Harmónia z jedného Hrnca. Ajurvédske Kichadi

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Kichadi (Kičari alebo Khichari) alebo zázračné indické jedlo z jedného hrnca. Je to jemné a ľahko stráviteľné jedlo, pôvodom z Indie, ktoré prečistí, dodá výživu a pomôže odstrániť z tela Toxíny.

Zázračné indické jedlo z jedného hrnca

Je to skvelý recept, keď sa potrebujete očistiť, ste chorí alebo máte za sebou kopec stresu a cítite únavu. Mne osobne vyhovuje, že je to jedlo z jedného hrnca, je tam všetko, čo treba a nemusím robiť extra pokrmy.

Kichadi je základom indickej kuchyne. V ajurvéde je hlavným liečivým, vyrovnávajúcim a detoxikačným pokrmom. Má veľmi priaznivé účinky na tráviace orgány. Základom sú koreniny, ryža Basmati, fazuľa Mungo (alebo šošovica) a zelenina.

Naša strava, ale aj rôzne diéty a hladovanie, narúšajú harmóniu tela a tú je potrebné opäť obnoviť. Ajurvéda odporúča v tejto súvislosti krátkodobé detoxikačné posty, špeciálnymi detoxikačným nápojmi a jedlami dokáže podporiť vylučovanie toxínov. A kichadi k nim patrí.

Očistná diéta, kedy konzumujete 3 až 7 dní len Kichadi, dokáže urobiť zázraky. Tráviace orgány si dokonale oddýchnu a vytvorí sa v tele priestor pre samoliečbu, ktorá konzumáciou nevhodnej stravy, priemyselne spracovaných potravín, alkoholu, alergénou apod., nie je možná.

Kichadi diéta je vynikajúca v chladnejších mesiacoch, keď je počasie nevľúdne a potrebujeme nejaké upokojujúce, uzemňujúce, teplé jedlo. Stačí aspoň tri dni jedla kichadi na raňajky, obed a večeru a budete sa cítiť oveľa vyrovnanejšie, s čistou hlavou a nabití Energiou. 

Kichadi je druh polievky uvarenej zo žltého hrachu Moong Dal, basmati ryže (bielj alebo natural) a korenia. Môže sa pripraviť samotné alebo so zeleninou, husté alebo na spôsob polievky. Miesto Moong Dalu môžeme použiť Mungo fazuľku alebo červenú šošovicu.

Všetky ingrediencie na Kichadi ,v bio kvalite, som zakúpila u nás v Bio predajni, ktorá je zaručene v každom meste, prípadne sa dajú kúpiť aj na internete.   

Čím viac Energie dáme do jedla , tým bude chutnejšie a zdravšie 

Prečo práve Kichadi? Lebo ...

Tradične sa varí v pomere 2 porcie basmati ryža a 1 porcia polovičky žltého Moong Dalu , ale možno ich variť so strukovinami podľa vlastného výberu. 

Basmati je dokonalá dlho zrnná ryža, s nezameniteľnou orieškovou chuťou, ktorá je ľahko stráviteľná a úplne bezlepková. Má nízky glykemický index a menej kalórií, ako iné druhy ryže. Pri varení sa vôbec nelepí a nielen preto si ju určite zamilujete.

Pomery a korenie sa môžu líšiť podľa potreby a konštitúcie. Ja som Kichadi varila z týchto ingrediencií:

½ hrnčeka  Mungo fazuľka  (Môžete použiť tiež Moong dal hrach alebo červenú šošovicu) – predom namočiť

1 menší hrnček Ryža Basmati

1 PL Maslo Ghee alebo maslo alebo olivový olej

1 ČL Horčičné semienka čierne –Kurkuma mletá – 1/2 lžičky

½ ČL Rímsky kmín drvený

Himalajská Soľ (soľ)

1 ks  Klinček

½ ČL Zázvor

Citrónová šťava

4 – 5 šálok vody

Mungo fazuľku alebo žltý hrach radšej necháme cez noc namočené vo vode. Ráno 1 x prepláchneme čistou vodou.  

Všetko si pripravíme a ideme na to:

1/ Ryžu si prepláchneme a namočíme aspoň na 10 min. do vody. Do hrnca dáme Ghee (maslo, olej), a urestujeme na ňom rímsky kmín a horčičné semienka. Keď začnú semienka praskať , pridáme kurkumu, klinček a zázvor.

2/ Do tohto základu pridáme ryžu a trochu ju urestujeme. Potom pridáme mungo fazuľku ( Moong Dal hrach alebo červenú šošovicu) a opäť restujeme asi 2 – 3 minútky. Prilejeme 4 – 5 hrnčekov vody, prikryjeme a necháme asi 5 minút dusiť. Potom zmiernime oheň a dusíme ešte 20 minút, pokiaľ ryže nezmäkne.

Vodu dolejeme podľa potreby, ale nesolíme. Soľ pridáme až nakoniec, aby nám jedlo nestuhlo.

3/ Po uvarení dochutíme citrónovou šťavou, môžeme posypať čerstvou petržlenovou vňaťou. Ja som pridala čerstvý zázvor a medvedí cesnak. Kichadi môžete jesť samostatne alebo aj ako prílohu k mäsu.

Kichadi môžete ho pripraviť so zeleninou ( asi 1 -2 hrnčeky mix ) , ktorú pridáte asi v polovici varenia. Ja pridávam mix napr. nastrúhanú mrkvu, pór a zeler), ale môže byť aj cuketa, cibuľka, cesnak...Tých variácií je naozaj veľa, netreba sa báť, ale skúšať.

Záver

Polievka obsahuje veľké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov. Jej príprava má množstvo variácií, ktoré sa od seba líšia pridávaním rôznych druhov semienok, korenín a zeleniny (ako už bolo uvedené v jednotlivých krokoch receptu). Ak sa uvarí bez strukoviny, vznikne rizoto.

Podáva sa ako hlavné jedlo ale aj ako príloha. Môže sa konzumovať na raňajky, obed či večeru. Ajurvédu odporúča jesť túto delikatesu 3-4 krát do týždňa. Je veľmi vhodná na odľahčenie organizmu počas choroby, pri rekonvalescencii, ale aj na konzumáciu v období diéty.

Naozaj skvelé jedlo, verím, že vám bude chutiť. 

Annka