Tbilisi. Gruzínsky trek 3. časť

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska, leží na brehoch rieky Mtkvari. Tbilisi je mesto kontrastov. Nachádzajú sa tu starobylé kostoly a kláštory, ale aj elegantné kaviarne, moderné budovy a módne nočné kluby.

Niekde som čítala, že Tbilisi je "labyrintovou zmesou rozpadajúcich sa domov a nezvyčajnej architektúry". Niečo na tom asi bude. Je tu naozaj veľa rôznych architektúr, vplyvov a štýlov, najmä v starom meste, kde sme boli ubytovaní.

Tbilisi je tretia a posledná zastávka nášho Gruzínskeho treku, v ktorom sme spoznali Kaukazský klenot  a Batumi .

 

9. deň TBILISI

Hneď ráno sme vyrazili z Batumi smerom do vnútrozemia. Našim konečným cieľom bolo hlavného mesto Gruzie – Tbilisi. Čakala nás cesta dlhá 370 km.  

Krátka zastávka bola v meste Gori, rodisku Stalina. Je tu jeho rodný dom a železničný vagón, ktorým sa vozil, pretože mal strach z lietania. Toto miesto je asi jediné, kde sa ešte nachádza jeho socha. Vraj ju často zhodia, ale postavia ju znova...

Socha Stalina na jedinom mieste v Gruzii

Nachádza sa tu budova Stalinovo Múzeum, ktoré oslavuje jeho život. Dovnútra sme nešli, ani nás to nelákalo. 

Rodný dom Stalina pod "prístreškom" 

Vedľa budovy starší muž ponúkal na predaj rôzne staré mince, ruble, známky a drobnosti z tej doby, ale aj „čabraky“ pre turistov.

 

Z predmetmi "zašlej " doby sa stále obchoduje

S trochu zmiešanými pocitmi sme opustili mesto Gori aj Stalina a tešili sa na hlavné mesto. Po ubytovaní v centre Tbilisi sme pred večerou ešte stihli ochutnávku gruzínskych vín, ktoré majú svoju dlhú históriu a sú neuveriteľne lahodné. Veď presne tu sa víno pred 8 tisícmi rokmi zrodilo, preto sa hovorí, že Gruzia je "kolískou vína". 

10. deň 

Tbilisi nás všetkých jednoznačne očarilo. Hlavne staré mesto so svojimi kľukatými uličkami, ruinami starej pevnosti a obrovskou postavou symbolom Gruzínska. Začali sme prehliadkou mesta, historického centra Tbilisi, kde sme boli ubytovaní a kde bolo naozaj krásne. Navštívili sme dva pravoslávne chrámy a očaril nás ženský kláštor Ninocminda.
 
Zaujímavé miesta v centre mesta, ktoré by ste nemali obísť: 
 

Meidan Bazar 

Neďaleko nášho ubytovania v podzemnom obchode sme objavili čisto gruzínske remeselné výrobky, starožitnosti, suveníry, ručne vyrábané produkty, víno a mnoho ďalších vecí. 

 

Meidan bazár

Most mieru v Tbilisi

Najmodernejší most Tbilisi ponad rieku Mtkvari spája historické staré mesto Tbilisi na západe a park Rike na východe. Prechádzka po ňom poskytuje skvé výhľady na mnohé pamätihodnosti mesta.

Most Mieru v Tbilisi

Katedrála Najsvätejšej Trojice 

S výškou 87 metrov je katedrála Najsvätejšej Trojice najväčšou pravoslávnou katedrálou v Gruzínsku a jej zlatú kupolu je možné vidieť takmer všade v Tbilisi. 

Zlatá kupola katedrály v Tbilisi

Šikmá Veža V Tbilisi

Pôvabne rozpadnutá hodinová veža bábkového divadla v Tbilisi.

Je jednou z najneobvyklejších stavieb mesta. Je zastrčená v bočnej uličke starého mesta a je to skutočne bizarná stavba, ktorej veža je na hranici pádu a na mieste ju drží len oceľový nosník. Uprostred rozpadnutej veže stoja obrovské hodiny a na jej boku sa týči stĺp.

