Liečba emócie strachu podľa živlov čínskeho pentagramu

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Poznať svoje emócie, vedieť s nimi pracovať a dokázať ich liečiť je predpokladom k tomu, aby sme žili v pohode sami so sebou aj so svojim okolím.

V súvislosti s mojím „samo štúdium" Tradičnej čínskej medicíny“ sa mi dostala do rúk kniha Vladimíra Jelínka : „Jak zvládat emoce pomocí obrazů živlů“. Vďaka nej sa naučíme pracovať so svojimi pocitmi a pochopíme isté zákonitosti emócií.

Autor v knihe pracuje so základnými živlami čínskej medicíny (oheň, voda, drevo, zem, kov).  Pomocou vizualizácie týchto živlov a výtvarného umenia nás učí ako so svojimi emóciami pracovať na najhlbšej úrovni ľudskej duše.

Táto zaujímavá kniha je síce momentálne vypredaná, ale môžete si ju kúpiť ako E-knihu, čím aj ušetríte.

 

Pomocou čínskeho pentagramu sa pokúsim postupne priblížiť základné emócie a stručne popísať, ako obrazy živlov fungujú a ako s nimi prakticky pracovať. Pomôže nám to posunúť sa v prežívaní emócií a dosiahnuť určitú citovú stabilitu a šťastie.

Čínsky Pentagram matrica ľudského poznania sveta

Pentagram je fascinujúci geometrický útvar, pretože v sebe ukrýva množstvo tzv. zlatých rezov, dokonalých pomerov, ktoré sa vyskytujú všade v prírode (ulita slimáka, mušle, rozmiestnenie vetví stromu,…).

S ohľadom na celostnú medicínu je to však aj útvar, na ktorého cípoch sa týči päť základných živlov – päť stavebných prvkov, z ktorých povstal svet.

 

Tieto elementy sa navzájom ovplyvňujú – posilňujú alebo pohlcujú a zároveň sa spájajú s konkrétnou emóciou.  

Oheň je hrejivý a asociuje pocit radosti a šťastia, čo pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca. Hlasovým prejavom srdca je smiech. Oheň, ktorý spaľuje, šíri v tomto okruhu patologickú energiu.

Zem je starostlivá, rozvážna, premýšľavá, a preto budú jej orgánmi slezina, žalúdok a pankreas. Typickou chuťou týchto okruhov je sladká, hlasovým prejavom spev. Nadmiera tohto elementu zračí nadmerné obavy, vytváranie katastrofických scenárov, zbytočné starosti.

Kov je symbolom silnej vôle. Pokiaľ vôľa chýba, prichádza smútok, melanchólia a pocity viny, ktoré smerujú k okruhu pľúc (a hrubému črevu). Charakteristickým prejavom je plač alebo vzlyk.

Voda je živá, osviežujúca a blahodarná. Nedostatok alebo naopak nadbytok, vyvoláva pocity úzkosti a strachu. Orgánmi uskutočňujúcimi reguláciu sú obličky a močový mechúr, hlasovým prejavom je vzdychanie a hekanie.

Drevo je archetypom pre agresiu, výbušnosť a kreativitu. Orgánmi patriacimi k tomuto prvku sú pečeň a žlčník, hlasovým prejavom krik a rev.

Keď zameníme za každý jednotlivý živel konkrétne základné emócie ( smútok, strach, hnev, radosť, starosť) potom definícia vyššie uvedených vzťahov základných živlov dobre poslúži na pochopenie vzájomných súvislostí medzi ľudskými emóciami.

Ľudské emócie sú rozhodujúcim faktorom, ktorý určuje, nakoľko sme so svojím životom spokojní, nakoľko sme šťastní.

V poslednej dobe mnohí ľudia pociťujú a prežívajú asi najviac emócie Strachu. Súvisí to aj s udalosťami posledných dvoch rokov, ktoré sa šíria médiami, sociálnymi sieťami a medzi.

Pozrime sa bližšie na tento pocit a pokúsme sa ho pochopiť a zvládnuť.  

STRACH

Strach je pocit zovretia, ktoré vnímame najmä v oblasti bedrovej chrbtice. Orgánom strachu sú obličky, ktorým strach nedovoľuje pracovať optimálnym spôsobom. Nadmerný a dlhodobý strach a úzkosť výrazne oslabujú obličky. 

