Šport a meditácia. Meditujme , buďme lepší a šťastnejší.

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Šport nie je len o hodinách strávených v posilňovni a odhodlaní zlepšiť si  fyzickú kondičku. Rovnako dôležitá je aj naša mentálna príprava

Uvedomovanie si vlastného tela vytvára vnútornú harmóniu a odolnosť pri zvládaní stresu, čo sa odzrkadľuje aj na športových výkonoch.

Meditujme

„Meditácia je spôsob ako vstúpiť do ticha, ktoré tu už je – pochované pod 50 000 myšlienkami,  ktoré priemerný človek myslí každý deň.“ D. Chopra

Štúdia v Journal of Health psychológie nedávno zistila, že športovci, ktorí praktizujú meditáciu sú lepšie motivovaní k pravidelnému cvičeniu a prežívajú pri tréningu pocity väčšej spokojnosti. To znamená, že čím viac sme sústredení, čím viac sme v prítomnom okamihu, tým viac dokážeme využiť vnútorné zdroje ako sú motivácia a spokojnosť.

Niektorí tréneri a koučovia využívajú Zenovu filozofiu a pozornosť, aby pomohli svojim tímom a hráčom rozvíjať mentálnu silu. Aj medzi top vrcholovými športovcami sa nájde niekoľko zvučných mien, ktoré sa verejne priznávajú k praktikovaniu meditácie. Meditácia nám teda môže pomôcť nielen stať sa lepším športovcom, ale z nás dokáže urobiť aj šťastnejšiu ľudskú bytosť.

"Zen znamená, že ku každej situácii pristúpite s jasnou hlavou a otvoreným srdcom. Docieliť to nie je ľahké. Ak sa vám to podarí, postará sa o vás život sám“ Phil Jackson

Praktizujme „pokoj“

Večná zaneprázdnenosť je naša súčasná epidémia, ktorá zaplavuje našu myseľ. Denne máme okolo 60 až 80 000 myšlienok, pričom až 70% z nich sú s negatívnym obsahom. Negatívne myšlienky ničia nielen naše sebavedomie, ale rovnako aj športový výkon.

Preto je dôležité pred tréningom, vypnúť negatívne myšlienky, dať si pauzu, ponoriť sa do ticha a sústrediť sa na pozitívne myšlienky a prítomný okamih.

Zmeňme svoje presvedčenia

Ide vlastne o kultivovanie našich myšlienkových vzorcov, kódov alebo programov. Ak dokážeme vymeniť zakorenené negatívne presvedčenia o tom, kto sme ako človek či športovec, dokážeme posunúť celý náš systém viery tak, aby prijal naše skutočné schopnosti. 

Psychológia aj  iné štúdie naznačujú, že mentálna prax je takmer rovnako účinná ako fyzické cvičenie. Ak prijmeme túto myšlienku, uvedomíme si dôležitosť vizualizácie samého seba. Skúsme si predstaviť aké by to bolo, ak by sme dokázali prekročiť cieľovú čiaru, zabehnúť v lepšom čase alebo zvládnuť určitý športový výkon.

Dôležité je precítiť tento obraz, čo výrazne podporí náš cieľ a vytvorí optimálne podmienky na jeho dosiahnutie.

 

„Myseľ je naozaj neuveriteľná. Skôr ako som vyhral svoj prvý titul Mr. Universe, chodil som okolo súťaže tak, akoby som ju už ovládol. Vyhral som ju v mojej mysli toľkokrát až napokon, skutočne, bola trofej moja.“ Arnold Schwarzenegger

 

Zaradením meditácie do svojej prípravy si ľahšie udržíme koncentráciu vo vypätých situáciách, ktoré šport prináša. Zlepší sa nám kreativita, sila, uvoľníme telo aj myseľ. Meditácia je vlastne relax a uvoľnená myseľ prináša nové spôsoby myslenia a lepšie športové výkony.

Trendujme pre RADOSŤ.

AnKa