Čo nás k prírode tak silno priťahuje

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Láska k prírode má hlboké korene v našej podstate a prináša nám viac než len estetický zážitok. Je to miesto, kde sa môžeme odpútať od každodenných starostí a nájsť pokoj, ktorý v bežnom živote často chýba. 

Príroda nám pripomína jednoduchosť života a pomáha nám spomenúť si, že sme súčasťou niečoho väčšieho.

Najväčší prínos prírody vidím v tom, že je liečivá svojím pokojom a tichom. Stimulov a hluku okolo nás je dnes neúrekom. Hoci aj doma "frčím" často na tichu, ticho v prírode je iné, ako aj vlastné myšlienky, do ktorých sa môžeme ponoriť.  

Láska k prírode je pre mnohých z nás niečo, čo vnímame intuitívne. Kedykoľvek sa ocitneme obklopení krásou lesa, horského jazera alebo šíreho horizontu, pocítime mier a naše vnútro sa akoby upokojí.

 

Výhľady vždy za to stoja 

 

Čo je to, čo nás k prírode tak silno priťahuje, a prečo by sme si mali túto lásku pestovať?

Príroda nám ponúka priestor, kde môžeme nájsť sami seba. V každodennom živote, medzi povinnosťami a hlukom mesta, môžeme ľahko stratiť spojenie s tým, kto naozaj sme. V prírode, ďaleko od rušivých elementov, máme možnosť stíšiť sa a načúvať vlastným myšlienkam. Stromy, kvety, zvieratá, všetko tu žije v harmónii a rovnováhe, ktorá nás núti zamyslieť sa nad naším vlastným rytmom života.

Láska k prírode môže mať hlboké korene v pocite zodpovednosti za ochranu našej planéty. Začíname chápať, že byť v prírode neznamená len obdivovať ju, ale aj o ňu dbať. Láska k prírode je viac než len emócia – je to záväzok konať, aby aj budúce generácie mohli zakúsiť jej krásy.

Príroda nás tiež učí trpezlivosti a pokore. Keď sledujeme cyklus života, vidíme, ako všetko plynie, vracia sa a znovu obnovuje. Rieka sa ticho vinie svojou cestou, hory stoja pevne a kvety trpezlivo čakajú na svoj čas rozkvetu. Táto harmónia a neustála obnova nás učia, že aj my sme súčasťou väčšieho celku a že všetko v živote má svoj čas.

Z lásky k prírode sa stáva životný štýl, spôsob, akým pristupujeme k svetu a k sebe samým. Je to láska, ktorá nás inšpiruje k skromnosti, vďačnosti a k hlbšiemu porozumeniu zmyslu života. Príroda nám ukazuje krásu jednoduchosti, a keď si to dovolíme, môže sa stať naším najväčším učiteľom.

Príroda má pre ľudské zdravie významný, často pozitívny vplyv. Či už ide o fyzické, duševné alebo emocionálne aspekty, kontakt s prírodou môže zlepšiť kvalitu života viacerými spôsobmi.

 S dobrou partou si aj zábavu užiješ

1. Fyzické zdravie

Pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb v prírode prospievajú nášmu telu aj mysli. Prechádzky, turistika, cyklistika alebo plávanie v prírodných vodách stimulujú srdcovocievny systém, zlepšujú pohybový aparát, pomáhajú spáliť kalórie a podporujú duševnú pohodu..

Výskumy naznačujú, že pobyt v prírode môže znížiť krvný tlak, zlepšiť imunitu a znížiť riziko chronických ochorení, ako sú cukrovka či srdcovo-cievne problémy. Jednoducho príroda má ohromný vplyv na naše telo aj dušu, doslova nás nabíja energiou a dobrou náladou.

2. Duševné zdravie

Príroda má upokojujúci účinok na myseľ. Viacero štúdií dokazuje, že čas strávený v prírodnom prostredí môže znižovať úroveň stresu, úzkosti a depresie.