 

Šikmá veža podopretá oceľovým nosníkom

V skutočnosti stavba nie je stará, je to moderná veža, pristavaná k bábkovému divadlu známeho bábkara Revaza Gabriadzeho v roku 2011. On sám je autorom tejto stavby, ako aj budovy po jej boku, v ktorej sa nachádza skutočné divadlo. Staval divadlo sám v priebehu tridsiatich rokov, pričom opätovne použil staré stavebné diely z opustených stavieb starého mesta a z budov zničených po veľkom zemetrasení. 

Na hodinách sa otvára okno na malom balkóne a figurína anjela udrie na zvon. Pod hodinami sa odkrýva obrazovka, na ktorej je zobrazený kolobeh života: zoznámenie sa, svadba, pôrod a pohreb.

Po večeri sme sa prešli tržnicou aj starým mestom, zviezli sa lanovkou nad mestom, pri západe slnka si dali jedno čapované a išli na hotel. 

Večerná Tbilisi 

 

Ženský kláštor Ninocminda

Ninocminda bola postavená v 6. storočí nášho letopočtu a je jedným z troch najstarších chrámov v Gruzínsku. Hlavná budova počas svojej histórie niekoľkokrát radikálne zmenila svoj vzhľad. Nie vždy to bolo k dobru, pretože práve nedomyslenosť niektorých rekonštrukcií napokon viedla k jej zničeniu.

Po obvode je však toto miesto obklopené silným a vysokým kamenným múrom s obrannými vežami, ktoré sú stále schopné odraziť náhleho nepriateľa.

V záhrade kláštore vládne pokoj a harmónia

V roku 1750 sa vtedajší gruzínsky biskup Saava Tusishvili rozhodol pre prestavbu dómu, čo značne zmenilo vzhľad chrámu, ale nepáčilo sa to kráľovi Erekle II. A nie nadarmo. Kupola sa ukázala byť príliš veľká a ťažká a nedokázala prežiť zemetrasenie, ku ktorému došlo v roku 1824. To bol začiatok konca a viedol k takmer úplnému zničeniu katedrály v roku 1848. Po týchto pochmúrnych udalostiach prežila len časť, ktorú môžeme pozorovať dnes - východná stena a oltárna časť stavby.

Kláštor Ninocminda

Nepreháňajú sa tu davy turistov, ale vládne tu nádherná energia pokoja a krásy. Krásne územie, plné kvetov, o ktoré sa starajú miestne mníšky.

Všetko je veľmi úhľadné, upravené a jemné, necítite sa tu zbytočný, skôr sme tu mali pocit domova a bezpečia. Na prehliadku tohto miesta stačí pol hodina, ale nikto vás nevyženie, ak si posedíte na trávniku a zostanete oveľa dlhšie.

Vineria Kakheti 

Ani dnešný deň sa neobišiel bez ochutnávky gruzínskych vín, tentoraz sme navštívili Vineria Kakheti  ვინერია კახეთი . Nádherné prostredie, príjemní ľudia, skvelé vína aj zaujímavý výklad o histórii a výrobe vín v Gruzii.

Gruzínsko je kolískou vína, výroba tu bola známa už pred 8 tisíc rokmi, práve preto motívy vínnej révy objavujú v symboloch gruzínskej kultúry. Najstarší výraz pre víno, „gvino“, pochádza práve z gruzínčiny, odkiaľ ho prevzali ďalšie jazyky po celom svete.

V Gruzínsku sa pije hlavne víno. Nachádzajú sa tu jedny z najstarších vinárskych oblastí na svete.  Víno tu zreje v nádobách s názvom kvevri - obrovských zapečatených hlinených nádobách zakopaných do zeme. Gruzínci hrozno tradične nechávajú kvasiť aj so šupkami, čo vínu dáva príjemnú jantárovú farbu a pre našinca nezvyklú chuť. Ale všetko je len vecou zvyku - čím viac času v Gruzínsku strávite, tým lepšie to víno chutí.

