Zo Starého dvora na Malý Kriváň

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Národný park Malá Fatra patrí vďaka svojej scenérii, prírodným krásam a nádherným výhľadom medzi najobľúbenejšie a turisticky najnavštevovanejšie územia. Je to nádherná časť Slovenska, často označovaná ako Raj pre turistov.

Malá Fatra

Je to moja srdcovka, pretože sa tam dá chodiť celoročne, nie je ďaleko, je plná nádherných miest a turistických chodníkov, a v neposlednom rade je dostupná aj pre deti. Rodina s menšími deťmi môže využiť kabínkovú lanovku, ktorou sa dá vyviezť priamo z Vrátnej až hore do Snilovského sedla. Odtiaľ už len prejsť hrebeňom na Chleb alebo Malý Kriváň, ak sú deti v pohode tak aj ďalej. 

Malý Kriváň (1 671 m) je druhý najvyšší vrch v Malej Fatre s nádherným a ďalekým panoramatickým výhľadom. Nachádza sa na hlavnom hrebeni pohoria – v Krivánskej časti Malej Fatry. Turisticky dostupný je z viacerých východiskových bodov, avšak najlepšie a najrýchlejšie sa na jeho vrchol dostaneme z Vrátnej. 

 Cestou hore

 

My sme však zvolili trochu náročnejšiu trasu cez bočný hrebeň zo Starého dvora, cez Koniarky, Žitné, Baraniarky, sedlo Bublen a odtiaľ do cieľa našej túry - na Malý Kriváň. Túra trvala asi 9 hodín, vrátane prestávok na občerstvenie, fotenie a užívanie si výhľadov.

Mám rada hory, pretože sa v nich cítim malá, pomáhajú mi utriediť si, čo je v živote dôležité. Cit. web

Mokrý sneh sťažoval výstup, ale aj keď sa mi to niekedy zdalo nekonečné, nakoniec to bola úžasná túra so skvelými "parťákmi", na ktorú budem ešte dlho spomínať.

Počasie bolo naozaj rozprávkové, slnko stále hrialo a čo bolo úžasné na tomto veternom pohorí, že vietor si dal doslova "pohov", takže túra bola o to krajšia a príjemnejšia.

Turisti ma dopredu upozornili na výskyt medveďov, zvlášť v tejto oblasti. Verím, že keď ideme viacerí, nemusíme sa obávať stretu s medveďom. Maco nás isto počuje a do našej vzájomnej konverzácie sa isto netúži zapojiť, radšej sa nám vyhne. 😄 Takže som ho doteraz nestretla, dokonca ani na jeho stopy som nenatrafila. 

Tentoraz to však bolo iné, nakoniec vždy je niečo po prvý raz: už asi v prvej tretine túry sme pred sebou zbadali obrovské stopy medveďa. Boli celkom čerstvé a akoby odliate do sadry. Podľa ich veľkosti a odstupu predných a zadných láb, to musel byť riadny maco. Posúďte sami ...

Počas cesty sa bolo stále na čo dívať. Najviac sme si užili pohľad na Malý a Veľký Rozsutec, obľúbené kopce mnohých turistov, ktoré sú nádherné aj z diaľky. Na foto vidieť aj známu zjazdovku Paseky. 

Baraniarky (1 269,7 m ) umožňujú zaujímavý kruhový výhľad tak na vrcholy hlavného hrebeňa, ako aj široké okolie. Vďaka nadmorskej výške a polohe na okraji pohoria tak poskytujú i vzdialené horizonty. 

Z každej túry, každého výstupu  mám obrovskú Radosť. To je asi hlavný dôvod, prečo sa tam stále vraciam. Žijeme pre radosť, to si teba zapamätať. Radosť je život a o tom to je. 

 

Kraviarske (1 361 m ) s nádherným výhľadom na milované Rozsutce, ani sa nám odtiaľ nechcelo odísť. 

Hoci hlboko milujem oceány, púšte a iné divoké krajiny, sú to len hory, ktoré ma lákajú takým bolestivým magnetickým ťahom, aby som kráčala hlbšie a hlbšie do ich krásy. Neustále ma nútia vedieť viac, cítiť viac, vidieť viac.  Victoria Ericksonová 

 

Počas výstupu sme spočiatku nikoho nestretli, bol pracovný deň a ľudí na kopcoch nebolo veľa. Až vyššie na hrebeni sme stretli turistky, jednu z nich dokonca dievčatá poznali. 

Tak sme dali spoločné foto: zľava - Magdalénka, Slávka, Tánička a ja. Janko mal špeciálnu úlohu - urobiť s nami pekný záber.

Odtiaľto, ak si dobre pamätám, to už išlo síce stále po snehu, ale ubiehalo to rýchlejšie. Po celý čas slnko hrialo a sneh bol čoraz mokrejší.  

A konečne niekde tam v diaľke sme zbadali náš cieľ - Malý Kriváň. 

Veľká radosť, keď sa dostaneš do cieľa. Škoda, že v zime sa nedá dlhšie posedieť, je chladno, mokro, rýchlejšie sa stmieva a treba počítať aj s cestou späť. 

Tu sa Tánička a Magdalénka dohodli, že vybehnú ešte na Veľký Kriváň. Dievčatá majú lepšiu kondičku, tak sme sa rozdelili a dohodli si približné stretnutie v Starom dvore. 

Cesta späť rýchlo ubehla, dievčatá zbehli dolu popod lanovku a dobehli nás, takže sme stihli ešte kávu aj Radlera. Verím, že bude ďalšia spoločná turistika. 

Záver:

Zima pomaly skončí aj na horách a letná sezóna uzavrie zimnú uzáveru v Západných aj Vysokých Tatrách. Mám veľa cieľov, ktoré by som si rada splnila, tak sa moc teším a verím, že si ich splním.

Annka

 

 
 
Tags: , ,