Blog

Ako prežiť Zimu podľa Čínskej medicíny

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Je tu opäť december a s ním aj začiatok zimnej sezóny. Chlad a zima nás nútia spomaliť, sústrediť sa dovnútra a možno aj aj premýšľať, čo urobiť pre svoje zdravie,  ako uchovať a uživiť svoju vnútornú energiu.

Tradičná čínska medicína

Nakoľko s alternatívnou liečbou, kam spadá aj čínska medicína, mám dobré osobné skúsenosti pozrela som sa na zimu z jej pohľadu. Keď som čítala rôzne články a pozerala videá, všetko mi dávalo zmysel a tiež odpovede na otázky ohľadom zdravia, energie, prevencie a životného štýlu.

Ak chceš, aby strom riadne vzrástol, musíš spevniť jeho korene, ak si praješ, aby voda prúdila ďaleko, musíš prečistiť jej pramene.“ (Čeng z obdobia Tchang, 618 – 906)

Tento citát dobre vystihuje princíp liečby podľa tradičnej čínskej medicíny. Jej cieľom je nájsť príčinu choroby a vykoreniť ju z organizmu, aby sa mohol obnoviť harmonický stav, ktorý sa rovná dobrému zdraviu.

Ako milovník turistiky oceňujem na tejto medicíne to, že vychádza z prírody, z jej zmien a cyklov jednotlivých ročných období. Učí nás žiť v súlade s prírodou a rovnako tak, aj so sebou samým.

O čínskej medicíne je dosť odbornej literatúry a informácií aj na internete, v článku sa pokúšam len dať dohromady nejaké tipy a rady, ktoré nám pomôžu prežiť zimu naozaj bezpečne. .

Minulý týždeň som dostala aj tip na dobrú knihu a keďže ma zaujala, hneď som si ju objednala. 

Zuna Vesan Kozánková - Tao cesta ku zdraviu . Komplexná kniha s návodom, ako byť zodpovedný za svoje zdravie a ako byť sám sebe lekárom. 

Zima 

Kedysi som milovala leto a jeho horúce dni, dnes už pozitívne vnímam každé ročné obdobie. Viem však, že mnohí ľudia majú zo zimy obavy, neznášajú chlad a tmavé sychravé dni, často sú bez nálady až depresívni . Pritom je to často len uhol pohľadu, aký postoj k zime zaujmeme.

Zima môže byť pre všetkých krásnym ročným obdobím. Je ideálna na to, aby sme viac odpočívali a dokonca sa pred príchodom Jari trochu „omladili “. Pre mnohých je to však obdobie chorôb a nepohody, hlavne preto, že ľudia sa často bránia zmene, ktorú zimná sezóna prináša.

Týka sa to spomalenia a častejšieho odpočinku. Uvedomila som si to pred dvoma týždňami po túre vo Vysokých Tatrách. Bola nádherná a moc som si to užila...Len som zabudla, že hoci svieti slnko, už je neskorá jeseň. Treba sa tomu prispôsobiť na horách hlavne oblečením. Nezostávať v spotenom tričku, pri oddychu si prehodiť bundu aspoň na plecia a nenechať je trčať v ruksaku.

Je to jednoduché - riaďme sa Prírodou, držme sa v teple a počúvajme svoje telo.

Zima a TČM ( tradičná čínska medicína)

Podľa TČM je potrebné chrániť sa pred zimou, vyhľadávať teplo a nedovoliť, aby sa telo moc potilo, lebo tým sa poškodzuje jangová energia tela.  Je to správny spôsob ako si pestovať a uchovať energiu čchi . K zime totiž patrí živel voda a dominuje energia Jing ( voda padá ako sneh a tvorí tiež ľad, čo oslabuje ľadviny).

Jin a Jang: všeobecne sa dá povedať, že jin je charakterizovaný ako vnútorná energia, ktorá je ženská, nehybná, temná a negatívna. Na druhej strane je jang charakterizovaný ako vonkajšia energia, mužná, horúca, jasná a pozitívna.

