Blog

Aké gestá, taká choroba. Choroby a gestá podľa TČM

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 
O tom, že zdravie závisí aj od psychického stavu človeka, vieme už dávno. Podľa princípov čínskej medicíny nám však to, ako sa cítime, aké používame gestá, alebo ako aktívne sú naše zmysly, prezrádza, či máme zdravé vnútorné orgány. 

 

Napríklad človek, ktorý sa neustále hrá s ceruzkou alebo iným predmetom a nedarí sa mu schudnúť, má určite problémy so slezinou.

Začarovaný kruh

Čínska medicína hovorí, že naše telo je rozdelené do piatich okruhov – slezina, pečeň, srdce, pľúca a obličky. Pokiaľ sú všetky orgány zdravé a nemusia bojovať s toxickými látkami, je všetko v poriadku. Lenže väčšina z nás nejaký ten problém má. Práve vtedy sa nám telo snaží naznačiť, aby sme s tým niečo robili. 

Už pozorovaním gestikulácie spozná odborník, aký okruh orgánov je potrebné detoxikovať. Znamená to, že pokiaľ choré orgány očistíte a vyliečite, zmenia sa vaše gestá, bude vám lepšie na duši, a dokonca sa vám môže napríklad zlepšiť sluch.

 Ak chceme poznať vnútro, je potrebné pozorovať zvonku. Je to preto, že všetko, čo je vo vnútri, sa musí prejavovať navonok, Tan Qu Tan Xi 

OKRUH SLEZINY

Do neho spadá žalúdok, slinivka, ďasná, jazyk, pery, štítna žľaza, meniskus, panvové dno a ďalšie.

Ako sa prejavujú problémy
So slezinou a jej orgánmi súvisí hmat, ale i chuť. Kuchárka, ktorá nemá v poriadku okruh sleziny, aj keď sa veľmi snaží, jedlo poriadne nedochutí.
Reč tela
Pokiaľ sa človek často hrá s ceruzkou, spája brušká prstov alebo si žmolí oči, neustále niečo ujedá, telo hlási, že je potrebné očistiť okruh sleziny.
Pocity
K slezine patrí premýšľanie, prehnané starosti o druhých, hromadenie (peňazí, majetku, citov...), neustále vzdychanie, rozvláčne a detailné rozprávanie alebo rozoberanie rovnakých tém stále dookola.

 

OKRUH PĽÚC

Sem patrí hrubé črevo, koža, žily, hrtan, nosohltan, chrbtica v bedrovej oblasti, nosová sliznica a ďalšie.

Ako sa prejavujú problémy
S okruhom pľúc súvisí čuch, ale aj vôľa. Pokiaľ neustále odkladáte svoje povinnosti a máte sklony k depresii, bolo by dobré zamerať sa na spomenuté orgány. Ľudia, ktorí neradi chodia do spoločnosti a ľutujú sa, majú problémy práve s týmto okruhom.
Reč tela
Podľa odborníka pohyb pri pľúcnych gestách vychádza z palca ruky. Typické je držanie neobvykle vytočených rúk na stehnách. Tento posed prináša ľuďom so znečistenými okruhmi orgánov pľúc uvoľnenie. Takí ľudia si často vyhŕňajú rukávy, dávajú si palec pred ústa, utierajú nos, držia si bradu alebo podopierajú čelo. Typický je hrbatý chrbát a prepadnutý hrudník.
Pocity
Človek s problémami v tejto oblasti cíti ťažobu celého sveta na svojom chrbte, málo komunikuje, keď už prehovorí, tak ticho a bez gestikulácie. Neznáša konflikty.

 

OKRUH OBLIČIEK

Týkajú sa ho i ďalšie orgány: močový mechúr, vaječníky, vajcovody, maternica, prostata, vlasové korienky, zuby, miecha, kosti, kĺby...

Ako sa prejavujú problémy
Do okruhu obličiek spadá aj sluch a koncentrácia, preto ľudia s touto problematickou oblasťou horšie počujú, rozumejú a musí sa im všetko hovoriť dvakrát. Okrem toho sa len ťažko sústredia a vyruší ich aj menší hluk.
Reč tela
Typické pre „obličkové“ osoby sú modliace sa a zopnuté ruky, ruky spojené za hlavou alebo dlane v lone. Jedným z prejavov zlej funkcie okruhu obličiek je okusovanie záderov na koži alebo takzvané vačky pod očami.
Pocity
Problémy s týmto okruhom sa prejavujú prílišnou opatrnosťou, taký človek potrebuje mať stále krytý chrbát. Zmeniť zamestnanie alebo opustiť partnera je pre neho nemysliteľné.

OKRUH PEČENE

Pod vplyvom pečene je žlčník, centrálna nervová sústava, penis, pošva, pohlavné hormóny, svaly, bedrá, kolená, lakte, nechty a ďalšie.

Ako sa prejavujú problémy
Okruhu pečene sa týka predovšetkým zraku. Nejde len o to, že človek zle vidí, ale zvyčajne tiež nedokáže správne rozlišovať farby. Rovnako je pre neho ťažké dobre posúdiť svoju životnú situáciu a rozhodnúť sa. Ten, kto potrebuje detoxikáciu pečene, je nerozhodný, nie je zdravo sebakritický a má sklony k posudzovaniu iných.
Reč tela
Pri pečeňových gestách človek najčastejšie používa nechty, kĺby. Gestá : založenie rúk , tým ukazujeme, že sa uzatvárame, že jedine my máme pravdu 
Pocity
Narušená energia pečene sa prejavuje nedostatkom odvahy, obrovskou sebakontrolou a nenormálnym puntičkárstvom, alebo naopak, bojovnosťou, výbuchmi hnevu a žiarlivosťou.

 

OKRUH SRDCA

Do neho patrí aj tenké črevo, tepny, vonkajšie ucho, osrdcovník, jazyk a tvár. 

Ako sa prejavujú problémy
Tejto oblasti sa týka reč a zároveň schopnosť vnímať svoj inštinkt. Ľudia, ktorí majú s orgánmi v okruhu srdca problémy, nepustia druhého k slovu, radi sa predvádzajú, ale zároveň si nemôžu spomenúť na to správne slovo ani kde dali kľúče. Radi riskujú, alebo naopak, vidia vo všetkom nebezpečenstvo. Typický postoj pre človeka s podobnými problémami je so založenými rukami, k tomu praskanie kĺbov, podpieranie hlavy päsťou a škrabanie sa na spánkoch.
Reč tela
Typické je šúchanie dlane o kolená, držanie hlavy v dlaniach, vyplazovanie jazyka, príliš rovný postoj, široké gestá rukami a pokladanie si dlane na srdce.
Pocity
Tí, ktorí by potrebovali očistiť okruh srdca, majú až neprirodzenú radosť, nie sú schopní ovládať svoje city, rýchlo sa pre niečo nadchnú, ale ich plameň aj rovnako rýchlo vyhorí. Trápi ich strach zo smrti, neistota, nepokoj a strata prirodzenej intuície.

Ako sa hovorí, ...všetko so všetkým súvisí...zrejme to platí aj pri chorobách a s nimi spojených gestách. Všímajme si, čo robíme, aké gestá najčastejšie používame a možno nám to pomôže včas odhaliť zdravotný problém a predísť tak niečomu oveľa vážnejšiemu.

Annka

 

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať

Zdieľať < /a>
(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sk_SK/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));