Ako dlho budem žiť? Tento test pozná odpoveď

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Zaujíma vás ako dlho budete žiť? Existuje jednoduchý test, ktorý pozná odpoveď. Ide o malý trik alebo jednoduché "meradlo" vašej flexibility a a sily.  


Sit and Dowvn zistí vaše zdravie a kondičku a môže predpovedať dĺžku vášho života.

Lekár Claudio Araujo si všimol, že mnohí jeho pacienti, najmä tí starší, majú ťažkosti s jednoduchými pohybmi, ohybnosťou a rovnováhou, najmä ak chcú niečo zdvihnúť, či postaviť sa z kresla.

Tieto pohybové problémy u nich zvyšujú riziko nebezpečenstva pádov a nehôd a môžu byť aj príčinou smrti. Preto uvažoval nad tým, či by sa sila, rovnováha a ohybnosť mohla použiť ako miera očakávanej dĺžky života.

Ak povieme pacientovi, že by sa mal dostať do formy, pravdepodobne svoje správanie nezmení. Ale, ak mu povieme, že jeho život sa môže  skrátiť  o 6 rokov, bude k svojmu zdraviu a kondičke určite pozornejší.

Ako dlho budem žiť?

Samozrejme test mal byť jednoduchý. Ak by test vyžadoval drahé zariadenie alebo meracie prístroje, pravdepodobne by bol dostupný len niektorým ľuďom. Preto Araujo s kolegami vyvinul test SED a STOJ, ktorý sa dá robiť kdekoľvek  a nezaberie viac ako pár minút.

Test pozná odpoveď

sedaci-test

 

Môžete si ho hneď sami vyskúšať a otestovať sa, koľko rokov máte asi pred sebou. Stačí ak sa pohodlne oblečiete a prevediete test podľa jednotlivých obrázkov.

Postavte sa doprostred miestnosti, prekrížte nohy a bez pomoci rúk prejdite do sedu a opäť bez pomoci rúk prejdite do vzpriameného stoja.

Test sa hodnotí bodovou stupnicou od 1 do 10  (5 bodov pri pohybe do sedu a 5 bodov do státia. ) Zakaždým, keď pri vykonávaní testu , použijete ruku alebo koleno si odčítate jeden z 10 možných bodov. Polovica bodu sa odpočítava pri každej strate rovnováhy alebo v prípade, že pohyb nebol plynulý.

Možno to vyzerá ako bežný test na zistenie kondičky, ale Araujo zistil, že môže predpovedať dĺžku života až s alarmujúcou presnosťou.

Testovaním na viac ako 2000 pacientoch vo veku od 51 do 80 doktor Araujo zistil, že u ľudí, ktorí mali menej ako 8 bodov bola 2 krát väčšia pravdepodobnosť úmrtia v najbližších šiestich rokoch. Tí, ktorí dosiahli menej ako 3 body mali 5 krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v rovnakom časovom období. Celkovo sa každý bod dosiahnutý v teste podieľal na 21-percentnom znížení úmrtnosti.

Araujoova štúdia bola vykonaná iba u pacientov starších ako 50 rokov, takže výsledky u mladších ľudí sa na ne nevzťahujú.  Ale bez ohľadu na vek, test môže poskytnúť užitočné kritérium pre vaše celkové zdravie. Ak ste mladší ako 50 rokov a mate problémy s testom, mali by ste začať niečo robiť.  

Dobrou správou je, že čím ste mladší, tým viac času máte na dosiahnutie lepšej kondičky.

Zdroj