Tieto veci si deti pamätajú celý život

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 4 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú neaktívne
 

Čo všetko robíme v domienke, že je to najdôležitejšie pre naše deti a rodinu: naháňame sa za peniazmi, stresujeme sa v práci, aby sme zarobili, čo najviac, zháňame veci do bytu, vyberáme drahé hračky, dovolenky .... 

Sme uťahaní pracovnými povinnosťami, domácnosťou a okrádame sa o to najcennejšie - čas strávený s našimi deťmi. Pritom sa všetci "dušujeme", že to robíme pre deti a preto, aby sme im pomohli prežiť spokojný a šťastný život. A niekedy máme dokonca pocit, že si to nevážia, že nie sú vďačné.

„Príliš veľa lásky deti nikdy nepokazí. Deti sa rozmaznávajú tým, keď nahrádzame svoju prítomnosť darčekmi.“ - (Anthony Witham)

Deti to majú inak

Pre deti sú dôležité úplne iné veci, ako si myslia dospelí. Okrem základných fyziologických potrieb potrebujú cítiť hlavne pohodu, bezpečie, lásku a stabilitu. Potrebujú podnetné a láskavé prostredie, momenty šťastia a miesto, kde môžu byť sami sebou.

Tieto veci si pamätajú celý život

 

POCIT BEZPEČNOSTI

Deti sú zraniteľné hľadajú u nás ochranu. Pamätajú si vždy momenty, keď sme im pomohli zahnať "strašidlo" alebo sme ich láskavo tíšili, keď boli choré alebo mali zlý sen.

Každé dieťa potrebuje ochranu, bezpečnú náruč a pocit, že všetko je v poriadku. Deti potrebujú cítiť, že ich má niekto rád  zároveň, že chápe ich potreby a jedinečnosť. 

Pocity dôvery a bezpečia sú preto najdôležitejšie pocity, ktoré im pomáhajú žiť doma, v škôlke, v škole aj na ulici. Pomáhajú deťom nadväzovať vzťahy, prijímať zmeny a nové situácie, vedieť zhodnotiť, čo je bezpečné a čo nie. 

 

LÁSKAVOSŤ

Dieťa si naše slová ukladá do srdca a počas života sa k nim vracia. Mali by sme byť opatrní a voliť vždy láskavé slová. Aj vtedy keď deti napomíname a kritizujeme. Používajme povzbudzujúce slová, ktoré ich nerania.

Láskavé a pozitívne slová dieťa povzbudia, pomôžu mu nájsť seba samého a budovať dôveru nielen k sebe , ale aj okolitému svetu. Láskavosť sa mu stane prirodzenou vlastnosťou a pomôže mu prijímať druhých ľudí bez posudzovania a predsudkov. 

Láskavé slová sa dotknú srdca aj duše detí a v dospelosti sa k nim budú s úsmevom a krásnou spomienkou radi vracať.

 

POZORNOSŤ

Deti merajú život podľa pozornosti, ktorú sme venovali len im a o ktorú sa nemusia deliť s nikým a ničím. Vždy budú radi spomínať na to, ako sme s nimi lozili po horách, či skákali na trampolíne.

 

 

Nie drahé hračky a módne kúsky, ale správne drobnosti, z ktorých sú momenty na celý život, to potrebujú zažiť naše deti.

Deti potrebujú náš Čas, našu skutočnú prítomnosť, nielen telom, ale aj mysľou. Dieťa totiž vycíti, či sme s nimi alebo sa v mysli zaoberáme pracovnými povinnosťami alebo problémami. Dokážeme tvrdo pracovať, obetovať sa pre rodinu, ale čas často pre deti nemáme a život uteká veľmi rýchlo.

 

To najvzácnejšie, čo môžeme dieťaťu dať, je náš Čas  

 

RODINNÉ RITUÁLY

Pre deti je dôležitá stabilita , aj keď spontánnosť a hry milujú. Všetky deti radi spomínajú na spoločné rituály ako rodinné oslavy, hry, výlety alebo spoločné čítanie knihy, či sledovanie filmu.

Deti sú najšťastnejšie, keď s nimi prežívame rôzne čarovné momenty pri hrách, tradíciách a rôznych  situáciách spojených s radosťou, spoločnou prípravou sviatkov, osláv a návštevou rôznych miest výletov. Toto v nich zanechá hlboké spomienky.

Vytvorme si s deťmi chvíle radosti. Máme na to veľa príležitosti, aj počas obyčajného dňa. Stačí, ak na moment vypneme, zabudneme na stres a necháme, nech sa prejaví náš humor a dobrá nálada. Denné rituály vykonávané v radostnej atmosfére príjemne osviežia každý deň.

 

PARTNERSKÁ KOMUNIKÁCIA

Deti si vytvárajú predstavu o láske podľa toho ako rodičia medzi sebou komunikujú. Keď vidia doma rovnocenné a milujúce partnerstvo dáva to ich detstvu pocit bezpečia a istoty.

Každé dieťa vníma rodinnú atmosféru, vzťah medzi partnermi a to ako sa k sebe chovajú. Všimnú si , že to doma nefunguje a môžu sa za nefunkčné vzťahy rodičov aj obviňovať. Nech sa deje čokoľvek medzi rodičmi, deti by mali vedieť, že ich láska k nim sa nezmení a mama aj otec tu budú pre nich naďalej.

 


Nikdy neodkladajme ČAS, ktorý chceme venovať deťom. Deti rýchlo vyrastú a nič sa nedá vrátiť späť. Vzácne a jedinečné okamihy šťastia s našimi deťmi už vôbec nie. 

Preto nie Zajtra, ale teraz je ten správny Čas kedy sa venovať deťom. 

Annka

 

 
 
Tags: , , , ,