Blog

Šesť prírodných liečiteľov pre zdravie a pohodu

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Ľudí trápia rôzne ochorenia, užívajú medikamenty a zabúdajú na dary matky Prírody. Pritom energia a sila prírody má ozdravujúce účinky a je dostupná pre každého z nás. 

Matka príroda je nesmierne štedrá v tom, že nám poskytuje množstvo spôsobov, ako sa vyliečiť z mnohých chorôb bez modernej medicíny. Existuje šesť prírodných liečiteľov, ktorí nás nestoja ani cent a s ich pomocou môžeme žiť zdravšie a spokojnejšie.

Sú to: vzduch, voda, slnečné svetlo, odpočinok, strava a cvičenie. Ak ich budeme rozumne využívať, vydláždime si cestu k lepšiemu zdraviu.

VZDUCH 

Vzduch je všade okolo nás. Možno aj preto berieme dýchanie ako samozrejmosť a často dýchame nesprávne, najmä kvôli rýchlemu životnému tempu a stresu. Alebo nesprávne držíme telo a naša bránica a pľúca nemajú dostatok priestoru pre svoju prácu. Mnoho ľudí dýcha rýchlo, plytko, zadržiava dych alebo dýcha ústami a nie nosom.

Dýchanie nosom produkuje kyselinu dusičnú, základnú látku pre relaxáciu, je zdravšie a dochádza pri ňom k vyššiemu príjmu kyslíka do tkanív, dýchanie s otvorenými ústami vysušuje ústa a znižuje imunitu. 

Ak sa naučíme dych vedome používať, môžeme si výrazne zlepšiť kvalitu života. Nácvik správneho dýchania nie je jednoduchý, ale pravidelným tréningom sa zautomatizuje natoľko, že ho budeme robiť ľahko a bez námahy.

Minule ma oslovil Rostislav Václavek a jeho 5 pilierov Zdravia , skúste si pozrieť jeho BLOG a videá, otestujte sa a zlepšite si svoje dýchanie a tým aj Zdravie. 

VODA 

Voda je Život, považujeme ju za prírodný elixír života. Pitná voda je nevyhnutná pre udržanie dobrého zdravia, pre naše obličky, trávenie, hydratuje kožu, atď.

Napr. Ajurvéda odporúča  pitie teplej prevarenej vody priebežne počas dňa v malých množstvách. Jej prevarením sa mení jej kvalita z ťažkej na jemnú a oveľa ľahšie preniká do hlbších tkanív nášho tela, vyživuje všetky bunky, vyplavuje toxíny a rehydratuje tkanivá. Jednoducho povedanémá silnejšie liečivé schopnosti.

Pitie prevarenej vody posilňuje aj tráviaci oheň a môže odstrániť hlavnú príčinu väčšiny chorôb. Odporúča sa prevariť vodu päť až dvadsať minút, aby sa prečistila, a držať ju v banke, aby ste ju mohli piť počas dňa.

Konkrétne terapie s vodou som zhrnula minule v článku Zázrak zvaný voda... 

Pri vonkajšom pôsobení, napríklad vo forme kúpeľov vo vode alebo parných kúpeľovmá voda vynikajúce prirodzené liečivé účinky. Liečivú schopnosť vody môžete objaviť aj vďaka naparovaniu. Striedaním teplej a horúcej vody, pridaním soli, byliniek alebo esenciálnych olejov do kúpeľa sa jej schopnosti ešte znásobujú.

Voda tak priamo pôsobí na naše cievy a nervy, ktoré sú v úzkom kontakte s pokožkou a vnútorným systémom nášho tela. Preto je pre naše telo nesmierne liečivá.  

 

SLNEČNÉ SVETLO

Slnko bolo mnohými národmi uznávané ako božstvo a nesmierny vplyv svetla a farieb na zdravie živých organizmov potvrdzujú aj desiatky vedeckých výskumov prebiehajúcich od začiatku minulého storočia.

Slnečné svetlo je základnou zložkou zdravia, zvyšuje imunitu a dodáva vitamín D. Desať minút slnečného kúpeľa v skorých ranných hodinách zvyšuje zdravie a dlhovekosť. Najvýživnejšie sú lúče vyžarované slnkom dvanásť minút po východe slnka. Lúče svetla prichádzajúce z východu zvyšujú energiu, kreativitu a inšpiráciu

Pokiaľ sa chcete o téme dozvedieť viac, siahnite po knihe Svetlo – liek budúcnosti. Jej autor je význačný americký optometrista Jacob Liberman, propagátor metódy na zlepšenie zraku nazvanej Open Focus.

