako predýchať bolesť hlavy a stres

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
Dýchanie príliš neriešime, skôr je pre nás len akási nevedomá súčasť našich životov. Dýchanie však môže priamo ovplyvniť to, ako sa cítime a môže nám pomôcť s rôznymi zdravotnými problémami, bolesťami, ale aj pri strese, či úzkosti.
 
Myslím, že všetci sme zažili situáciu, keď sme museli niečo predýchať, či už bolesť alebo emócie, napr. zlosť, hnev alebo strach. Hlboké dýchanie pomáha práve pri takýchto situáciách. 
 
Práve pred chvíľou som si tým sama prešla pri písaní tohto článku, keď som zabudla uložiť hotový text a prišla oň behom pár sekúnd. Bolo mi do plaču, ale predýchala som to na balkóne a píšem znovu, s úsmevom a po novom.
 
Hlbokým a sústredeným, vedomím dýchaním si môžeme pomôcť aj pri bolesti hlavy, chrbtice, tlaku, zažívacích problémov a pod. Zameranie dychu je spoločným znakom viacerých techník, ktoré vyvolávajú relaxačnú odozvu. Prvým krokom je naučiť sa zhlboka dýchať. Venovanie pozornosti dýchaniu je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako sa upokojiť, dostať do rovnováhy a nabrať energiu. 
 
 
Bolesť hlavy
 

Prírodná alternatívna terapia bez liekov

Vieme, že dýchať treba nosom, nie ústami, ktorými treba len vydychovať. Nos má pravú a ľavú stranu; oboje používame k nádychu aj výdychu. Pravá strana vraj predstavuje Slnko, ľavá predstavuje Mesiac.

Poďme na to: skúsme zavrieť pravú nosovú dierku a dýchajme ľavou, asi za päť minút by mala bolesť hlavy zmiznúťAk sa cítime unavení, urobíme opak: zatvoríme ľavú nosovú dierku a vydýchneme pravou stranou. Za chvíľu sa našej mysli uľaví. 

Pravá strana patrí k "horúcej" (Slnko) takže sa rýchlo zahreje, ľavá strana patrí k "studenému" (mesiac). Väčšina žien dýcha ľavou stranou nosa, takže rýchlo prechladne. Väčšina mužov dýcha pravým nosom a to ich tiež ovplyvňuje. 

Všimnite si okamih, kedy sa prebudíme, ktorá strana dýcha lepšie, alebo viac? Pravá alebo ľavá? Ak je to vľavo, budete sa cítiť unavení. Tak zatvorte ľavú nosovú dierku a použite pravú na dýchanie, rýchlo sa vám uľaví. 

Kamarátka mávala silné bolesti hlavy a vždy chodila k doktorovi. Boli časy, kedy trpela bolesťou hlavy doslova každú noc. Bola na liekoch proti bolesti, ale nezabrali. Rozhodla sa vyskúšať túto dychovú terapiu: zavrela pravú nosovú dierku a vydýchla ľavou. Za necelý týždeň bolesť hlavy vraj zmizla, ale pokračovala v cvičení ešte mesiac.

Každý sme iný, tak neviem, či to zafunguje aj všetkým, v každom prípade skúsiť to, nás nič nestojí. Napokon vždy radšej uprednostním niečo alternatívne ako lieky. Za vyskúšanie nič nedáme... 

 

Stres a úzkosť

Pri strese a úzkosti pomáha zas striedavé dýchanie nosovými dierkami (Nádi Shodhana), kedy jednu stranu nosovej dierky blokujeme,  druhou dýchame, pričom sa nosné dierky striedajú v pravidelnom vzore. Najlepšie, ak to cvičíme v sede, aby sme si zachovali správne držanie tela. Umiestnime pravú ruku tak, že zohneme ukazovák a prostredník do dlane, pričom palec, prstenník a malíček necháme vystreté.  

Zatvoríme oči alebo sa jemne pozeráme nadol. Na začiatok sa nadýchnime a vydýchnime. Zatvoríme si palcom pravú nosnú dierku. Nadýchneme sa ľavou nosovou dierkou. Zatvoríme si ľavú nosnú dierku prstenníkom. Otvoríme a vydýchneme pravou nosovou dierkou. Nadýchnime sa pravou nosovou dierkou. Zatvoríme si palcom pravú nosnú dierku a pokračujeme ľavou.

Pokúsme sa urobiť až 10 opakovaní tohto dýchacieho vzoru. Ak sa vám začne točiť hlava, urobte si prestávku. Na koniec cvičenia obe nosné dierky uvoľníme a normálne dýchame.  

 

Výhody cvičenia Nadi shodhan 

Znižuje stres a upokojuje nervový systém

Zlepšuje duševnú jasnosť, sústredenie a koncentráciu

Zlepšuje funkciu dýchania a kapacitu pľúc

Nadi Shodhan vyrovnáva energetické kanály a podporuje tok vitálnej energie

Čistí a detoxikuje organizmus, podporuje prirodzené detoxikačné procesy

Cvičenie podporuje emocionálnu rovnováhu a stabilitu

Pomáha zlepšovať kvalitu spánku a pomáha pri relaxácii

 

Záver

Začlenením tejto starodávnej dýchacej techniky do svojej každodennej rutiny môžete využiť tok harmónie vo svojom vnútri, prečistiť energetické kanály a nájsť alebo obnoviť pocit rovnováhy.

Existujú ďalšie zaujímavé techniky dýchania. Pred rokom som natrafila na DÝCHANKY a stránku 5 pilířu zdraví pomocou, ktorých sa Predýchate do Zdravia, Pohody a Harmónie.

Tak prečo to neskúsiť?

Annka 

 
 
Tags: ,