zdravý spánok

Ponocovanie verzus Zdravý spánok.

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Ak patríte medzi vyznávačov dlhodobého ponocovania a spánkový deficit je váš životný štýl, ktorý si užívate a dokonca sa ním chválite, zbystrite pozornosť : okrádate sa o mnohé benefity, ktoré pozitívne ovplyvňujú vaše zdravie a následne aj dĺžku života. 

Zdravý spánok a jeho BENEFITY.

 zdravie-a-spanok

 

Lepšie zdravie: zdravý a dostatočne dlhý nočný spánok, pomáha podstatne zlepšiť niektoré vaše zdravotné problémy, ako sú únava, nervozita, srdcové choroby, infarkt, poruchy dýchania, trávenia a pod. Po kvalitnom spánku sa cítite čulí a svieži. Tajomstvo zdravia a dlhého života spočíva aj v kvalitnom a dostaočne dlhom odpočinku.

  V rozhovoroch s druhými sa konečne vyhnete otrepanej téme o zdravotných problémoch.

Menej stresu: spánok môže znížiť hladinu stresu, čo vám umožní byť viac trpezlivý a citovo ústretovejší voči blízkym, vrátane vášho partnera a detí. Stres negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, preto jeho dostatok a kvalita je balzamom na vaše srdce. Zlepšuje koncentráciu, zvyšuje výdrž a doslova vás nabije energiou. Vyspatý človek je sa cíti dobre, má aj dobrú náladu, o ktorú sa môže podeliť.

Budete šťastnejší. Vaša nálada pozitívne ovplyvní vašu rodinu aj okolie.  

Zdravý spánok vám pomôže jasne myslieť a robiť správne rozhodnutia: Žijeme v dobe, keď množstvo informácií, ktoré denne konzumujeme, a počet rozhodnutí, ktoré musíme urobiť, sú mimoriadne.

Potrebujeme jasne myslieť, chápať súvislosti a rozumieť problémom, ktoré riešime. Po preflámovanej noci sa nedá normálne fungovať, únava a zväčša aj bolesti hlavy oslabujú nilen naše telo, ale myslenie.

  Zbavíte sa života mimo reality aj nesprávnych rozhodnutí.

Nižšie riziko úrazu a lepšie výsledky: nedostatok spánku a nadmerná únava sú spojené a môžu zvýšiť riziko úrazov, od tých menej závažných ako sú pády, až po vážne dopravné nehody. Zdravý spánok tiež pomáha dosahovať lepšie športové výsledky. Počas spánku sa totiž uvoľňuje rastový hormón, ktorý prispieva k tvorbe kostnej a svalovej hmoty.

  Vďaka športu budte zdravší a výkonnejší.

Original Original
 

Lepšia pamäť:. spánok, pamäť a učenie sú úzko prepojené. Ak máme spánkový deficit, máme problémy so zapamätávaním. Mozog v spánku neodpočíva, ale pracuje na upevňovaní vašich spomienok a precvičovaní zručností, ktoré ste sa naučili počas dňa. Mení tak krátkodobé spomienky na dlhodobé.

  Uchováte si pekné spomienky prežité s rodinou a priateľmi.

Zvýšenie imunity: tajomstvo pevného zdravia spočíva v správnom kombinovaní otužovania, športových aktivít a vyváženej stravy. No najzákladnejšou zložkou je práve spánok. Čas, kedy organizmus oddychuje a regeneruje. Zdravý spánok pomáha imunite a chráni vás pred zápalovými procesmi v tele. Tie sú spojené s ochoreniami srdca, cukrovkou, artritídou aj predčasným starnutím. 

  Prestanete konečne investovať do liekov

Kontrola hmotnosti: strata spánku môže mať za následok prírastok hmotnosti. Sčasti je to aj preto, že ten, kto je unavený a nevyspaný , nemá chuť na cvičenie alebo vyváranie zdravých jedál. Zrejme je na vine aj nedostatok hormónu melatonínu, ktorý má imunostimulačné a antioxidačné účinky.

V spánku sa takisto uvoľňuje hormón leptín, ktorý potláča chuť na jedlo (aj sladkosti). Lymfatický systém odvádza počas spánku z tela škodlivé látky, ktoré sa v organizme usadili z nestrávenej potravy. Na to, aby mohlo telo zvládnuť všetky tieto úkony, potrebuje dve veci – pokoj a energiu. A tú, našťastie, čerpá z tukových buniek.

  Schudnete.

Dlhší život: všetky spomínané benefity môžu podstatne ovplyvniť nielen zdravie, ale aj dĺžku života. Ak teda milujete život, dokážete sa z neho tešiť a viete si ho vychutnať, prestaňte si mýliť deň a noc.

  Zhrnutie:

Spánkový deficit sa nedá nahradiť dlhým vyspávaním počas víkendu. Potreba spánku je individuálna, všeobecne sa odporúča spať pravidelne 7-8 hodín denne. Nepravidelné nočné pracovné smeny a práca v noci môžu mať za následok chronické problémy so spánkom.

Nedostatok spánku spôsobuje zhoršenú koncentráciu, pomalšie reflexy, slabšiu výdrž a nedostatok energie. Okrem toho nevyspatý človek sa cíti zle a môže mať aj zlú náladu.  

Na dosiahnutie našich cieľov potrebujeme snívať. Preto nechajme všetko tak a poďme spať.