Blog

Z Tureckej cez Krížnu na Ostredok a Majerovu skalu

Hodnotenie používateľov: 0 / 5

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Veľká Fatra je krajinný celok geomorfologickej Fatransko-tatranskej oblasti a patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria. Svojou krásou a zachovalosťou sa radí medzi turistické skvosty Slovenska.  

Národný park Veľká Fatra skrýva v sebe množstvo zákutí a poskytuje krásne výhľady na okolitú krajinu. Najvyšší vrch je OSTREDOK (1592 m), na ktorý som sa už dávno chystala  ísť. Preto, keď som zbadala pozvánku od KST-Manín, ani chvíľu som neváhala. Tešilo ma aj to, že túra bola plánovaná na voľný pracovný deň (15.09.21), ktorý som si mohla pekným a zmysluplným  spôsobom vyplniť. 

Bola to moja prvá túra s turistami. V pláne boli, okrem výstupu na Ostredok, aj dve ľahšie trasy v Španej doline pre rodiny s deťmi a starších, či menej zdatných turistov. Na Ostredok sme nakoniec išli len piati,  takže som sa ocitla medzi ostrieľanými turistami. 

Trasa:

Turecká - Ostredok - Majerova skala - Staré Hory

Dĺžka trasy: 17,4 km, Prevýšenie: 1 216 m, Čas: 6:00 hod. 

Vychádzali sme z obce Turecká, ktorá svojou polohou praje cestovnému ruchu a horskej turistike. V obci sme popri domoch odbočili vpravo a o chvíľu sme už boli pod niekoľko rokov, chátrajúcim a nefunkčným lyžiarskym vlekom.

 

Táto časť túry s prudkým stúpaním do kopca, sa mi zdala miestami nekonečná a so slnkom v chrbte aj menej príjemná, ale poctivo sme si ju vyšliapali. Snažila som sa držať krok a hlavne dych s turistom predo mnou, ktorý sa nielen kvôli mne trochu "zdŕžal", čo som síce ocenila, ale miestami som tomu moc neverila.

Išli sme stále rovnakým tempom s minimálnym zastavením asi dve a pol hodiny, keď sa konečne prudké stúpanie zmenilo na pohodovú a príjemnú túru po hrebeni Malej Fatry. Nádherné výhľady z hrebeňovky okamžite vynahradili všetku námahu. 

“Najlepší výhľad sa naskytne po najťažšom stúpaní.”

Turistov počas výstupu pribúdalo, dokonca sme tu stretli aj mnohých cyklistov, ktorí si plnili svoje vrcholové ciele. Po troch hodinách chôdze ma zvykne bolieť ľavé chodidlo, ktoré musím odľahčiť, čo robím tak, že sa vyzujem a idem bosá. Po tomto hrebeni to bol skvelý pocit, takže som išla pomerne dlho na boso až na Krížnu a potom zas pri ceste späť. Nebola som sama, cestou sme stretli ešte jednu bosonohú turistku. Užívala si to rovnako ako ja. 

Na horách je niečo majestátne a niečo pokorné. Možno je to ich veľkoleposť alebo počiatočný úľak, keď ich prejdete zrakom. Ale nakoniec, tou najväčšou pokoru je pocit šťastia a úspechu,  ktorý vás dostane zakaždým, keď sa ocitnete na jej vrchole.

Postupne sme prešli sme niektorými známymi vrcholmi a miestami Veľkej Fatry:

Krížna (1 574 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Veľkej Fatry a ponúka kruhový výhľad. Je tu dosť veterno, ale v slnečnom počasí to bodlo ako príjemné ochladenie. Krížnu možno trochu špatí oplotený vojenský objekt spojovej služby s vysielačmi, ale poskytuje aj malebný výhľad na mnohé okolité pohoria.

Z Krížnej môžete ísť smerom na Kráľovu studňu alebo pokračovať po hrebeni na hôľnatý Frčkov (1 586 m.n.m.) Je to druhý najvyšší vrch a zároveň aj najatraktívnejšia časť tohto pohoria.

"Každý vrchol hory je na dosah, ak budeš stále stúpať."  - Barry Finlay

My sme prešli cez Frčkov a pokračovali ďalej na Ostredok (1 595,6 m n. m.), najvyšší veľkofatranský vrch a cieľ našej turistiky. Poskytol nám nerušený kruhový výhľad na okolité kopce a prekrásnu prírodu.  

Do roku 2015 bol považovaný za najvyšší vrch jeho severný vrchol. Všetko však zmenili členovia Klubu slovenských turistov, ktorí v lete 2015 osadili na južnom vrchole vzdialeného zhruba 400 metrov juhovýchodne tabuľu, ktorá tvrdila že najvyšším vrchom je práve južný kopec s krkolomným názvom Pustolovičia. Následné premeranie túto domnienku potvrdilo.

Bikom na Ostredok

Po krátkom osviežení, občerstvení a oddychu sme sa otočili a vybrali cestou späť ku Krížnej a od nej smerom dolu, potom vľavo ku Majerovej skale (1 283 m n. m.).  Vďaka svojej jedinečnosti ako aj prírodnej výnimočnosti je zaradená k prírodným pamiatkam Slovenska.

Je tu super výhľad nielen na okolité pohoria, ale môžeme nazrieť aj hlboko do dolín. Krátke a hlasné zaujúkanie od jednej našej členky, vyznelo ako hold a poďakovanie sa prírode a potešilo aj ostatných turistov. 

"Hory volajú a ja musím ísť " - John Muir

Odtiaľto sme sa vybrali smerom dolu k Starým Horám, kde sa naše putovanie Veľkou Fatrou skončilo. Po výdatnej polievke a jednom chladenom pive prišiel pre nás autobus a hurá domov.

Ďalší krásny deň za mnou, určite pôjdem zas. 

Annka

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať