Nedeľná štvorylka. Od štrbského plesa po Sliezsky dom

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Tatranská magistrála je úžasná vyhliadková trasa s krásnymi dolinami, ktorá červenou značkou spája známe miesta vo Vysokých a Západných Tatrách. Jeden jej úsek sa stal cieľom našej nedeľnej "štvorylky".

Tatranská Magistrála je najdlhší súvislý turistický chodník v Tatrách, celková dĺžka je okolo 72 kilometrov a optimálny čas prechodu je 3 – 4 dni.

TM má tri úseky :

  1. Podbanské - Štrbské pleso:

Podbanské (940m)- červená Tri Studničky [1:15] - Jamské pleso [1:30] - Štrbské Pleso (1355m) [1:00]. Čas [3:45]. Naspäť [3:35].

  1. Štrbské pleso - Sliezsky dom:

Štrbské Pleso (1355m) - červená Popradské pleso (1494m) [1:15] - sedlo pod Ostrvou (1966m) [1:00] - Batizovské pleso (1884m) [1:30] - Sliezsky dom (1670m) [1:00]. Čas [4:45]. Naspäť [4:45].

III. Sliezsky dom - Hrebienok:

Sliezsky dom - červena Hrebienok (1285m) [1:15] Čas [1:15]. Naspäť [2:05].

 

Štvorylka Tatranských plies

Na novembrovú nedeľu (21.11.2021) sme si vybrali druhý úsek Magistrály, s tým že skončíme pri Batizovskom plese a zbehneme dolu vo Vyšných Hágoch (neskôr sme to zmenili)V Tatrách je už zimná uzávera, ale niektoré chodníky a trasy sú až do napadnutia snehu ešte sprístupnené. Počasie hlásili na horách krásne a slnečné, tak som nezaváhala ani sekundu a prijala pozvanie.

Ak chcete absolvovať Tatry v novembri, treba si naozaj privstať, pretože okolo 16 hod. sa už stmieva. V tomto období boli aj prevádzky kvôli Covidu zatvorené, tak najlepšie je sadnúť na vlak ráno o 6,12 hod. a späť ísť vlakom o 16,45 hod.

 

 

Na Slovensku nie je núdza o krásne miesta, mnohé nikdy neprejdem, ale najväčší problém je nájsť na hory dobrého parťáka. Preto som sa pridala do rôznych turistických skupín na FB. Nakoniec som sa zoznámila s vášnivou turistkou v rovnakom veku, s Tatianou. Je zo Žiliny a do hôr je „blázon“. Dokonca začala s horolezectvom, po ktorom tiež už dlhšie „pokukujem“.

Máme za sebou spoločné túry na Veľký Rozsutec, Stoh a Poludňový Grúň, Veľký Manín a okolie, Suchý Vrch a túto nedeľnú „štvorylku“. Tentoraz sa k nám pridal aj turista Pavol, takže v trojici to bude isto zaujímavejšie.

 

 

Štrbské Pleso

Trasa: Štrbské Pleso - Popradské pleso - sedlo pod Ostrvou  - Batizovské pleso

Začali sme na Štrbskom plese (1355m) kde sme hneď odbočili na chodník vedúci k Popradskému Plesu. 

 

 

Popradské Pleso

Popradské Pleso (1494m) leží v Mengusovskej doline pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m. V limbovom háji neďaleko plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier a vedie k nemu žltá turistická značka.

 

 

Chata pri Popradskom plese je zatvorená, ale vonku, pri Majláthovej chate, na lavičkách posedávali turisti. Urobíme pár fotiek a začíname stúpať mnohými serpentínami strmím úbočím Ostrvy do Sedla pod Ostrvou (1966m), odkiaľ je prekrásny výhľad do záveru Mengusovskej doliny, Zlomiskovej a Rumanovej doliny. 

 

 

Slnko príjemne hreje a my rezko vykračujeme hore s bundami v ruksaku, či okolo pása. Všetci traja máme podobné tempo, tak je to celkom príjemný  výstup. Ideme mlčky, sem-tam sa zastavíme, aby sme zachytili tú krásu, prípadne prehodili pár slov.

 

 

Sedle pod Ostrvou sú nádherné výhľady na Nízke Tatry, Kráľovu hoľu, aj  Štrbské pleso. Je to skvelé miesto na fotografie, občerstvenie a „pokec“ s druhými turistami. Je to aj miesto, kde sa zastavil čas, kde netreba nič, len vnímať Energie okolo seba.

 

 

Po krátkom oddychu pokračujeme kamenistým chodníkom ďalej, smerom k Batizovskému plesu. Tatiana hovorí, že máme dobrý čas a mohli by sme pred zotmením stihnúť aj Velické Pleso a miesto vo Vyšných Hágoch zísť do Tatranskej Polianky.

 

 

Batizovské Pleso

Batizovské pleso (1884m)  leží pod Gerlachovským štítom (2654,4 m), vyteká z neho Batizovský potok ktorý tvorí kaskády Batizovských vodopádov. Pleso  má rozlohu 3,48 ha, hĺbku 8,7 m.

 

                       

Opäť krátke zastavenie, uhasiť smäd a dohodnúť sa, či ideme k Velickému plesu alebo nie.

Keď prepadneš turistike, tak neriešiš , keď máš možnosť, jednoducho ideš

Takže ideme ďalej. Musíme pokračovať naozaj rezko, kvôli svetlu aj kvôli spoju, ktorý nečaká. Sedieť  niekde na stanici dve hodiny, nie je v tomto ponurom období žiadna výhra.

 

Velické Pleso 

Velické pleso (1 663m) je najväčšie vo Velickej doline. Má rozlohu 2,241 ha, hĺbku 4,5 m. V jeho blízkosti sa nachádza horský hotel Sliezsky dom.  Z Velickej doliny vedie výstupová cesta na Gerlachovský štít. Urobíme pár fotiek a opúšťame posledné pleso na našej trase Tatranskou magistrálou.

 

 

Prechádzame okolo Sliezskeho domu a vydávame sa skalnatým chodníkom dolu k Tatranskej Polianke. Túru sme zvládli v celkom dobrom čase, trvala asi 7 hodín, na stanici električiek sme stáli 2 min pred jej odchodom. Dá sa povedať, že dnes to bolo krásne, rezké a o „chlp“.

 

 

 

Zhrnutie: 

Prešli sme 20 km za cca 7 hodín, čo je vzhľadom na miesto, celkom úctyhodný výkon. Škoda, že kvôli včasnému stmievaniu, nebolo viac času na posedenie a zdravé meditovanie uprostred tej krásy.

Vysoké Tatry pre mňa skrývajú ešte veľa miest, ktorými som dosiaľ neprešla. Teším sa na všetky zimné túry, ale hlavne tie, ktoré prídu v lete, po zimnej uzávere.

Annka

 
 
Tags: , , ,