Orechový príbeh. Mamám patrí vďaka

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
Máme tu Vianoce, najkrajšie obdobie roka a s ním hojnosť vôní spojených s detstvom a spomienky na mamine zamúčené ruky. Od detstva som rada sedávala v kuchyni, keď mama piekla.
 
Byt pekne a sladko voňal, z rádia bolo počuť vianočné piesne...niektoré okamihy sú večné.   
 
Vianoce sú predo dvermi a ja som konečne vytiahla môj Receptár, aby som niečo upiekla. Pôvodne som chcela robiť linecké kolieska, ale nakoniec som natrafila na mamine Orechové. Robila ich každé sviatky a všetci sme ich mali radi : deti aj dospelí. Farebné lentilky lákali najmä deti, dospelí siahli vždy po tých s orechom alebo mandľou.
 
 
Posledné roky svojho života bývala mama u mňa, mala Alzheimera, sama už nevedela piecť, ale stále rada pomáhala v kuchyni aj v domácnosti .

Preto sme často spolu piekli spolu. Pri práci nám hrala jej obľúbená dychovka a my sme si spievali. Mnohé veci zabudla, ale texty piesní si pamätala dobre. Piekli sme jednoduché "hrnčekové" koláče, aby sme sa zabavili a tiež preto, že tie mi išli najlepšie.
 
Sedávala pri okne v kuchyni, na sebe nevyhnutnú zásterku a na kolenách misku, v ktorej najradšej ručne, miešala všetky prísady. Obdivovala ma, aká som šikovná, ako viem piecť a často sa pýtala, kde som sa to naučila, že si môžem otvoriť cukráreň.  
 
 
 
 
Ja som sa len smiala, lebo piecť som nikdy moc nevedela. To mama bola známa "pekárka" so svojimi koláčikmi, ovocnými roládami a tortami, ktoré vypekala rodine aj známym.
 
Pečeniu som vtedy moc neholdovala, možno aj preto, že som neznášala neporiadok , ktorý po pečení ostal, a s ktorým som jej potom musela pomáhať. 
 
Ale na tie posledné spoločné chvíle pri pečení si rada a často spomínam. Mama bola vtedy spokojná a šťastná, pri tejto práci sa vždy usmievala. 

Možno aj napriek chorobe, pri ktorej na mnohé veci zabudla, v podvedomí tušila a cítila, že presne pečenie ju kedysi napĺňalo, túto činnosť mala rada a toto bol spôsob, ktorým rozdávala lásku
 
 

RECEPT

 
Prikladám aj mamin Recept. Stačí všetko zmiešať, vymiesiť cesto a vygúľať ho. Potom vykrajovať menšie kolieska. Zliepame ich ríbezľovým džemom, vrch potrieme žĺtkovou polevou a ozdobíme orechom alebo farebnou lentilkou. Sú mäkučké a jemné, ako mamine ruky.
 
 
❤️ Mamám patrí vďaka za vôňu Vianoc. 
 
Annka
 
 
 
 
Tags: , ,