Niektoré druhy strachov a obáv:

 

Typické vety sprevádzajúce pocit Strachu :

 

Orgánom strachu sú obličky a archetypom pre strach je voda

Obličky filtrujú krv, ktorej najväčšou zložkou je práve voda, a odplavujú z organizmu najmä tie druhy toxínov, ktoré sú vo vode rozpustné.

Dôležitým orgánom radiacim sa k okruhu obličiek sú kosti. Preto je dôležité odstránenie mikrobiálnych ložísk z kostí a je aj prvým predpokladom na úspešné prekonanie vlastných strachov a neschopností. Starostlivá a postupná detoxikácia od toxínov je veľmi dôležitá a mala by byť prvým krokom pri spracovávaní našich emócií.

Strach je v istom spôsobe aj kladná emócia. Má človeku určiť mantinely, v ktorých žije spokojný život. Je to emócia, ktorá môže zachrániť holý život. Je správne mať strach napr. z životu ohrozujúcich situácií.

Príliš časté, príliš intenzívne alebo príliš dlhé prežívanie strachov patrí k najhorším emocionálnym stavom ľudskej mysle. Pokiaľ si je človek schopný tieto stavy mysle uvedomiť, je to prvý krok na ceste k zvládnutiu často celkom zbytočných a neopodstatnených obáv.

Liečba strachu

Archetypom pre emócie strachu je voda, a to vo všetkých svojich podobách a skupenstvách (ľad, sneh...). Živel vody sa dá prekonať prvkom zeme, je to tým, že brehy zeme udržujú v medziach potoky, rieky, jazerá  more.

Vizualizačná technika na prekonanie každodenných strachov

  1. cvičenie

Pozorujte svoje emócie počas dňa a skúste si presne určiť, v ktorom okamihu a ako dlho pociťujete isté obavy alebo strachy. Okamihy strachu si večer zapíšte a pokúste sa presne definovať ich pravú príčinu a objekt, ku ktorému je strach vztiahnutý.

(Pozor: Je nutné odlíšiť od prežívaných smútkov alebo prepadov nálady – smútok a strach sú dve úplne odlišné emócie.)

  1. cvičenie

Predstavte si konkrétnu situáciu zo svojho života, kedy ste videli pokojne plávajúcu rieku, a uvedomte si presne breh, v ktorom rieka plynie. Podržte si tento obraz vo svojej pamäti.

Choďte sa prejsť k rieke, ktorú máte radi, a zapamätajte si atmosféru a živlové  podrobnosti tohto okamihu.

3.cvičenie

V dennej situácii, kedy si uvedomujete, že prežívate strach (cvičenie 1), si vizualizujte a podržte v pamäti rieku, ktorá pokojne plynie vo svojich brehoch, sústreďte sa na ten obraz povedzte si: „Rieka má svoje brehy.“

Ak ste všetko urobili správne, ucítite, ako vás pocit strachu akoby zázrakom opustil, pretože ste si uvedomili istotu, s ktorou je plynúca rieka udržaná v brehoch.

Opustenie emócie strachu by malo byť sprevádzané úľavou a hlbokým nádychom, ktorý vychádza spontánne z podvedomia.

Snové archetypy

Každú noc sa nám sníva hneď niekoľko snov. Niekedy si ich nepamätáme, ale niekedy sa zobudíme so zmiešanými pocitmi akoby nám chceli niečo povedať. Čínska medicína ich vysvetľuje na základe pentagramu. K pocitu strachu, a teda zároveň k okruhu orgánov obličiek patria nasledujúce snové archetypy:

(napríklad školu)

Skúste si pamätať svoje sny a pracujte so snovými obrazmi, pomôže to správne spracovať emócie, ktoré nezvládame.

Záver:

Pamätajme si jednu skutočnosť, ktorú ste si už možno vo svojom živote vyskúšali alebo všimli u niekoho druhého. To, čoho sa najviac obávame, sa nám po čase stane. Potom mnohí hovoria, že veď to vraveli, tušili a preto sa toho báli. Nepochopili, že si svojimi slovami a prístupom vytvorili práve túto realitu.

Preto myslime pozitívne, učme sa spracovať svoje strachy a vyhnime sa všetkým zbytočným obavám o seba alebo o svojich blízkych.

S láskou

Annka

 

 
 
Tags: , ,