Aká je cena nášho zdravia? DESATORO tipov ako na to

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Hodnotu zdravia väčšinou zistíme až, keď máme vážny zdravotný problém. Niekedy je to aj túžba a rozhodnutie zmeniť svoj príbeh a začať žiť život naplnený zdravím a šťastím. 


K tomu patrí zdravý životný štýl spojený s pozitívnym myslením, zdravou stravou , dobrou kondičkou, a odbúraním emocionálnych blokov a osobným poznaním. Inšpirujte sa skvelými tipmi Mgr. Fr. Nagya.

1. Strava je základ.

No, ale čo jesť a v akej kvalite? Namiesto kopírovania iných či univerzálnych rád platiacich pre každého, zároveň pre nikoho, investujte  radšej jednorazovo do poznatkov o svojej unikátnej individualite (životnej, emocionálnej, mentálnej, metabolickej, zdravotnej),  a  uzdravenia.

Poznať seba do hĺbky je základ, pretože „nie je dôležité akú chorobu má človek, ale aký človek má tú chorobu (vaše zdravie potrebuje individuálne riešenia šité na mieru). Musím, síce nerád, zároveň sklamať i jedákov bio stravy, že i pri konzumácii ako tak „čistej“ potraviny budeme v dnešnej dobe tak, či tak trpieť paradoxne podvýživou, keďže poľnohospodárska pôda je už žiaľ za ostatné roky nutrične vyčerpaná a toxicky zanesená, preto sa výživovej suplementácii takmer nikto, kto chce byť trvalo v kondícii, nedokáže vyhnúť.

2. Antioxidanty

Aby ste pribúdajucimi rokmi čo najmenej oxidovali (hrdzaveli a neprimerane starli) potrebujete hlavne silné antioxidanty. Ako sa k nim dostať lacno? Uzemňujte sa. Ako? Trávte aspoň 30 minút vo fyzickom kontakte so zemou denne (napr. bosá chôdza na trávniku). Jej uzemňujúca, protizápalová a antioxidačná sila je mohutná a nespochybniteľná.

3. Hýbte sa !

Skúste sa denne aspoň 1-2 hodiny hýbať. Ideálne kombinovať strečing (asány), resp. krátky intenzívny tréning. Kým to prvé podporí Vaše meridiány, energetickú priechodnosť a nepriamo i pečeň (pečeň riadi v tele stav šliach), tak to druhé nakopne Váš metabolizmus, podporí tvorbu kostí a svalov. Obe aktivity môžete vykonávať i doma bez nejakých väčších finančných výdajov.

4. Emočný detox

Emočný detox a psychohygiena je kľúčová. Zaveďte si návyk, že každý večer si spravíte pravidelný emočný „výlev“ buď v podobe písania denníka, alebo prerozprávania svojich prežitkov zo dňa partnerovi. Určite si uľavíte a váš spánok bude pokojnejší a nočná regenerácia plnohodnotnejšia.

5. Vitamín D

Väčšina ľudí je v dnešnej dobe deficitná na vitamín D, ktorý je pre naše celkové fungovanie kľúčový. Skúste si teda dopriať aspoň 20 minút denne kontakt s našim životodarcom v podobe Slnka. Nič Vás to stáť nebude.

6. Omega 3

Z titulu, že v dnešnej strave je chronický deficit omega 3 mastných kyselín, pamätajte prosím, na to, že 2-3 ryby do týždňa na vašom tanieri dokáže nahradiť drahú suplementáciu nejakým výživovým doplnkom.

7. Doprajte si vyživujúce medziľudské vzťahy..

… pozitívnych a proaktívnych ľudí, ktorí vás vedia inšpirovať. Ak takých okolo seba aktuálne nemáte, radšej si na istý čas volte samotu, aby vás toxický emočný smog okolia nesťahoval nežiaduco smerom nadol.

8. Maximalizujte svoj čas rozjímaním a pozorovaním prírody.

Bude vás to subtílne upokojovať. Ľahnite si k tečúcej rieke a vizualizujte si, ako z vás vymýva všetku nečistotu a toxíny, zároveň napĺňa energiou.

9. Niečo dobré pre seba.

Na pravidelnej báze si doprajte pre seba niečo dobré a príjemné. Môže ísť o maličkosť. Spravte si z toho rituál slúžiaci k tomu, že si sám seba vážite a oceňujete.

10. Pravidelne praktizujte obdobia tzv. zmyslovej deprivácie.

V dnešnej dobe sme presýtení impulzami najrôznejšieho druhu, čo nadmerne zaťažuje náš nervový systém, ktorý sa tým vyčerpáva. Skúste praktizovať na pár dní nekomunikovanie, ticho, skúste terapiu tmou, nesledujte TV či iné masovokomunikačné kanály. Znížením vonkajších impulzov (vnemového smogu) na istý čas sa i vášmu telu a mysli uľaví.

Zdroj : F.Nagy