Celulitída z pohľadu TČM

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny je celulitída už prejavom nerovnováhy v organizme. Zvyčajne ide o nedostatok energie v dráhe obličiek a sleziny, spolu so stagnáciou energie a vlhka v dolných partiách tela. Najčastejšie býva spôsobený kombináciou užívania hormonálnych liekov a nevhodným zložením stravy.

Čiže žiaden "iba estetický problém" ako to vidí západná medicína. 

Problémom je, že telo, oslabené nedostatkom energie, si vynucuje konzumáciu energeticky bohatých potravín ako sú sladkosti, čokoláda, káva a alkohol. Tieto jedlá však dráhu sleziny ešte viac oslabia a zmenšia tým jej schopnosť vylučovať vlhko. Dráha sleziny vyživuje svalstvo od pása dolu, kde sa toto vlhko kumuluje a celulitídu opäť zhoršuje. Kruh sa uzatvára. 

 

Keď slezina aj obličky trpia oslabením, tzv. prázdnotou v zmysle učenia TCM, nedokážu plniť dostatočne funkciu prepravy tekutín a esencie Chi, voda sa rozlieva po celom tele, presakuje pokožkou, vznikajú vodnaté opuchy po celom tele, hlavne na končatináchpretože cez nohy a stehná vnútornou stranou ide meridián sleziny, obličiek , tiež pečene. 

Keďže tieto tri veľmi dôležité jinové dráhy vedú vedľa seba vnútornou stranou oboch dolných končatín – túto oblasť TCM nazýva aj „ Zóna zdravia“. 

Nohám sa teda treba obzvlášť venovať; udržiavať ich v dobrej kondícií celý život všetkými možnými spôsobmi - nielen správnou výživou, ale aj masážami, primeranými cvičeniami (napr. aj starší či chorí ľudia môžu cvičiť čikung, 8 brokátov, ktorý harmonizuje a posilňuje celé telo).

Príčiny vzniku

Celulitída postihuje prevažne ženy ako mužov, čo súvisí s tým, že žena je podľa TCM väčšinou tzv. jinová a muž je zase väčšinou tzv. jangový. Podľa čínskej medicíny totiž YIN predstavuje vodu, ktorá väčšinou potom u žien stagnuje a to práve vo forme napr. celulitídy, kým YANG je oheň, ktorý naopak vodu vysušuje.

Je to tým, že súčasná žena je ovplyvnená mnohými civilizačnými faktormi, ktoré nie všetky sa prejavujú na jej organizme práve priaznivo – je to predovšetkým hormonálna antikoncepcia (vrátane hormonálnych teliesok a pod.), ktorá významne zasahuje do hormonálnej rovnováhy každej ženy tým, že z hľadiska tradičnej čínskej medicíny (TCM) tzv. oslabuje krv, ktorá je okrem iného aj nositeľkou hormónov.

Ďalším, nie malým faktorom, ktorý neblaho ovplyvňuje vznik celulitídy, je strava, t. j. potraviny, ktoré oslabujú energiu QI sleziny a prinášajú vlhko do organizmu. 

Ide väčšinou o rýchle pseudo-stimulujúce produkty ako sú rôzne sladkosti, čokolády, čierna káva, tonizujúce nápoje (tzv. Energy drinky…), tvrdý alkohol a pod.

Tieto jedlá však dráhu sleziny do budúcnosti ešte viac oslabujú zmenšujú tým jej schopnosť vylučovať vlhko SHI, teda tzv zavlhčujú organizmus. Keďže dráha sleziny vyživuje svaly od pása dole, kumuluje sa toto vlhko SHI zo sleziny spolu so stagnáciou vody z nedostatočného odparovania vďaka slabému YANG obličiek v týchto patričných oblastiach tela. 

 

Liečba celulitídy 

Z hľadiska TCM terapia celulitídy spočíva v rozprúdení stagnujúcej energie QI, vysušení vlhka SHI a v posilnení YANG obličiek a sleziny.

Obzvlášť nutné k úspešnému vyliečeniu sú 2 podmienky: 

1. vysadenie hormonálnej antikoncepcie (vrátane hormonálnych teliesok). 

2. dodržiavanie správneho stravovania, predovšetkým úplného vynechania čiernej kávy, tvrdého alkoholu, sladkostí (obzvlášť bieleho cukru), obmedzenia výrobkov z bielej múky, mlieka a mliečnych výrobkov (okrem nepasterizovaného kravského mlieka či ovčieho a kozieho mlieka a produktov z nich) a vyprážaných či mastných jedál. 