V tejto dobe sú preto najviac ohrozené obličky a močový mechúr. Konkrétne v zime môžeme obličkám buď veľmi pomôcť a posilniť ich, alebo im môžeme zlou životosprávou ublížiť.  Treba ich chrániť a posilňovať, stravou, oblečením aj psychikou.

Podľa tradičnej čínskej medicíny je zima obdobie najväčšieho pokoja, inými slovami mali by sme dlho spať, odpočívať, rozjímať, meditovať, byť skrátka v pohode.

Príroda sama hovorí, že lepšie je ísť skoro spať a neskôr vstávať , vyhýbať sa extrémnym aktivitám. Stačí sa riadiť jednoduchým pravidlom: aktivity nás nesmú unaviť.

Ideálny je pobyt v prírode, každodenné prechádzky, plávanie, denná chôdza po okolí. Takáto aktivita prinesie viac osohu ako nepravidelný náročný tréning či cvičenie. 

Stres verzus Pohoda

Možno ste zvyknutí na stres, no ten treba v zime jednoznačne pustiť k vode. Stres je prirodzený stav človeka, ale nesmie trvať príliš dlho. Obličky predstavujú emócie Strachu, úzkosti, fóbie, či obavy. Mali by sme preto dávať pozor na svoje pocity a myšlienky, naučiť sa zkľudniť napr. predstaviť si pokojnú hladinu jazera uprostred krásnej prírody.

Rovnako je dobré obklopiť sa predmetmi, ktoré nám pripomínajú vzácne chvíle a okamihy šťastia, vyvolávajú úsmev a pekné spomienky. Na spríjemnenie zimnej atmosféry môžeme využiť bylinné esencie, dekoratívne rastliny, sviečky.  Skúsme mať doma na očiach aspoň päť vecí, ktoré nás nakopnú a prinesú nám okamžitú RADOSŤ.

Žime hlavne v prítomnosti, nechajme minulosť plávať, nevytvárajme si strach z budúcnosti, tešme sa z toho, čo je tu TERAZ. Snažme sa udržiavať Rovnováhu, telesnú aj duševnú. Pomôcť si môžeme dýchaním, meditáciou, stíšením sa, ponorením sa do ticha, do svojho vnútra.

Strava v zime

Pre zimné obdobie sú najvhodnejšie husté zahrievajúce polievky, najmä vývary z kostí, alebo koreňovej zeleniny, ktoré dlho varíme. Základ stravy tvorí obilie, zimná zelenina – kapusta, čínska kapusta, kel, kyslá kapusta, výborná je mliečne kvasená zelenina. Skvelé je ajurvédske kichadi, zapekaná zelenina, pyré z červenej šošovicetekvicové krupoto

Ďalej potraviny povahy teplej až horúcej, napr.: ovos, guľato-zrnná ryža, cibuľa, jarná cibuľka, cesnak, zázvor, pór, tekvica, hrozienka, datle, jedlé gaštany, mandle, vlašské orechy, pistácie, hovädzie, maslo ghee, jahňacie , kuracie, losos, pstruh, tuniak, čiže, korenie, korenie všeobecne, fenikel, …

Nech jedlo je vašim liekom a liek vaším jedlom ( Hippokratés

Teplé jedlo 2×-3× denne zahreje a veľmi dobre podporí . Treba variť s láskou a vedome, potom je to celé o inom. Je to o tvorení výživného a liečivého jedla. 

Ideálne je jesť raňajky ( teplé kaše z ryže a obilnín ) o 8 hod. a posledné jedlo o 18 hod. Medzi jedlami „nepojedať“, ale dopriať tráviacim orgánom čas na trávenie. Od 18 hod aj dostatočný oddych ( nejesť minimálne 12, najlepšie 16 hodín). Ak musíme zjesť aj niečo neskôr, tak si dajme len krémovú výživu, zeleninovú alebo obilnú. 

Počas dňa popíjame teplé nápoje. Vhodný je ráno na lačno pohár teplej vody s pár kvapkami citrónovej šťavy.

Akým potravinám sa vyhnúť ?

Vyvarujme sa potravinám, ktoré chladia ako sú melón, kivi, banán, citrusy*, surová zelenina a ovocie, jedlo vytiahnuté z chladničky, džúsy, alebo studené nápoje.

Zabudnime na studené jogurty, chlebíčky, šaláty, zmrzliny a všeobecne stravu, ktorá obsahuje mnoho rafinovaného cukru a je u nás tak typická pre obdobie Vianoc. To všetko škodí obličkám a s vyčerpanými obličkami budeme s príchodom jari trpieť únavou a bolesťami hlavy, namiesto toho, aby sme boli plní elánu a energie.

Obliekajme sa s rozumom

Zdravý rozum vie, že je zima a hovorí, že sa máme obliecť tak, aby sme sa zahriali. Mnohí to často podceňujú a túlajú sa ulicami v tričkách a ľahkých bundách. Niekedy je ťažké predvídať ako bude a čo si obliecť, ale držať sa pravidla nosiť vrstvy je celkom jednoduché.

Nezabudnime na oblasť krku, najmä jeho zadnú časť a chráňme sa šálom. Stačí ak máme vždy pri sebe šatku, ktorú môžeme v prípade potreby použiť. Oblasť ľadvín treba tiež držať v teple.

Naše telo, podľa čínskej medicíny, funguje vo vzťahu k okolitej prírode, čiže aj keď svieti slnko, je tu obdobie zimy a tým sa máme riadiť.

Niečo na zahriatie

Mnohokrát, keď cítime chlad alebo prídeme domov premrznutí je dobré sa niečím rýchlo zahriať. Okrem teplých polievok pomôžu aj bežné potraviny ako cesnak, pomarančová kôra a škorica, ktoré majú  pomerne silné liečivé účinky, ak viete, kedy a ako ich použiť. 

Skvelý na nachladnutie je napr. nápoj z čerstvého koreňa zázvoru a 1-2 škoricovými tyčinkami, ktoré varíme v 2 – 3 dcl vody, kým sa odvar nezredukuje na polovicu. Mal by mať peknú tmavohnedú farbu. Potom si odvar nalejeme do hrnčeka, vlezieme pod deku a vypijeme ešte horúci. Treba sa uvoľniť, odpočívať a ráno sa zobudíme celkom fit.

Vyskúšať môžete aj tento vysoko zahrievací čaj

6 plátkov čerstvého zázvoru, 1 polievková lyžica pražených feniklových semienok, 2 ks škorice, 4 ks klinčekov, 6 guličiek čierneho korenia, čierny čaj, mandľové mlieko. Ingrediencie pridáme do 3 ½ šálky vody, varíme 15 - 20 minút, na posledných pár minút pridáme čierny čaj a mlieko. Scedíme a dochutíme medom

Zahreje aj horúci punč alebo varené víno s pomarančom a škoricou. Z byliniek kurkuma, zázvor, hrebíček.

Zahriať sa môžeme kúpeľmi tela alebo chodidiel, použiť soľ z mŕtveho mora, bazickú soľ, himalájsku alebo soľ Meine Base od Dr. Jentschuru, ktorá navyše aj odkysľuje telo. Doprajme si masáž, dobrá je aj samomasáž podľa Ajurvédy napr. sezamovým olejom, ktorý vyplaví z tela toxíny. Pomôže tiež s uvoľnením a odstráni napätie.

Na záver

Nezabudnime, že čím lepšia nálada, tým lepšia Imunita. Udržujme sa v rovnováhe, skúmajme svoje pocity, ak treba ,urobme zmeny v živote,  v práci aj vo vzťahoch. Nezotrvávajme v strese, ale nájdime, to čo nás baví a napĺňa.

Dlhé večery sú tu pre nás, rozmaznávajme sa s láskou.

Annka

 

 
 

Trend Pre Ženy

RADOSŤ je naším TRENDOM.

Osobný rozvoj, zdravie, informácie a vzájomná pomoc pre chvíle radosti aj nepohody.

Produkty pre zdravie a krásu ženy 

 

 

©2024 Trend pre ženy. Všetky práva vyhradené. Dizajn od AnKa

Hľadať