Prečo sme na jar unavení a ako to zmeniť

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny je jar obdobím znovuzrodenia, kedy príroda potrebuje doslova „explodovať“. U nás to môže byť inak. Vplyvom nášho nepriaznivého životného štýlu sa väčšina z nás necíti ani šťastne, ani plný síl a vitality. Práve naopak, jar býva u niektorých ľudí spojená s únavou a napätím.

Mnohí z nás s príchodom jari a prvých slnečných dní pociťujú fyzickú aj psychickú únavu, vyčerpanosť, niekedy až depresiu. Počasie a jeho zmeny nás môžu dočasne ovplyvniť, ale nikdy nie nadlho. Po adaptácii na jeho zmeny, by mala únava ustúpiť, Ak sa tak nestane, treba hľadať problém inde.

Západná medicína chápe jarnú únavu ako jarnú asténiu , ktorá nie je klasifikovaná ako choroba. Ide o komplexný stav celého organizmu, ktorý sa vyznačuje viacerými fyziologickými zmenami, ku ktorým dochádza, keď sa organizmus prispôsobuje striedaniu ročných období. Za hlavnú príčinu klasická medicína nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov, čo býva sprevádzané nežiadúcim prírastkom na telesnej hmotnosti. Prispieva k tomu aj strava, ktorá je v zimnom období spravidla energeticky výdatnejšia. 

Príznaky jarnej únavy sú všeobecne známe – subjektívny pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti, bolesť hlavy, závrate, ospalosť, zlá nálada, podráždenosť.  

Jarná únava

Jarná únava

Jarná únava a tradičná čínska medicína (TČM)

Trochu inak to vidí TČM.  Podľa nej sme v období zimy, neuskladnili dostatok energie. Preto sme na jar, keď všetko rastie a berie energiu zo zimných zásob, malátni a unavení. Vyčerpali sme totiž počas zimy svoju zásobu a na jar nám zostalo veľmi málo. 

Jar je podľa ročného biorytmu obdobím, kedy je na vrchole čistiaca funkcia pečene a s ňou spojeného žlčníka. Pečeň ako náš najväčší detoxikačný orgán býva po zimnom období veľmi zanesená a môže spôsobovať rôzne typy únavy, ale tiež bolesti hlavy, zlé videnie a bolesti kĺbov a šliach. Takéto toxické zaťaženie pečene poznáme pod názvom jarná únava.

Pečeň sa ďalej spája so schopnosťou správne vyhodnocovať veci a spracovať spätnú väzbu. Má vplyv aj na zvládanie stresu a na slezinu, a tým aj na celý imunitný systém

Element dreva kontroluje svaly, šľachy a väzivo. Pokiaľ svaly nie sú dostatočne vyživené krvou z pečene, vedie to k ich stuhnutosti, necitlivosti a ku kŕčom. 

Ak sme sa teda v zime nešetrili a málo oddychovali, potom sa nemôžeme čudovať, že sme na jar slabí a unavení. Možno sme nezdravo jedli, zajedali sladkosťami dlhé zimné večery, menej sa pohybovali a viac sedeli pri televízore. 

Element Dreva

Čo môžeme urobiť ?

Ideálne ešte pred Veľkou Nocou očistiť svoje telo, hlavne pečeň od toxínov. Ak nie pred sviatkami, tak po nich to určite naše telo ocení.

Detoxikácia pečene - pečeň je najväčší detoxikačný orgán a práve na jar má možnosť najviac prečistiť telo. Toxíny sa nám do tela dostávajú priemyselne spracovanými potravinami, alkoholom, tabakom, liekmi, ale aj znečisteným prostredím, v ktorom žijeme. Aj u zudravého človeka sa vytvára metabolický odpad, ktorý treba vyčistiť a z tela odstrániť. 

1. Očistu pečene môžeme urobiť rôznymi spôsobmi, napr. aj pomocou olivového oleja, grepovej šťavy a Epsonovej soli. Poznám túto metódu, ale sama ju nikdy nepoužila, tak neviem k nej nič viac povedať. 

2. Pohodlný Detox s náplasťami LifeWave . Terapia biofotónovými náplasťami LifeWave spája výhody tradičnej akupunktúry a modernej svetelnej terapie. Zlaté Trio anti-aging náplastí je dobrý štart a jednoduchý spôsob ako si zlepšiť celkové zdravie, detoxikovať telo, odbúrať stres a zápaly, zvýšiť výkonnosť a znížiť vrásky. Toto je moja obľúbená, rýchla, jednoduchá a bezpečná metóda na detox celého organizmu. Začala som ju používať po operácii a pravideľne ju robim aspoň 2x do roka. 

3. Balík na prečistenie a obnovu od doTERRA. Pre viac informácií môžete kontaktovať konzultanta doTERRA. Na produkty doTERRA mám veľmi dobré referencie od známych, tak určite aj sama niečo neskôr vyskúšam.

4. Power Matrix ponúka Program na regeneráciu Pečene . Program som osobne testovala, doteraz 1x do roka používam aspoň Matrix Salutem a Matrix Relictum. Matrix Selen je tiež výborný. 

5. Zdravý svet má v ponuke lipozomálny produkt Liver Booster , kúru na Pečeň a Žlčník

6. Odporúčané potraviny a nápoje : mliečne kvasená zelenina, varené krúpy, ražné cestoviny, všetky druhy zelenej zeleniny, plzenské pivo - 0,1 l po jedle, karlovarská minerálka, naklíčené semienka, med, olivový olej, morské riasy, odvar z 3/4 melty a 1/4 koreňa čakanky, obmedzenie konzumácie tučných jedál - nie však úplne vylúčenie, to tomuto okruhu tiež škodí, nahradenie nasýtených tukov nenasýtenými, pohár teplej vody ráno a večer

Výborný je cesnak, Slzovka je výborná aj na detoxikáciu, potom grep, mrkva a cvikla, zelená listová zelenina, zelený čaj, avokádo, jablká, olivový olej-panenský za studena lisovaný, brokolica a karfiol, citróny, vlašské orechy, kapusta, kurkuma a pestrec mariánsky-semiačka, olej, alebo čaj z pomletých semiačok

Zelené potraviny

Zelené potraviny

 

Pečeni škodí Alkohol, Fajčenie, Obezita, Cukrovka, Soľ, Strava, Vírusy a infekcie, Lieky

Ak chodíte často do prírody doprajte si mladé rastlinky, teraz majú v sebe najviac sily a energie. Odtrhnite si lístky žihľavy, natrhajte medvedí cesnak, púpavu a použite ich v kuchyni pri príprave jednoduchých, ale výživných pokrmov.

Ja som si veľmi teraz obľúbila žihľavu na masle alebo Ghee s cestovinou alebo ryžou. K tomu trochu fermentovanej zeleniny a super obedy je hotový za pár minút. 

Cestoviny so žihľavou

Cestoviny so žihľavou

Možno sami poznáte a využívate iné druhy očistných kúr, čo je v poriadku. Čomu dôverujeme , to nám pomáha. Ja sa pri výbere doplnkov riadim hlavne svojou intuíciou a tiež tým, kto mi ich odporúča a aké majú výsledky. Vhodná strava pomôže telo zregenerovať, rovnako aj pôst, či diéta. Možností je veľa, podstatné je začať niečo robiť. 

Cesta k vyliečeniu je v podstate vždy rovnaká. Je to o poznaní toho, v čom človek robí chybu a v jej následnom odstránení. O to by sme sa mali všetci usilovať. 

AnnKa 

 
 
Tags: ,