Poruchy zraku a alternatívne možnosti uzdravenia

Vytlačiť

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Hovorí sa, že oči sú zrkadlom nášho zdravia. V posledných rokoch sú však ochorenia a poruchy zraku vo svete na vzostupe, za čo môže, okrem iných príčin, aj digitálne namáhanie očí a slabá prevencia a hygiena zraku. 

Už dlhšie si všímam, že mnoho ľudí sa v poslednej dobe sťažuje na zhoršenie zraku, suchosť v očiach, pálenie, dvojité videnie apod. Keďže lieky často nepomáhajú, ľudia hľadajú iné možnosti liečby. Zaujalo ma, čo na to hovorí tradičná čínska medicína (TČM), prípadne Germánska Nová Medicína a či je spôsob ako sa uzdraviť alternatívnou formou.

Oči v dnešnej digitálnej dobe

Všetci vieme, že oči sú najpoužívanejším zmyslovým orgánom nášho tela, preto potrebujú aj čas na oddych a hlavne regeneráciu. Najmä v dnešnej dobe, keď nielen dospelí, ale aj malé deti trávia nekonečné hodiny pred televízorom, počítačom alebo nad mobilom. Učíme sa, študujeme, nakupujeme aj hráme sa on-line a čas strávený pri obrazovkách rôznych médií sa neustále zvyšuje.

V minulosti ľudia nikdy takto dlho nepozerali do blízka ako to je teraz zvykom. Digitálne namáhanie očí je novodobý problém a môže byť ešte horšie, nakoľko technológie idú míľovými krokmi dopredu. 

Preto by sme sa mali naučiť chrániť si zrak už preventívne, spoznať ako to všetko funguje a hlavne dodržiavať hygienu zraku a aspoň základné odporúčania prevencie.  

Prevencia a alternatívna liečba zrakových problémov

Tradičná Čínska Medicína

Z pohľadu TČM sú oči vývodom pečene. Qi pečene prechádza očami.„ Keď je pečeň v harmónii, oči rozpoznávajú pätoro farieb.“ Aj očný nerv je spojený s dráhou pečene a je vyživovaný krvou pečene. Preto stav pečene rozhodujúcou mierou ovplyvňuje kvalitu zraku. 

V knihe Tao cesta ku zdraviu, autorka Z.V. Kozánková píše: Pečeň sa otvára v očiach. Jin pečene , teda krv, vyživuje a zvlhčuje oči . Väčšina problémov s očami a zrakom súvisí s poruchou pečene, napr. rozostrené videnie, šerosleposť, škvrny pred očami, zápaly oči, suché oči, rezanie, šedý aj zelený zákal. 

Vplyv pečene na zrak

Zlý stav pečene môže spôsobiť rôzne očné problémy od rozmazaného videnia, neostrého videnia, suchých očí až po oslabené videnie a žltnutie očí.

Preto pri ochorení očí treba liečiť aj pečeň. Čím skôr si začnete vyživovať oslabené oči cez pečeň a obličky, tým lepší a stabilnejší výsledok dosiahnete.

Oko je tiež energeticky vyživované všetkým vnútornými orgánmi tela t.j. rôzne časti oka sú spojené energetickými kanálmi:

Rohovka a Dúhovka patria k Pečeni.

Zrenica a šošovka patria k Obličkám.

Sklera (očné bielko) patrí k Pľúcam.

Tepny a žily, očné kútiky k Srdcu.

Horné viečko patrí k Slezine, spodné k Žalúdku.

To znamená, že nerovnováha v akomkoľvek orgáne môže viesť k ochoreniu oka. Identifikácia problému súvisiaceho s očami uľahčí nájsť problém, pretože akýkoľvek špecifický symptóm môže odhaliť špecifickú disharmóniu. A práve tam by sme mali smerovať s nápravou.

Príklady:

Dúhovka – môžu sa na nej vyskytnúť belavé škvrny, ktoré znamenajú, že buď je nedostatočná pečeň alebo obličky.  

Očné kútiky, krvný krúžok, to je krvný obeh. Vnútorný kútik patrí srdcu, vonkajší pečeni. Keď sú očné kútiky príliš bledé, znamená to, že v celom tele je nedostatok Qi (energie) alebo nedostatok krvi.

Očné viečka spadajú pod vládu sleziny. Ich opuch naznačuje nedostatok Qi sleziny, alebo že nám do očí vnikol patogén zvonka napr. vietor, či prach.

Očné bielka - začervenanie bielok naznačuje horúčosť v pľúcach alebo vdýchnutie zvonka.

