Jar príchadza a Únava rastie. Ako si pomôcť ?

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Vzduch vonia jarou, teploty sa zvyšujú, dni predlžujú a spev vtáctva hladí dušu. Prichádzajúca jar, okrem signálov plných života. prináša veľkému množstvu ľudí aj únavu.

Jarná únava je u zdravého človeka prirodzenou reakciou na uplynulú zimu a zvyčajne rýchlo odznie. Biorytmy človeka fungujú v súlade s prírodou. Zima je čas na oddych a regeneráciu tela. Jej súčasťou sú kratšie a menej slnečné dni a nižšie teploty. V zimnom období máme zároveň menej pohybu a znížený príjem potravín bohatých na vitamíny.

Správne stravovanie a pohyb nám pomáhajú sa  jarnej únave vyhnúť alebo  sa z jej vplyvu čím skôr dostať. Telo je možné vzpružiť dostatočným množstvom vitamínov skupiny B, mangánu, fosforu, horčíka a železa, jódu... Pomôže strava bohatá na vitamín C, ktorý zvyšuje odolnosť a vitamín D pomáha pri tvorbe tzv. hormónu dobrej nálady serotonínu.

Aby sme do tela dostali výživné látky potrebné pre doplnenie energie, je dobré vymeniť klasický biely chlieb a pečivo za celozrnné výrobky, najlepšie kváskové.

 

Dôležitý je tiež prísun  čerstvej zeleniny, ktorá je však v tomto čase prevažne z dovozu a vitamín C v nej sa každým dňom znižuje, minerály, či iné vitamíny nám však poskytne. 

Vynikajúci účinok majú čerstvo odšťavené šťavy z cvikle, mrkvy, paštrnáku, pre jemnejšiu chuť sa môže pridať aj jabĺčko. Pripomeniem, čo všetci vieme, že kyslá kapusta obsahuje vysoký obsah vitamínu C, samozrejme, tá klasicky kvasená a bez konzervantov. Testami sa zistilo, že 90 % kyslej kapusty z hypermarketov nie je klasicky kvasenej.

Na doplnenie minerálov, vitamínov, bielkovín sú vynikajúce klíčky, napríklad z mungo fazuliek, najlepšie doma naklíčené. Klíčky sú priam života budičom a nie je zložité si ich doma pripraviť. Naklíčené mungo fazuľky  sú vynikajúce už samotné, majú chuť ako mladý hrášok, môžu sa pridávať do šalátov, posypať nimi rizoto, cestoviny, či iné vaše obľúbené jedlo.

Orechy a semená sú plné zdravých tukov, minerálov (horčík, draslík, selén, zinok, vápnik, meď, fosfor), bielkovín, vlákniny, vitamínov (predovšetkým vitamín E), antioxidantov a mnoho prospešných látok pre naše telo. Aby telo vedelo tieto vzácne živiny využiť, je dôležité ich pred konzumáciou namočiť. Namočené semená a orechy dokonca aktivujú enzým, ktorý pomáha tráviť lepok.

K odstráneniu únavy pomáha aj očista organizmu od škodlivých látok bylinkovými čajmi. Výborné sú čaje zo žihľavy, prasličky, ale aj šípok a mäty.

Máme obrovské šťastie, že žijeme v krásnom prostredí, doslova v lone prírody, obkolesení lesmi, takže si môžeme užiť prechádzky od ľahších až po náročnejšie túry. Pohyb utužuje telo, zlepšuje krvný obeh, je prevenciou mnohých chorôb a má veľký vplyv na našu psychiku. Zlepšuje náladu, umožňuje kvalitnejší spánok, tlmí stres, zlepšuje pamäť, znižuje duševné napätie a pomáha nám správne dýchať.

Jar je bohužiaľ u mnohých aj obdobím „chronického“ pálenia všetkého možného v záhradách. Nielenže tým likvidujeme liečivé jedlé rastliny, či materiál vhodný na kompostovanie a následné oživenie pôdy, ale znehodnocujeme ten náš nádherný priestor pre život, ktorého podstatnou súčasťou je aj dýchanie.

Tak si radšej navzájom doprajme radosť z pohybu, zdravého jedla a hlboký  nádych a výdych.

Ľudmila Hoffmanová