Ajurvéda na tanieri. Pyré z červenej šošovice so zeleninou

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Ďalšie skvelé jedlo z ajurvédskej kuchyne. Chutí vynikajúco dokonca aj zarytým odporcom vegetariánstva. Príjemne zahraje, nabije  vitamínmi a energiou ďalekého východu.

V poslednej dobe to vyzerá tak, že nič iné nerobím, len varím a skúšam recepty. Niečo na tom bude, lebo ešte pred rokom som bola na seba lenivá a varila som si zriedka. Bývam zväčša sama , tak som často zjedla  "čo dom dal (alebo aj nedal)"  .  Radšej som varila pre deti a vnúčatá alebo návštevy.

Keďže som chcela zdravšie žiť aj sa zdravšie stravovať, nakoniec som postupne začala variť častejšie, zdravšie a ajurvéda, pre svoju liečivú silu, sa mi stala veľkou inšpiráciou. Nakoniec, veľa času to nezaberie, mnohé veci si nachystám deň dopredu alebo varím hneď ráno. 

Najzdravšie je čerstvé jedlo a keď ho varíme s radosťou je to hotový Elixír Zdravia. 

 

Pyré z červenej šošovice so zeleninou 

Ďalšie skvelé jedlo z ajurvédskych receptov.  

Čo na to :

125 g červenej šošovice

400 g mrazenej zeleniny

pór

maslo ghee alebo kokosový olej

Adžika reny korenie na grilovanie

korenie Garam Masala

solčanka (nemusí byť, stačí aj himalájska soľ)

mleté čierne korenie

soľ, bylinková soľ alebo Zbohom soľ

maslo a cesnak (môže a nemusí byť).

 

Keď som robila tento recept prvý krát, mala som len himalájsku soľ, bio natural vegetu, čierne korenie, kokosový olej (ghee mi práve došlo) a korenie z bio-predajne Zbohom soľ (viď foto) - koreninová zmes namiesto solenia.

Takže nakoniec som moc himalájskej soli neminula a zaobišla som sa aj bez ostatných korenín (Adžika reny a Garam Masala). korenie si dokúpim a vyskúšam, pyré bude určite lahodnejšie.

 

 

Ako na to : 

Šošovicu namočíme aspoň na 1 hodinu, môžeme aj deň dopredu. Vodu potom zlejeme a šošovicu prepláchneme podľa potreby. Na masle Ghee alebo kokosovom oleji speníme pór, pridáme korenie, ktoré restujeme asi 30 sekúnd. Pridáme solčanku, soľ a lebo Zbohom soľ, zalejeme vodou a pridáme šošovicu.

Dolejeme vodu tak, aby bola šošovicu zakrytá. Varíme asi 15 - 20 min, občas premiešame. Podľa chuti pridáme roztlačený cesnak, necháme prejsť varom a nakoniec rozmixujeme.

Na druhej panvici si na oleji alebo Ghee orestujeme a podusíme mrazenú zeleninu, dochutíme soľou. Keď zelenina trochu zmäkne, zmiešame ju s vymixovanou šošovicu, posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou. Ja som miesto petržlenu pridala čerstvý medvedí cesnak, ktorý som ráno kúpila na tržnici. 

Pyré sa hodí ako príloha k mäsu, ryži, plackám, alebo ako zdravé samostatné jedlo.  Samostatné príjemne zahreje, naštartuje  trávenie a pomôže odstrániť z tela toxíny.  

Anka