Zrenica - jej zväčšenie v oboch očiach s nedostatočnou reakciou na svetlo poukazuje na vnútorný oheň, jednostranné zväčšenie je dôsledkom vetra.

Suché oči s potrebou kvapkania umelých sĺz sú príznakom nedostatku zložiek jin v tele, najčastejšie tekutín alebo krvi. Môžu byť spojené aj s depresiou a úzkosťou. 

Zvýšený vnútro očný tlak a glaukóm (zelený zákal) je zvyčajne dôsledkom zvýšeného jangu pečene, ktorý stúpa nahor.

Šeroslepota je podľa TČM spôsobená nedostatkom krvi pečene.

TČM dokáže vyriešiť mnohé problémy, preto netreba váhať a obrátiť sa na terapeuta tejto medicíny. Najznámejšou metódou je akupunktúra, kedy sa aplikujú „ihličky“ nielen na akupunktúrne body v blízkosti oka, ale aj na rôzne iné miesta po celom tele.

Nedá mi, aby som nespomenula aj pohľad Germánskej novej medicíny, ktorá mi nejeden raz pomohla s rôznymi neduhmi , ale aj dlhoročným problémom s prieduškami, ktoré ma doslova dusili od detstva až do roku 2010. 

Germánska Nová Medicína 

Je prvou príčinnou terapiou založenou na paralelnom skúmaní psyché (teda emócií), mozgu a orgánu človeka. GNM objavil v r.1979 Dr. Ryke Geerd Hamer /1935-2017/,vtedy internista na  klinike pre liečbu rakoviny pri Mníchovskej univerzite v Nemecku. 

Germánska nová medicína popisuje exaktne lekársko-biologické súvislosti živého organizmu, jednotu psychiky, mozgu a orgánu, tak ako to zatiaľ neurobila konvenčná, teda akademická, ani alternatívna medicína.

Germánska nová medicína (GNM) vysvetľuje biologický zmysel ochorení, mení doterajšiu predstavu o zdraví a chorobe a na základe prírodovedeckých zákonitostí vysvetľuje fungovanie, vznik a zánik chorôb v prepojenosti tela a duše. Mnohoročné skúsenosti z konzultácií s klientmi nám potvrdili, že príčinou prevažnej väčšiny chorôb je nespracovaný emocionálny konflikt, trauma alebo dlhodobý stres. 

Pozrime sa, ako vidí GNM niektoré ochorenia a problémy so Zrakom

Oko – rohovka, spojivky, šošovky

Riadiace centrum:
kortex, mozgová kôra veľkého mozgu, senzorická časť kortexu

Biologická funkcia: koža pokrývajúca oko, vonkajšia citlivostná schéma

Typológia konfliktu: nečakaný konflikt z odlúčenia, odtrhnutia, odpútania,oddelenia, vizuálneho charakteru

Emocionálna náplň konfliktu: nevídam ich dostatočne často, bojím sa, že už ich neuvidím, Chýbajú mi, kiež by som ich mohol vidieť, alebo opak…nechcem ich už vidieť, nech sa mi stratia z očí, ja sa na to nemôže dívať..to je otrasný pohľad…
Symptómy v konflikt-aktívnej fáze: nekróza, úbytok buniek aj v tkanive šošoviek, čo si nevšimneme

Názov ochorenia: nekróza, úbytok buniek

Symptómy v post-konfliktnej fáze: znovu výstavba, opuch, precitlivenosť, svrbenie, bolesti , dokonca sprevádzaná dočasnou zábudlivosťou do ukončenia ochorenia

Názov ochorenia: conjuctivitist, zápal spojiviek, začervenanie, keratitist, trachóm zakalenie, šedý zákal je vlastne jazva, ktorá sa vraj už nestráca, slabý konflikt – zápal spojivky, stredne silný - rohovka, veľmi silný konflikt – šošovka, karpina pri spojivkách

Biologické posolstvo-zmysel “ochorenia”: zníženie vizuálneho vnímania, ak nám niekto chýba, napr. ak nám milovaná osoba odišla, odsťahovala sa, alebo zomrela. Prípadne nám pohľad na niekoho vadí (zmizni mi z očí) …, typická je zábudlivosť kvôli hamerovmu ohnisku, dopad hamerovho ohniska do mozgu vždy spôsobuje lokálnu léziu, odpojenie synapsií, čo konkrétne v senzorickej časti kortexu vždy sprevádza zábudlivosť!

Pri oku hovoríme o 3 typoch konfliktov ( v závislosti od zárodočného plátku), ktoré spúšťajú biologickú zmenu.