Najvýznamnejším vinárskym regiónom je Kacheti - pochádzajú odtiaľto niektoré z najznámejších gruzínskych vín ako biele Tsinandali a Rkatsiteli, či červené Saperavi. Na západe krajiny sa pestujú biele odrody ako Tsolikauri či Tsitska.

No najviac zaujímavý je práve pôvodný, starý, spôsob jeho výroby.

Špeciálne nádoby KVEVRI

Kvevri je nádoba, v ktorej sa vyrába víno tým najstarším kachetínskym spôsobom a dodnes sa používa. Podľa vykopávok v oblasti Kvermi Kartli sa hlinené kvevri používali v období šesť tisíc rokov pred našim letopočtom. Vyzerá ako grécka amfóra. Tajomstvo úspechu tvorby dobrého vína však nie je v tvare nádoby, ale najmä v hline, z ktorej je vyrobená. Tá má totiž v danej oblasti vysoký obsah striebra, ktorý má antibakteriálne účinky.

V podstate ide o maceráciu a fermentáciu rmutu (pôvodná technológia) alebo predom pripravených odstopkovaných výliskov alebo celých vybraných bobulí vo víne. Výlisky alebo bobule sa nechajú ponorené v mladom víne niekoľko mesiacov, aby nedošlo k oxidatívnym či iným nežiadúcim procesom. Víno získa špeciálnu vôňu a chuťové vlastnosti. Naviac sa víno nemusí prakticky vôbec číriť a je relatívne stabilné. Vína, vyrobené kachetinskou technológiou sa pred fľaškovaním nefiltrujú. 

Gruzínsky chlieb

Gruzínsky chlieb (puri), sa podáva takmer ku všetkým jedlám a v reštauráciách ho často podávajú aj bez vyzvania. Tradičný gruzínsky chlieb má tvar loďky a pripravuje sa v hlinenej peci zvanej tone.  Surové chleby sa pricapia na stenu pece, tá sa potom zavrie, rozohreje a za chvíľu je hotovo.

Chlieb sa potom vyberie kovovými ihlicami. Výrobu tohto chlebíka sme si všetci vyskúšali práve vo Vineria Kakheti . Trhali sme ho rukami a zajedali myslím syrom, neostal ani kúsok. 

 Gruzínsky chlieb vyrobený našimi rukami

Pred večer sme sa vykúpali v  sírnych kúpeľoch, ktoré tu majú svoju tradíciu. Voda v kúpeľoch je prirodzene teplá, má okolo 38-40 a má celý rad liečivých účinkov.

Tbilisi znamená v preklade „horúce miesto“. Mesto Tbilisi bolo založené na svojom mieste práve kvôli horúcim sírnym blahodarným prameňom. K založeniu miest patria legendy a tie gruzínci milujú a tak aj podľa gruzínskej legendy boli sírne pramene objavené vtedy, keď kráľ Ibérie Vakhang poľoval so svojim sokolom. Hovorí sa, že kráľovský sokol ulovil bažanta a oba vtáky spadli naraz na miesto, kde kráľ objavil horúce pramene. Na tom mieste sa rozhodol zažiť mesto Tbilisi.

Tbiliské kúpele kde sme oddychovali

Kúpeľná tradícia sa nesie celou históriou mesta a má tu korene tak staré, ako samotné mesto. Do 13.storočia sa v meste nachádzalo viac ako 60 kúpeľov a pravidelná návšteva kúpeľov bola neodmysliteľnou súčasťou života obyvateľov Tbilisi.

Nádherný deň sme ukončili, ako inak, skvelou večerou a čakal nás posledný deň v tejto úžasnej krajine.

Každá večera bola skvelá 

11. deň

Posledný deň nášho pobytu bol o presune z Tbilisi do Kutasai blízko letiska. Samozrejme sme cestou navštívili krásne miesta: kláštor Jvari, starobylé skalnaté mesto Uplistsikhe a vodnú nádrž Enguri. 

Jvari Monastery 

Kláštor je jedným z najvýznamnejších kresťanských svätostánkov v Gruzínsku a je zároveň zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Kláštor sa nachádza na vrchu nad mestom Mtskheta a ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu a sútok riek Mtkvari a Argavi.

 

Kláštor Jvari

Legenda hovorí, že na začiatku štvrtého storočia na tomto mieste stál pohanský kostol a Svätá Nino na ňom postavila kríž. S krížom bolo spojených mnoho zázrakov a chodili k nemu turisti z celého Kaukazu. 

Jvarský kláštor bol založený v 6. storočí svätým Nino z Kappadókie a bola to prvá kresťanská stavba v Gruzínsku. V priebehu rokov sa kláštor stal dôležitým centrom kresťanského náboženstva v Gruzínsku a bol miestom mnohých náboženských slávností. 

Uplistsikhe

Názov Uplistsikhe sa z gruzínčiny prekladá ako „Božia pevnosť“ alebo „Pevnosť Pána“. Je to starobylé skalné mesto vo východnej časti Gruzínska , asi 10 kilometrov východne od mesta Gori, na ľavom brehu rieky Mtkvari.

Od roku 2007 je Uplistsikhe zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Uplistsikhe jaskynné mesto v Gruzínsku

Obsahuje rôzne stavby od staršej doby železnej až po neskorý stredovek a je pozoruhodná jedinečnou kombináciou rôznych štýlov kultúr vytesaných do skaly z Anatólie a Iránu ako spolužitie pohanskej a kresťanskej architektúry.

Najstaršie stopy ľudskej prítomnosti v Uplistsikhe pochádzajú z konca 2. tisícročia pred Kristom.

Legenda o Uplistsikhe

Podľa legendy Uplistsikhe postavili otroci. Podľa legendy mesto postavili otroci. Dostali špeciálne zlaté sekery, ktoré boli pokryté železom.  Museli sa veľmi snažiť , aby zničili čistý kov na povrchu sekier. Až potom mohli získať ako odmenu zlato a samozrejme slobodu. 

V stredoveku bolo Uplistsikhe veľmi prosperujúcim mestom. Odhaduje sa, že v čase jej výstavby tu bolo vyše 700 budov, no dnes z nich zostalo len asi 270. Nachádzal sa tam kostol, divadlo aj väzenie

Bolo to však výnimočné väzenie. Boli v nej 80 metrov hlboké diery, špeciálne vyrobené tak, aby tam väzni mohli len stáť. Väznica bola umiestnená v centre, aby každý videl, ako trpel a zdržal sa tak páchania trestného činu.

 

Uplistsikhe

V súčasnosti je to skanzen a historicko-architektonická múzejná rezervácia Uplistsikhe. Sú tam ulice, námestia, kanalizácia, štyri brány, tajný tunel, ktorý vedie k rieke Mtkvari, plot atď.

V písomných prameňoch sa prvýkrát spomína v VII storočí. Sú tu zachované archeologické a architektonické pamiatky, z ktorých najstaršia pochádza zo staršej doby bronzovej a patrí ku kultúre Mtkvari-Araksi . Spodná vrstva Katlanikhevi pochádza z konca strednej doby bronzovej.

Vodná nádrž Enguri

Bola postavená v 60-70 rokoch 20. storočia a predstavuje jeden z najfascinujúcejších príkladov stavebných úspechov v Gruzínsku.

Stavba trvala celkom 26 rokov. S výškou 272 m je druhou najvyššou oblúkovou priehradou na svete a zároveň štvrtou najvyššou priehradou na svete (2012).

Vodná nádrž Enguri

Snáď som nezabudla na žiadne miesto, ktoré sme v Gruzínsku navštívili, mrzelo by ma to. Spomienok, zážitkov aj fotografií je veľa, som si istá, že nikdy celkom nevyblednú.

Dovidenia čarovná Gruzia

Nič netrvá večne, aj naše putovanie čarovným Gruzínskom muselo skončiť. V každom z nás zanechalo hlboký dojem, krásne spomienky a nezabudnuteľné chvíle.

Obrovská vďaka za tento výlet Gruzii, ale aj nášmu sprievodcovi Tomášovi a všetkým, ktorí sme sa tu stretli. 

S láskou

Annka

 

 

 
 
Tags: , ,