Naopak je potrebné zaradiť do svojho jedálnička jedlá, ktoré posilňujú slezinu a obličky ako je slzovka, pšeno, pohánka, krúpy, obilné kaše, kukurica (polenta), celozrnná ryža, amarant, všetky strukoviny, obzvlášť potom fazuľa a hrach, zelenina, hlavne tekvica a mrkva. 

Dôležité je správne raňajkovať. Ráno je vždy potrebné najprv „v kachliach zakúriť, postupne rozpáliť kotol, aby kachle dobre spaľovali po celý deň, a až potom na kachliach variť“.

A tak funguje aj naše zažívanie: ak na rozloženie ohňa použijeme „mokré drevo“ -  potraviny prinášajúce vlhko a chlad ako sú jogurty, syry, surové ovocie a zelenina, ovocné džúsy, zelený čaj…, alebo naopak „rozrobíme ohník pomocou benzínu - tzv. potraviny prinášajúce oheň ako je čierna káva či alkohol, potom oboje je zle a má to na naše zažívanie a celkový chod organizmu neblahý vplyv. 

Takým ideálnym nápojom na raňajky je potom slzovkový nápoj, ktorý funguje ako „podpaľovač Pepo“. Na rozloženie ohňa je potrebné aj „suché drevo“, v našom prípade obilné kaše so škoricou (napr. jahelné, ovsené, kukuričné, ryžové, pohánkové…) alebo teplé polievky, napr. hovädzie či zeleninové vývary. V tom prípade možno potom počas dňa (od 11. do 15. hodiny) zjesť aj hocičo „nezdravého“ bez toho, aby nás to nejako zásadne poškodilo na zdraví (pneumatika či mokré drevo tiež zhorí v dobre rozrobenom ohníčku). 

Potraviny, ktoré posilňujú YANG obličiek: všetky obličky (pokiaľ možno domáce alebo z BIO chovu), krevety, homáre, sardinky, klinčeky, fenikel, badián, škorica, sušený zázvor, kôpor, pór, pistáciové oriešky, vlašské orechy, maliny čierne datle. 

Potraviny, ktoré posilňujú energiu QI sleziny a vysušujú vlhko: slzovka, pšeno, fazuľa adzuki, bôb obyčajný , vreteno kukuričného klasu, trnky, černice, bambusové výhonky, hyacintové fazule. 

Potraviny, ktoré rozprúďujú stagnáciu energie QI: čerešne, kokosový orech, tofu, ryža, mrkva, tekvica, tekvica Hokaido, špenát, reďkovka, pažítka, cesnak, cibuľa, rasca, mäta roľná, bazalka, žampión šitake, citrón, limetka, mandarínka, hovädzie, kuracie (z domáceho chovu), jahňacie, husacie mäso a všetka divočina. 

Pomáhajú masáže aj špeciálne terapie

Prejavy celulitídy pomáhajú zmierňovať napríklad lymfatické masáže, pretože podporujú správnu cirkuláciu lymfy, ktorá má vplyv na odbúravanie podkožného tuku. Okrem manuálnej lymfatickej masáže je účinná aj prístrojová. 

 

Účinná je aj Maderoterapia, masáž ktorá rozbíja tuk uložený pod kožou a eliminuje 2 najčastejšie príčiny vzniku celulitídy, ktorými sú nedostatočné prekrvovanie problémovej oblasti alebo spomalený lymfatický systém. Tým, že sa pokožka prekrví, aj najmenšie krvné vlásočnice sa naplnia krvou a začne sa proces detoxikácie organizmu. Zároveň sa “naštartuje” lymfatický systém. Masážou sú bunky lepšie zásobované výživnými látkami a kyslíkom, zatiaľ čo škodliviny a opotrebované látky sa rýchlejšie vylúčia z organizmu.

„Masáže postihnutých oblastí zlepšujú prekrvenie, stimulujú lymfatický systém, zlepšujú odbúravanie tukových zásob, posilňujú väzivo a zlepšujú vzhľad kože. Vhodné sú najmä prípravky s obsahom kofeínu. 

Pohyb 

Zdravý pohyb a športové aktivity, ako beh, rýchla chôdza, bicyklovanie, tanec a plávanie sú nevyhnutné. Bez pohybu naše telo aj duša stagnuje. Nemá zmysel investovať do kozmetických prípravkov na odstránenie celulitídy ak sa nehýbeme a neupravíme si naše životná návyky. 

Možno je to pre niekoho námaha, ale za pokus to určite stojí. Hlavne úprava stravy pomôže nielen lymfe a kráse nášho tela, ale posilní našu slezinu a obličky a organizmus sa dostane do rovnováhy. A presne o to, by sme mali usilovať.

S láskou

Annka

 
 
Tags: , ,