Oksen, Nórsko

Nórsko a jeho skvosty. 2.časť

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Nórsko si mnohí spájame najmä s jeho dychberúcimi fjordami. Rovnako tak poznáme a túžime navštíviť aj jedinečné nórske vrcholy a vyhliadky, z ktorých vidieť nielen fjordy, ale aj okolité pohoria, či malebné mestečká. 

Nórske fjordy sa často opisujú ako "umelecké diela prírody". Sú chránené UNESCOM a symbolizujú krásy a obraz tradičného Nórska. Ich voda je nádherne modrá a ocitnúť sa v ich blízkosti je ako byť v neznámom svete, kde sa zastavil čas. Sú úplne iné ako nikde inde na svete, aj keď samozrejme, nie sú len nórskym fenoménom. 

Nezabudniteľný Preikestollen nad Lysefjordom 

Nórske fjordy urobia dojem na každého, kto ich navštívi. Rovnako tak aj krásne vyhliadky a miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. A práve tie sme mali aj my v pláne.

Život nie je dlhá a pokojná rieka...uži si tieto magické momenty

Na pondelok hlásili krásne počasie a našim cieľom sa tak stal Oksen v Hardangeri, s panoramatickými výhľadmi na Hardangerfjord s ramenami fjordov Samlafjorden, Granvinsfjorden, Utnefjorden, Eidfjorden, Sørfjorden.

Vyhliadka Fjellbrune

Oksen je polostrov na severnej strane Hardangerského fjordu. Jeho strategická poloha z neho urobila súčasť starodávneho pobrežného obranného systému. V čase nepokojov sa na hore zapálil oheň, ktorý signalizoval, že prichádzajú nepriateľské lode a miestna obrana by sa mala zmobilizovať. Tento systém sa používal až do konca napoleonských vojen.

Z vrcholu Mount Oksen je najlepší výhľad v Hardangeri. Táto 4-6 hodinová túra je trochu náročná, ale nádherný výhľad z vrcholu stojí za každý jeden krok.

Príroda je tu veľmi čistá, nikde ani kúsok papierika, či iného odpadu. Značky sú jednoduché, drevené alebo nakreslené na kameni, s ktorým sa dá voľne hýbať. A predsa sú nepohnuté! 

Túru sme začali na lesnej ceste pri parkovisku, odtiaľ smerom hore lesom, až kým sme nenarazili na strmú a dobre značenú cestu na hrebeň Vindhovden vo výške 600 m. Vindhovden je letná pastvina asi 640 mnm, odtiaľ je skvelý výhľad na Samlafjorden a Sørfjorden. 

Výhľad na Granvinsfjorden a Indre Samlafjorden

Na tomto mieste kúsok nad nami je tiež veľká značka upozorňujúca na WC, ktoré sa nachádza kúsok od nej v drevenej „šope“, ako inak čisté a udržiavané.

Toaleta a šopa s nachystaným drevom pre turistov

Je tu aj malý drevený domček, chatka,  slúžiaca na prespanie turistom. Spravuje ju Nórsky spolok turistov (DNT – Den Norske Turistforening). 

Spolok prevádzkuje približne 550 chatiek po celom Nórsku, vyznačujú turistické trasy (veľkým červeným T) a lyžiarske trate.  Aktivity DNT sú výrazne založené na práci dobrovoľníkov. Spolok DNT má približne 300 tisíc členov (stať sa ním môžete aj vy), ktorí majú rôzne zľavy na ubytovanie vo všetkých DNT chatkách a na jedlo v tých, ktoré sú vybavené personálom. 

Samoobslužná turistická chatka vo Vidhovden 

V Nórsku sú chatky trojakého typu: chatky so stravou a so zamestnancami, ktorí sa o vás starajú.

Chatky samoobslužné, kde máš k dispozícii všetko, čo potrebuješ, vrátane potravín, ale staráš sa sám o seba. Na konci pobytu vyplníš formulár, kde zaznačíš podľa cenníka, čo si použil a neskôr ti príde účet, ktorý následne zaplatíš. Presne takáto dôvera tu funguje!

Posledné sú no-service chaty, ktoré sú jednoducho vybavené na prenocovanie. Kľúčik k nim dostaneš, ak si člen DNT spolku. Stať sa ním môžeš aj ty na ich stránke DNT.

Ďalej kráčame v krásnom a zatiaľ pomerne ľahkom teréne, neskôr je trasa náročnejšia, plná veľkých aj malých kameňov, mokrého snehu, ale aj krásnych výhľadov na fjordy .

 

Cestou na Oksen

Z Oksenu ideme opäť po tej istej krásnej turistickej trase dole, s čarovným výhľadom na celú trasu! Naozaj veľká vďaka za tento krásny zážitok. 

Miesta, kde sa zastavil čas

V utorok sme sa zobudili tiež do pekného slnečné rána. Je 17. máj a Nórsko slávi Deň nezávislosti. V tento deň bola podpísaná Nórska ústava, čo po dlhej dobe umožnilo Nórsku nezávislosť. Je to deň jednoty a rovnakých práv pre všetkých. Deň, keď sa ďakuje za úsmev úsmevom.

Nóri oslavujú tento deň veľkými sprievodmi vo všetkých mestách. Nechýba ani prehliadka kráľovskej gardy, či detská prehliadka s bubnami alebo ohňostroj. Je to tradícia už od 19. storočia.

Ľudia si ďakujú za úsmev úsmevom, mávajú vlajkami a zdravia sa slovami : "Gratulerer med dagen Norge". Ráno som sa to učila, ale našťastie sme sa rozhodli osláviť tento deň túrou na 360° vyhliadku Lovstakken, odkiaľ vidieť celý Bergen aj Stord. 

Posledné roky takto oslavujú najmä mladí Nóri s nórskou vlajkou a oblečení v Bunad - tradičnom Nórskom odeve. My sme šli v turistickom a ako pozdrav nám stačil „Hello“. Ale sa mi uľavilo ! 😄

Cestou na Lovstakken

Løvstakken je jedna zo siedmich hôr, ktoré obklopujú centrum mesta Bergen. 477 metrov vysoká hora sa nachádza medzi údoliami Fyllingsdalen a Bergensdalen. Løvstakken a okolité lesy sú medzi miestnymi obľúbenými turistickými oblasťami, pretože sa v podstate nachádzajú v centrálnej oblasti druhého najväčšieho mesta Nórska.

Šli sme asfaltkou, chodníkom k vlajke a potom cez les až hore na Lovstakken. Slnko chvíľami riadne pieklo, vyhýbali sme sa vodou zaplaveným miestam a kráčali po malých aj veľkých skalách, ktorých je tu neúrekom.

Odmenou nám boli nádherné panoramatické výhľady počas celého výstupu a v cieli nás čakala tá najkrajšia vyhliadka.

Chvíľu sme posedeli na skalách, porobili zábery z každej strany, natočili krátke video, až je na čo spomínať. Dolu sme zbehli prudkou, ale oveľa rýchlejšou trasou, ktorá bola miestami zabezpečená reťazami. 

Aj počas zostupu nás obklopovala krásna príroda, skaly a vyhliadky na každom kroku. Čistý les, zelený, nadýchaný mach a vôňa mi ešte dlho ostanú v pamäti.

Niektoré výhľady cestou späť mi pripomenuli milovaný ManínPráve na týchto miestach som si uvedomila, aký je svet malý, ako sú určité miesta a oblasti podobné a krásne nech sú kdekoľvek na zemi.

Posledný deň, rozlúčka s Bergenom... lebo všetko raz skončí, aby niečo nové mohlo opäť začať. A ja sa teším, že sa tam snáď zas raz dostanem.

 

S láskou a vďakou k prírode, Nórsku aj mojim deťom, s ktorými som strávila tak nádherné dni. 

Skvosty Nórska 1.časť

Annka

 
 
Tags: , ,