1. Konflikt vydania, prijatia vizuálneho sústa, kmeňový mozog, žltou farbou postihnuté časti orgánu
2. Strachový konflikt prichádzajúci odzadu, okcipitálny kortex
3. Konflikt vizuálneho odlúčenia vybudovaný v senzorickej zóne kortexu

Tiky pod okom, v tomto prípade sa jedná o motorický konflikt konfrontácie: na toto sa ja neviem dívať, sledovať, prišiel som na niečo, pred čím sa nevyhnem, nad týmto neviem sklopiť zrak = ide o príznak z epikrízy programu priečne pruhovaného svalstva. 

Problém so slznými kanálikmi, suchými očami súvisí podľa GNM s biologickým konfliktom spojeným so slznými kanálikmi je „chcieť byť videný“ (nebyť povšimnutý alebo prehliadaný, cítiť sa vizuálne ignorovaný, nie je dovolené mi byť videný) alebo „nechcieť byť videný“ ( túžba byť neviditeľný, strach z prichytenia, povedzme, pri trestnom čine, sexuálnom čine alebo pri podvádzaní).

Chronický stav spôsobený neustálymi recidívami konfliktov sa nazýva Sjogrenov syndróm (pozri tiež suché oči súvisiace so slznými žľazami , vývodmi žliaz očných viečok , spojivkou a Sjogrenov syndróm spojený so suchom v ústach ).

Koho to zaujíma, môže pozrieť pre viac informácií sem: ZRAK , treba si zapnúť prekladač a pozorne si prejsť jednotlivé choroby zraku a čo je ich príčinou z pohľadu GNM. Prípadne osloviť lektora a konzultanta GNM Fr. Nagya, ktorý sa tomu venuje už viac ako 12 rokov.

Je autorom kníh Seznámení s novou medicínou, v ktorej predstavuje zákonitosti Germánskej medicíny a knihu Ako poraziť rakovinu už nie je tajomstvo .  Obe knihy kúpite v kníhkupectve Martinus  alebo v e-shope kliknutím na názov knihy. 

Ako si môžeme pomôcť ?

V prvom rade sa treba zamerať na prevenciu a dodržiavať aspoň tieto Jednoduché pravidlá:

Pri práci na počítači robiť prestávky -  aspoň 15-minútové prestávky preč od počítača po každých dvoch hodinách, aby si oči oddýchli. 

Správna vzdialenosť monitora a jeho nastavenie

Dobré osvetlenie -  dostatok svetla na čítanie a písanie, prácu na počítači alebo sledovanie televízie. Pri slabom osvetlení alebo v tme oči pracujú s väčšou námahou ako obvykle, čo spôsobuje únavu.

Časté žmurkajte na osvieženie a navlhčenie očí

Špeciálne okuliare na oči - obmedzujú škodlivé spektrum modrého svetla a tak vás pomáhajú chrániť proti bolesti očí, hlavy, zlému spánku a prispievajú k lepšej koncentrácii a bezpečnosti pri práci s PC. Skúste napr. tieto, sama ich chcem konečne kúpiť, takže zatiaľ neviem posúdiť ani značku ani kvalitu. 

Dobrá kvalitu vzduchu - vyvarujme sa suchých očí a zlepšujte svoj zrak použitím zvlhčovača, udržiavaním príjemných teplôt a vyhýbajte sa zadymeniu a iným znečisťujúcim látkam. 

TČM a terapia náplasťami LifeWave

Lifewave využíva fototerapeutické akupunktúrne náplaste aj na liečbu zrakových porúch a ochorení. Existuje viacero spôsobov a tzv. Protokolov overených a vyskúšaných lekármi a terapeutmi LifeWave.

Protokoly na problémy s očami:

1/ Najjednoduchší a najpriamejší spôsob ako si pomôcť náplasťami Lifewave je priložiť náplasť X39 priamo na oči, tak že ich umiestnime na masku (napr. tú, ktorá používajú letecké spoločnosti). Necháme takto cez noc alebo si v maske cez deň zdriemneme.

Ak nemáme náplasť X39, použijeme Carnosine . 

Zároveň môžeme cez deň nalepiť na pečeňové body LV3 náplaste Energy Enhancer , biela na prvú nohu, hnedá na ľavú. Týmto skvele podporíme pečeň a zároveň zrak.

3/ Prípadne môžeme k X39 pridať susedné pozície : Energy Enhancer, biela na extra bod Yintang  (tretie oko) a potom dáme Energy Enhancer, hnedá na Tai Yang extra bod na spánku.  

3/ Lokálne môžeme aplikovať náplasť Carnosine na spánky nad postihnuté oko. Ak sú postihnuté obe oči, môžete použiť Carnosine vľavo a Aeon vpravo. Na aplikáciu náplasti sú vhodné rôzne body okolo očného okolia. 

4/ Dr. Karen Kan hovorí, že používanie náplastí IceWave na oboch spánkoch môže nasmerovať energiu cez obe očné buľvy, čo môže byť pre mnohých ľudí väčším prínosom, ako využívanie bodov nad alebo pod okom.

Okrem toho môže pomôcť tzv. zametanie, tak že držíme náplaste IceWave vo svojich rukách a prechádzame nimi hore, dolu okolo spánkov a očí.  

Pri používaní náplastí Lifewave nezabúdajme na dobrú hydratáciu, lepíme 5 dní v týždni,  cez víkend si dáme voľno. Cyklus podľa potreby opakujme.

 Najväčší dar, aký kedy Boh dal človeku, nie je dar zraku, ale dar videnia. Zrak je funkciou očí, ale videnie je funkciou srdca

Power Matrix

Existuje celá rada bio-aktívnych preparátov Power Metrix, ktorá ponúka vynikajúce a  overenéh preparáty Matrix a v Programe na na prevenciu a rehabilitáciu zraku nájdete sériu nových očných prípravkov,  ktoré môžu urýchliť proces regenerácie špecifických štruktúr a tkanív oka.

V týchto dňoch pribudol aj nový očný preparát MatrixOPtic,  aquabiotikum na kontrolu rizík patologických stavov zrakového nervu. V každom prípade by som vyskúšala aspoň Matrix Visum a na pečeň Relictum

Ostatné doplnky

Bunkové soli  

Existuje úžasne jednoduchý a užitočný systém 12 základných a ďalších doplnkových minerálnych solí, ktorý sama podľa potreby užívam. Pochádza z Nemecka, má vyše 140-ročnú tradíciu a bohaté empirické poznatky.

Bunkové soli sú minerálne prípravky vyrobené v tzv. rezonančnej forme. Pomáhajú minerálne živiny prijať z potravy a mimobunkového priestoru do vnútra bunky a obnoviť tak ich rovnováhu.

Treba si prečítať všetky informácie a nájsť v prípravkoch , to čo nás trápi a kde nám môžu pomôcť. Prípadne sa skontaktovať s niekým, kto s nimi pracuje a vie ako ich použiť.

Nat Mur napr. pomáha pri všetkých prejavoch dehydratácie: vysychanie kĺbov a platničiek (praskanie v kĺboch), suché oči, pálivá bolesť očí a slizníc, suchá koža a sliznice, vodnatý sekrét z nosa, tečúce slzy, suché zdurené sliznice, strata čuchu a chuti, sucho v ústach atď.

Esenciálne oleje doTERRA

Esenciálne oleje sú silné koncentráty rastlín, preto je potrebné ich používať s rešpektom. Malé množstvo, 1-2 kvapky použité častejšie je bezpečné a efektívnejšie ako veľa kvapiek naraz. Nikdy ich nedávame do očí, do uší, do otvorených rán, či neriedené priamo na sliznicu.

Podpora zraku : aplikujte 2-3 kvapky zriedené v kokosovom, mandľovom oleji okolo očí (nikdy nie do očí!), na chrbát v driekovej časti a reflexné body očí

OLEJE: Clary Sage (Šalvia), Frankincense (Kadidlo), Helichrysum (Slamienka), Cypress, Vetiver 

Opuchy okolo očí : aplikujte 2-3 kvapky z  nasledujúcich olejov zriedených v nosiči, natierajte krúživými pohybmi v primeranej vzdialenosti okolo očí (nikdy nie do očí !)

OLEJE: Geranium (Muškát), Frankincense (Kadidlo), Rose, Eucalyptus, Juniper Berry (Borievka)

Je možné urobiť si zmes z uvedených olejov do napr. 10 ml fľaštičky po 10 kv. z každého, doplniť kokosovým olejov a tak aplikovať v primeranej vzdialenosti okolo očí denne  2-3 krát.

Pre celkovú očistu a podporu imunity sú vhodné - Balík celoživotnej vitality a Balík na prečistenie a obnovu.

Pre viac informácií kontaktujte konzultanta doTERRA

Ďalšie doplnky stravy

Ďalší vynikajúci prípravok je doplnok stravy Asthanaxtin, extrakt z krill oleju, ktorý prispieva k zdraviu očí. Zlepšuje prietok krvi do sietnice, znižuje zápal oka a inhibuje poškodenie buniek v rôznych častiach oka.3

Naviac môže pomôcť pri makulárnej degenerácii spôsobenou vekom, pri únave a bolesti očí, glaukómu alebo pri pocitu suchých a podráždených očí.  

Ďalším skvelým doplnkom je Lutein Plus komplex , špeciálny komplex prírodných extraktov a minerálov zameraný na výborný stav očí a zraku. Konkrétne Luteín spomaľuje degeneratívne zmeny na sietnici (makulárna degenerácia), ako aj vznik šedého zákalu. Chráni oči pred škodlivým modrým svetlom, podporuje prirodzené zrakové funkcie ako zraková ostrosť, citlivosť, nočné videnie.

Očná joga

Ďalším možným spôsobom, ako si pomôcť lepšie vidieť je masáž očí a takzvaná očná joga. Ide o cvičenia, pri ktorých sa zvyčajne odporúčajú krátke prestávky pre ľudí, ktorí denne pracujú na počítači.

Napríklad je dobré každú hodinu dve minúty trochu masírovať a cvičiť oči. Oku prospievajú krúživé pohyby, pohľad rôznymi smermi, hore, dole a do rôznych strán. Stačí kliknúť na You Tube a nacvičiť si aspoň niektoré základné cviky

Oči hovoria hlasnejšie ako slová 

Metóda na obnovu zraku bez okuliarov. Dr. Norbekova

Je to metóda na ozdravenie zraku prirodzenou cestou - bez použitia okuliarov, kontaktných šošoviek alebo chirurgie. Určite máte aj vy skúsenosť, že používaním okuliarov za zrak nezlepšuje , ale naopak zhoršuje a dioptrie sa nám tak časom zvyšujú. Takže aj toto je spôsob ako sa pokúsiť o presne opačný efekt, postupne znížiť dioptrie a odložiť okuliare. Aj s tým som sa stretla. Mne sa podarilo znížiť dioptrie o 1,25 , ale som lajdák a vzhľadom na to koľko som na počítači zabúdam na pravidelnú hygienu zraku. 

Do rúk sa mi kedysi dostala jeho kniha: „Skúsenosti hlupáka, ktorý našiel kľúč k úspechu a zbavil sa okuliarov“ V nej prináša metódu na ozdravenie zraku prirodzenou cestou - bez použitia okuliarov, kontaktných šošoviek alebo chirurgie. 

Bližšie informácie nájdete v tomto článku

Batesova metóda

Kniha Lepší zrak bez okuliarov - Wilam H. Bates bol prvým lekárom, ktorý takýmto jednoznačným a rozhodným spôsobom vyhlásil tézu, že ostrosť zraku každého človeka nie je trvalá.

Jemu vďačíme aj za objav, že lepšie videnie ide ruka v ruke s odstránením napätia (namáhania očí a duševného napätia) a pocitom ľahšieho, príjemnejšieho pohľadu. 

Na Slovensku sa Batesovej metóde s úspechom venuje Daniela Maťúchová z ProVitalis,  Centrum v Banskej Bystrici. Môžete sa k nej objednať, prípadne si objednať jej knihu : Lepší zrak prirodzene a sami si prečítať informácie o Batesovej metóde.

Kniha   Dobrý zrak bez brýli  sa venuje poruchám a náprave našej zrakovej schopnosti. Učí nás vidieť úplne iným spôsobom, na aký sme zvyknutí. Kniha má čo povedať všetkým tým, ktorí nosia okuliare a túžia sa ich zbaviť, ale aj tým, kto okuliare nenosí.

Záver:

Metód a prostriedkov alternatívnej medicíny je naozaj dosť. Jediné, čo treba je naša odvaha skúsiť niečo nové, trpezlivosť lebo všetko chce čas, hlavne to zanedbané a zodpovednosť, lebo za svoje zdravie sme zodpovední len my sami.

Poznámka : očiam tiež prospeje častý pohľad do diaľky ako relax pre oči. Nie z okna nášho bytu, ale najlepšie niekde na horách, na zelených kopcoch a pod modrou oblohou. Zelená a modrá farba údajne upokojujú nielen náš zrak, ale aj našu túžbu po slobode a nezávislosti. Možno aj to je dôvod, ktorý nás poháňa von do prírody - pre potechu očí aj našej duše.

AnnKa 

Zdroje sú uvedené v texte článku

 

 

 

 
 
Tags: , , , ,