Existuje metóda "shinrin-yoku" alebo tzv. lesné kúpanie, ktorá má pôvod v Japonsku, vznikla v 80. rokoch a postupne sa tam stala súčasťou preventívnej zdravotnej starostlivosti. Ide o vedomé trávenie času v lese môže podporiť relaxáciu a znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu. Je to možnosť, ako podporiť svoje zdravie a duševnú pohodu v tejto rýchlej dobe plnej informácií a požiadaviek. 

V prírodnom prostredí sa aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za regeneráciu organizmu a pomáha nám uvoľniť sa. Vieme aj to, že stromy uvoľňujú do svojho okolia biologicky aktívne látky tzv. fytoncídy podporujúce našu imunitu. Tieto organické zlúčeniny priaznivo pôsobia na tvorbu a aktivitu NK-buniek (natural-killer cells), ktoré sú veľmi dôležitou súčasťou nášho imunitného systému. »

Príroda tiež podporuje kreatívne myslenie a sústredenie, a môže byť účinným prostriedkom na zlepšenie kognitívnych schopností a pozornosti. 

 

 Chvíle spolupatričnosti  

3. Emocionálne zdravie

Príroda nám prináša pocit pokoja a spojenosti s niečím väčším, čo má na emocionálne zdravie obrovský vplyv. Pobyt v prírodnom prostredí môže zvyšovať pocity šťastia a spokojnosti a podporovať pozitívne emócie. Možno aj to dôvod prečo sa tam radi vraciame, chceme si udržať pocity šťastie, čo najdlhšie.

Prírodné prostredie pomáha aj redukovať pocit osamelosti a zlepšuje medziľudské vzťahy. Spoločné chvíle s "parťákmi" na turistike milujem pre výbuchy smiechu a rôzne bláznovstvá, ktoré nás počas túry napadnú. Mám rada aj tiché rozhovory a dôveru s akou si vymieňame názory na seba, vzťahy, svet. Stávame sa tak lepšími a chápavejšími voči druhým.

4. Zlepšenie spánku

Pobyt v prírode prináša mnohým ľuďom lepšiu kvalitu spánku. Prírodné svetlo pomáha regulovať biologické hodiny, čo vedie k lepšiemu spánkovému cyklu. Zároveň môže znižovať nespavosť spôsobenú stresom a úzkosťou. 

U mňa je to niekedy aj opačne, prídem tak nabitá energiou, že nedokážem hneď zaspať. Našťastie aj následný krátky spánok je hlboký a osviežujúci.  

5. Zvýšenie imunity

Pobyt v prírode má aj priamy vplyv na posilnenie imunitného systému. Výskumy ukazujú, že kontakt s mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú v pôde, vo vzduchu a vo vode, môže pomôcť budovať silnejší imunitný systém.

Okrem toho, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu môže zlepšiť kvalitu dýchania a znížiť riziko respiračných ochorení.

 

 14 rokov som nebola u obvodného lekára, za čo vďačím o.i. aj prírode

6. Podpora všímavosti a prítomného okamihu

Príroda nás učí spomaliť a všímať si detaily. Ticho lesa, šum rieky alebo pozorovanie zvierat môže byť formou meditácie, ktorá zvyšuje všímavosť  a pomáha lepšie sa sústrediť na prítomný okamih.

Sme viac prítomní, pretože naše zmysly sú otvorenejšie. Chvíle pokoja prispievajú k duševnej rovnováhe a harmónii. Spojenie s prítomnosťou nám pomáha lepšie si uvedomiť, čo cítime a čo je pre nás dôležité.

Záver

Príroda nás učí prijímať život s jeho vzostupmi aj pádmi, učí nás pokore a jednoduchosti. Ukazuje nám, že všetko má svoj prirodzený priebeh a nie všetko môžeme ovplyvniť. Vnímanie tejto jednoduchosti a krásy nás môže naučiť pokore a úcte k životu.

Často chodíme do prírody aj preto, že cítime, že nás vracia späť k sebe samým, k tomu, čo je v nás jednoduché a pravdivé. 

AnnKa 

 
 
Tags: , ,