Ak pripustíme, že svetlo je hlavným faktorom pre udržanie všetkého života, musíme tiež priznať, že nedokonalé a nekompletné osvetlenie bude ovplyvňovať všetky aspekty ľudskej existencie

Kniha je najucelenejším dielom o pôsobení svetla na človeka a iné organizmy, aké u nás doposiaľ vyšlo. Autor v nej vysvetľuje, ako svetlo vstupujúce očami ovplyvňuje prostredníctvom hypofýzy, hypotalamu a epifýzy väčšinu procesov prebiehajúcich v organizme, ako uzdravuje a lieči.

Dokonca som čítala, že obezita môže byť spojená s modrým svetlom v noci ( tv, počítače, svietiaci budík...) a nedostatkom slnečného svetla počas dňa ( Dr. Jack Kruse -  neurochirurg a teoretik kvantovej biológie  - O svetle a mikrobiome )

Mnohí vedci dnes dokazujú, ​​že slnečné žiarenie nie je zďaleka také nebezpečné, ako nám lekári obvykle tvrdia – oveľa horšie na nás totiž pôsobí jeho nedostatok spojený s pobytom v uzavretých miestnostiach. 

Světlo - lék budoucnosti výborná v poradí druhá kniha od jaoba Libermana, spolu s Mizakarim Norbekovom Jak se zbavit brýli , Danielou Maťúchovou - Lepší zrak prirodzene , Batesom apod. nám ukazujú ako oslobodiť svoje oči od akýchkoľvek okuliarov a začať konečne vidieť svet taký je. K tejto som som sa trochu priblížila aj v článku Metóda na obnovu zraku

Integrálna medicína radí : doprajte si kvalitný spánok a eliminujte alebo znížte vystavenosť  tzv. modrému svetlu aspoň 2 hodiny pred spánkom, lebo telo sa najlepšie regeneruje počas nočných hodín. 

 ODPOČINOK 

„Skoro spať, skoro vstať,“ je príslovie, ktoré všetci poznáme. Chodiť spať o desiatej hodine a vstávať pred 6. hodinou ráno je dôležitou ingredienciou pre udržanie dobrého zdravia. Od desiatej v noci do druhej v skorých ranných hodinách telo asimiluje všetky zložky strávené počas dňa. 

Toto je veľmi dôležitý aspekt trávenia, ale ak zostaneme dlho do noci hore, tento proces sa preruší a výsledok je zdraviu škodlivý. Čím neskôr človek ide spať, tým sa ráno cíti menej svieži.

Spánok je základný kameň ľudského zdravia a začína ráno po prebudení. To, ako sa počas dňa správame, radikálne ovplyvňuje celý náš spánkový cyklus a jeho kvalitu. Môžeme zlepšovať svoju životosprávu, pohyb a ďalšie veci vo svojom živote, ale ak budeme zanedbávať spánok, potom veľa našej energie príde navnivoč.

Ako si zabezpečiť lepší spánok

  • poslednú hodinu pred spaním sa nevystavujme intenzívnemu svetlu
  • doprajme si príjemný kúpeľ alebo teplú sprchu
  • používajme levanduľovú vôňu alebo levanduľový olej
  • minimalizujme vplyv okolitého hluku a svetla (tmavé závesy)
  • prejdime si deň ako film, poďakujme zaň 
  • pustime z hlavy, čo treba urobiť na budúci deň, napíšme si to radšej
  • zaraďme do denného režimu fyzickú aktivitu

V prípade nespavosti hľadajme skutočné príčiny a urobme všetko preto, aby sme nespavosť vyliečili. Hlavne sa vyhnime používaniu práškov na spánok, ktoré vytvára závislosť a tú odstrániť je oveľa ťažšie. 

 

STRAVA

Jedlo je najlepší liek, ak sa užíva s rozumom. Správna strava je hlavným nástrojom na udržanie zdravia. Ak budeme jesť správne potraviny, nebudeme potrebovať veľa liekov. Potraviny by mali byť čerstvé, organické a bez GMO. Strava by mala vyhovovať našej individuálnej konštitúcii a ku každému jedlu by mala byť pripravená čerstvá

Dôležité je neprejedať sa, aby sa telo nezanášalo nestrávenými toxínmi. Buďme pravidelní v čase jedla a hlavné jedlo jedzme na poludnie, keď je tráviaci oheň maximálny. Jesť neskoro v noci sa neodporúča, pretože jedlo zostane nestrávené a nestrávené jedlo môže viesť k chorobám. Počas jedenia dávajte pozor na jedlo. Pri jedle je najlepšie nevstávať, nepozerať televíziu ani čítať.

Je dobré jesť pravidelne, ale v poslednej dobe sa odporúča dodržiavať prerušovanú dennú „hladovku“/ prerušovaný pôst. Je to trend, ktorý môže mať pozitívne účinky na telo i mozog a dokonca predlžuje život. Prerušovaná hladovka je spôsob stravovania, ktorý funguje na princípe striedania obdobia pôstu a jedenia.

Ide o spôsob časovo obmedzeného stravovania po dobu 16 až 24 hodín, strieda čas relatívne normálneho príjmu počas 8 až 24 hodín. Na rozdiel od iných diét, počas prerušovanej hladovky môžete jesť skoro všetko, ale len v obmedzenom čase.

16/8 – 16-hodinová hladovka

Ide o najprirodzenejší spôsob hladovania. 16/8 je metóda, kedy každý deň po dobu 16 hodín hladujeme, a zvyšných 8 hodín dňa môžeme zjesť dve, tri a viac porcií jedla. 

Držať diétu 16/8 v praxi znamená, že vynecháme raňajky a našim posledným jedlom bude večera. Napríklad, prestaneme jesť o 20:00 hodine večer a našim nasledujúcim jedlom bude až obed o 12:00 hodine nasledujúceho dňa. 

Tento režim si môžeme prispôsobiť vlastným potrebám. Ak si nevieme predstaviť začiatok dňa bez kvalitných raňajok, môžeme vynechať večeru. Dôležité je, dodržiavať pomer 16/8 alebo 14/10 .
 
Počas tohto "stravovania" dochádza k výrazným zmenám, ktoré pozitívne ovplyvňujú naše zdravie, zlepšuje sa citlivosť na inzulín, hladiny rastového hormónu raketovo stúpajú, čo má dobrý účinok na odbúravanie tukov a nárast svalovej hmoty, dochádza k bunkovej obnove a k zmenám vo funkcii génov, vďaka ktorým sa dožívame vyššieho veku a ktoré nás chránia pred chorobami. 
 
Prerušovaná hladovka je aj skvelým nástrojom na chudnutie, nakoľko nás núti jesť menej a naopak spáliť viac kalórií. Informácií o tomto druhu stravovania nájdete na internete oveľa viac , prípadne si môžete zadovážiť knihu od Daniel Roth : Prerušovaný pôst. 

 

CVIČENIE 

Pravidelný pohyb a cvičenie je jedna z najúčinnejšia forma prevencie mnohých chorôb. Odporúča sa aspoň 30 minút cvičenia denne , napr. turistika, beh, džoging, bicyklovanie, korčuľovanie na kolieskových korčuliach, plávanie, tenis a podobne. 

Ak neviete kde začať, skúste skvelé a jednoduché cvičenia ako precvičenie Fascií , rannú rutinu na rozhýbanie Energie alebo cvičenie akademika Norbekova. Sú nenáročné a dokonale vás naštartujú a nabijú energiou a silou.

Skorá ranná prechádzka je cvičenie, ktoré môže robiť každý, a ktorá dodá energiu na celý deň. Pobyt v prírode neuveriteľne osvieži, udržiava nás vo forme, pomáha srdcu, znižuje vysoký tlak, zlepšuje pamäť a sústredenie, navodzuje pocit šťastia, posilňuje imunitný systém, odbúrava stres, podporuje kreativitu  a prináša mnoho ďalších výhod pre naše zdravie. V neposlednom rade je to aj dokonalý únik pred TV, ktorá nám nerobí dobre v mnohých smeroch.  

Športové aktivity - druh, intenzita a dĺžka tréningu, by mali byť byť prispôsobené našej fyzickej stavbe a veku. Bicyklovanie, joga, plávanie a aerobik sú šetrné spôsoby, ako zvýšiť našu výdrž. Cvičenie by nemalo byť namáhané a človek by mal spomaliť, ak začne zhlboka dýchať alebo ak sa príliš potí. 

V každom prípade cvičiť môžeme kdekoľvek vonku aj doma, s náradím aj bez neho, sami aj v kolektíve, podstatný je pohyb, ktorý posilňuje telo, organizmus, ale aj myseľ. Niečo je vždy lepšie ako nič, preto začnite v malom, s dosiahnuteľnými cieľmi, a potom pokračujte, kým budete silnejší a pohyb sa stane vašou dennou potrebou aj záľubou. 

Záver:

Toto je, samozrejme len stručný prehľad vyššie uvedených tém, ale umocňuje to, čo už väčšina z nás vie – že týchto 6 „lekárov“ môže mať obrovský vplyv na naše zdravie a nebudú nám účtovať ani halier. 

S láskou 

Annka

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať

Zdieľať < /a>
(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) {return;} js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sk_SK/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));