Blog

ÁNO a NIE. Silné slová, ktoré ovplyvňujú náš život

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Každé slovo, ktoré vyslovíme má skrytú silu. Slová formujú naše presvedčenia, riadia naše správanie a v konečnom dôsledku vytvárajú náš svet. Ich sila pramení z našich emocionálnych reakcií, keď ich čítame, vyslovujeme alebo počujeme.

Sme jediný druh na zemi, ktorý požíva slová. Preto, nehovorme, pokiaľ naše slová nie sú lepšie ako ticho. Ako správne narábať so slovami radil aj Sokrates, starogrécky filozof.  

Ak naše slová nenesú parfum Lásky, náš život obklopuje tma Cit.web

Slovami dokážeme meniť svoju realitu, vytvárať príjemné a nepríjemné situácie, liečiť alebo ublížiť sebe aj druhým, cítiť sa skvele alebo nanič. Ak sme negatívni, deprimovaní či naštvaní , zamyslime sa nad svojim slovníkom, ktoré slová používame najčastejšie a akou Emóciu sú naplnené ? Je v nich láska, radosť, hnev, smútok...?

 

ÁNO a NIE

Jednými z dôležitých a často používaných slov sú slovíčka ÁNO a NIE. Nimi určujeme súhlas alebo nesúhlas s niekým, niečím, robíme rozhodnutia, ktorými meníme svoj život. Mali by sme ich používať s múdrosťou,  slobodnou voľbou a v súlade s našou vnútornou harmóniou.

Slová, ktoré nie sú zakorenené v hlbokom zmysle bytia, sú stále arogantné. Iba naša ľudskosť a srdce ponúka pravú odpoveď na tajomstvo života. Cit.web
 

Povedať "áno" alebo "nie" príliš rýchlo alebo príliš často nás niečo stojí.

Myslím, že všetci sme sa neraz dostali do situácie, keď sme svoje ÁNO, či NIE oľutovali, či už preto, že sme ho povedali človeku, ktorý nás opätovne sklamal, alebo sme ním odmietli skvelú príležitosť. 

Alebo sme moc neuvažovali a príliš rýchlo a často sme povedali ÁNO, lebo sme si mysleli, že to zvládneme, a že je to naša povinnosť. Nakoniec sa nám týmto spôsobom veci nahromadili a nevedeli sme ako z toho von. My ženy si totiž často myslíme, že sme povinné pomáhať ľuďom okolo seba, najmä našim blízkym a to často aj na úkor svojho času a zdraviu. Nehovoriac o tom, že druhým týmto spôsobom robíme "medvediu službu"

V minulosti som v rôznych vzťahoch, príliš často hovorila áno až kým mi nedošlo, že mám problém si nájsť čas na seba, že sa príliš  prispôsobujem až doslova strácam v potrebách druhých. Chcela som byť dobrá pre druhých a moja vlastná hodnota išla dolu kopcom. 

Potom prišiel čas, keď som sa musela (aj chcela) naučiť postarať o svoje potreby a učila som sa povedať Nie ľuďom a veciam, ktoré ma ťahali dolu a ktoré som už nechcela robiť. Nakoniec som pochopila, že nepotrebujem druhých k tomu, aby som vedela kým som, a že môžem byť šťastná aj vtedy, keď si dovolím nič nerobiť. Je to veľmi oslobodzujúce.

Náš život je výsledkom našich rozhodnutí  Stephen Covey

ÁNO alebo NIE 

Povedzme NIE, keď potrebujeme čas na seba, na oddych, keď máme chuť na kúpeľ alebo na chvíľu samoty. Máme na to právo a nie je to žiadna sebeckosť. Sme zodpovední za svoje zdravie a za to, aby sme sa cítili dobre. Unavení a bez energie nepomôžeme sebe ani druhým.

Zostaňme verní sami sebe, svojim zásadám, presvedčeniu a životným cieľom. Radšej povedzme NIE, ak to ohrozuje našu integritu a to, čím sme. Ľudia nás často presviedčajú o tom, čo by bolo pre nás dobré a prospešné. Sú, ale hranice kam by sme sa nemali pustiť aspoň dovtedy, kým sami nezmeníme svoje presvedčenie.

Povedať ÁNO jednému človeku môže znamenať povedať druhému NIE. Zvážme s kým a kedy sa stretneme, komu pomôžeme. Nemôžeme byť naraz na dvoch miestach. Preto kým sa rozhodneme, uistime sa, že je to správny človek, správne miesto, kam sa chystáme a že to skutočne chceme urobiť. Pochopme, že ak hovoríme príliš často ÁNO napokon povieme NIE, práve tomu, komu sme chceli pomôcť.

Niekedy naše ÁNO druhému vôbec nepomôže, naopak oberá ho o vlastnú silu a zodpovednosť. Dovoľme mu byť silným lebo naše NIE ho posilní a umožní mu rásť. Preto sa nedajme zmanipulovať falošnou ľútosťou alebo pocitom krivdy. Ak je naším dôvodom pre ÁNO ľútosť, pocit viny alebo nejakého záväzku, blížime druhým aj sami sebe. 

Hovorme ÁNO ľuďom, na ktorých nám záleží a je nám s nimi dobre. Povedzme ÁNO situáciám, príležitostiam a ponukám, ktoré nás posunú ďalej, niečo nás naučia a pomôžu nám zlepšiť kvalitu nášho života.

Prestaňme hovoriť ÁNO všetkému, čo nemáme radi a čo je nám nepríjemné. Nepodliehajme tlaku druhých lebo Život je príliš krátky, aby sme povedali áno veciam, aktivitám, udalostiam a úlohám, ktoré neznášame.

Záver: 

Stephen Covey hovorí: "Musíte sa rozhodnúť, aké sú vaše najvyššie priority a mať odvahu príjemne, s úsmevom a bez ospravedlnenia - povedať" nie " nesprávnym veciam. A spôsob, ako to urobiť, je mať väčšie ÁNO vo svojom vnútri. "

Annka

 
 

 

Tags:

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať