Tajomná Fascia a prečo ju trénovať

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Fascia je unikátny systém nášho tela, ktorý ako pavučina obaľuje naše svaly, kosti, nervy aj vnútorné orgány. V minulosti sa jej nevenovalo moc pozornosti, možno preto aj my o nej vieme len málo alebo nič.

Sama som sa s týmto pojmom stretla len nedávno. Mám rada zmenu, nielen v živote, ale aj pri cvičení, preto sem tam hľadám na nete niečo nové. Najskôr som sa stretla s fasciami  tváre a odtiaľ už bol len krôčik k fasciám telafasciálnemu tréningu.

Priznám sa, celkom ma to Fascinovalo.laughing 

Čo sú Fascie

Latinské slovo FASCIA znamená list, či obal svalu.

Fascie tvoria unikátny systém nášho tela, spojivové tkanivo, ktoré drží naše telo pokope. Je to ako tmel, vrstva, či husto tkaná pavučina, ktorá obopína a chráni všetky naše orgány tela.

Fascie sú na povrchu svalov aj v ich hlbokých vrstvách. Oddeľujú jednotlivé svaly, umožňujú ich vzájomnú kĺzavosť a súčasne svaly prepájajú do funkčných pohybových reťazcov.

Fascie majú rôzny tvar, hutnosť a objem. Sú oporou pre svalový, cievny, nervový aj lymfatický systém. Aj naša tvár a mozog sú obalené fasciou, ktorá napr. mozog chráni pred otrasmi a poškodením.

Bez fascií by naše orgány zrejme neboli na svojich miestach, neboli by sme schopní pohybu a údajne by sme zomreli na rôzne infekcie. Fascie medzi sebou komunikujú, sú navzájom prepojené, aj fascie pohybového aparátu a vnútorných orgánov.

Ak sú „zlepené“ môžu byť príčinou mnohých našich bolestí. Mnohí fyzioterapeuti vedia, že telo treba liečiť komplex, preto tento poznatok využívajú vo svojej praxi.  

 

 

Zlepená Fascia a prečo Trénovať

Aby sme pochopili, ako to funguje - nefunguje, predstavme si, že fascia, ktorá obopína náš sval, napr. na krku sa vplyvom nesprávneho držania tela pri počítači, stiahne a prilepí na sval.

Ten sa skráti, nebude dobre prekrvený a pri pohybe bude bolestivý. Bude horšie pracovať, skráti sa rozsah jeho pohybu  a môže bolieť aj pri dotyku rukou.

Aby sme opäť rozpohybovali stuhnutý sval, napravili nesprávne držanie a odstránili prípadné bolesti svalov, treba sa venovať aj našim Fasciám.

V prvom rade treba naše fascie uvoľniť, na čo existuje množstvo pomôcok (rollery, loptičky, valce). Pomôcť vedia aj naši skúsení fyzioterapeuti, ale pomôcť si ako vždy dokážeme aj my sami, pomocou auto-rehabilitácie alebo jednoducho Fasciálnym cvičením, či tréningom. 

Spočiatku môžeme cítiť bolesť, neskôr sa fascie aj svaly prekrvia, predlžia a uvoľnia. 

Ako rozpohybovať Fascie ?

Ideálne vhodným cvičením. Každý pohyb sa počíta, napr. aj joga či pilates sú dobrým prostriedkom na uvoľnenie fascie. Videí ako cvičiť ja dostatok aj na nete, aj keď nie až tak veľa, ako som si pôvodne myslela, že ich nájdem.

Mnohé videá som si osobne celé prešla, niektoré len začiatok, ale nakoniec ma zaujalo jedno maďarské video.

Je krátke, ale naozaj účinné. Rozumieť nemusíte, len si pozorne všímajte a precíťte na svojom tele, ktorý sval – fasciu, ktorú cvičiteľka trénuje a teda aj uvoľňuje. Toho sa treba pri videu držať a patričnú fasciu precvičiť. Cviky sú nenáročné, aj keď nie asi vhodné pre všetkých, ale treba vyskúšať, mnohým sa určite zapáčia. 

Budete sa cítiť naozaj skvele – cvičenie vás zahreje, odlepí vám zlepené Fascie a vy budete pohyblivejší a aktívnejší. Pominie tiež bolesť a stuhlosť.

Rozcvičiť sa dajú všetky fascie, krku, tváre ( o tých napíšem neskôr), nohy, chodidla, ruky, chrbta,...U mňa je to správny a rýchly štart do nového dňa.

Záver 

Pohyb je pre nás naozaj naozaj dôležitý, na to by sme nemali zabúdať. Denné prechádzky a aspoň krátke precvičenie tela by malo byť samozrejmé v každom veku. Určite je lepšie budovať si Imunitu, ako potom riešiť choroby, bolesti a stuhnuté svalstvo. 

Akúkoľvek pohybovú Rannú rutinu si dokážeme všetci postupom času vypestovať. Skvelé je aj Norbekovo cvičenie a ráno začať tancom pri hudbe je u mňa topka. Nedá sa potom netešiť na nový deň. embarassed

Urobiť niečo pre seba, pre naše telo a zdravie, nie je prepych. Je to naša povinnosť.

Annka

 

 

 
 
Tags: , , ,